Wcześniej czy później właściciele rolet muszą o nie zadbać. Opcje czyszczenia mogą się różnić w zależności od materiału rolet i konstrukcji systemu.
Główne opcje projektowania żaluzji
-
Poziome – najbardziej znany i powszechny rodzaj żaluzji, z powodzeniem stosowane są zarówno w biurach, jak iw domu. Gzyms i lamele wykonane są z aluminium i łączone są za pomocą specjalnych gwintów.
-
Walorem żaluzji poziomych jest prosta konstrukcja znana każdemu użytkownikowi oraz długa żywotność. Pielęgnacja żaluzji jest łatwa, ale wymaga trochę czasu, ponieważ jeśli zdecydujesz się wytrzeć wszystkie lamele z osobna, zajmie to trochę czasu.
-
Pionowe - Podobnie jak poziome, są to rozpoznawalne żaluzje, które są często stosowane w biurach czy szkołach oraz innych pomieszczeniach z dużymi oknami. Żaluzje pionowe delikatnie rozpraszają światło słoneczne i dzięki swojej konstrukcji nie utrudniają wnikania świeżego powietrza do pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w biurach z dużą liczbą osób.
Plisowana – nawiązuje do najnowocześniejszych typów rolet i jest swego rodzaju hybrydą między zasłonami a roletami, ponieważ w konstrukcji zastosowano specjalną plisowaną tkaninę, którą układa się poziomo lub pionowo. Żaluzje plisowane ze względu na swój wygląd to również rodzaj żaluzji, choć poziome pasy w nich to jedno solidne płótno.
Materiały do produkcji żaluzji
Plastik - często plastikowe lamele były wcześniej używane w projekcie, ponieważ były tańsze niż inne materiały, ale we współczesnym świecie aluminium już zastąpiło plastikowe lamele, ponieważ ma szerszą funkcjonalność i nie blaknie na słońcu. Również plastikowe lamele ulegają deformacji, dlatego nie zaleca się aktywnego wycierania takich żaluzji, aby nie uszkodzić materiału.
Tkanina - większość lameli z tkaniny wykonana jest z poliestru, materiał ten doskonale nadaje się do systemów przeciwsłonecznych, delikatnie rozprasza światło i zatrzymuje ciepło. Dzięki specjalnym impregnacjom rolety poliestrowe nie gromadzą kurzu i nie blakną na słońcu. Ponadto poliester nie wydziela szkodliwych substancji po podgrzaniu, co sprawia, że żaluzje można montować nawet po nasłonecznionej stronie latem.
Żakard - Charakteryzuje się teksturowaną strukturą, która nadaje płótnu wizualną objętość. Żakard świetnie sprawdza się we wnętrzach z przewagą drewna i formalnym stylu, aby urozmaicić paletę kolorystyczną.
Metal - z metali do produkcji żaluzji stosuje się głównie aluminium, nie rdzewieje i nie boi się zmian temperatury. Takie żaluzje nie odkształcają się po podgrzaniu, ale same mogą się nagrzewać, co nieznacznie podnosi temperaturę w pomieszczeniu.
Drewno - Produkty z drewna wyglądają drogo i atrakcyjnie, dzięki nowoczesnym impregnacjom drewno jest chronione przed blaknięciem i kurzem, ale wciąż trochę boi się wilgoci. Nie zaleca się montażu żaluzji drewnianych w pomieszczeniach o stałej wysokiej wilgotności, aby uniknąć deformacji lameli z upływem czasu.
Bambus - Lekkie i praktyczne rolety wykonane z naturalnych materiałów. Wyglądają świetnie i są łatwe w czyszczeniu. Żaluzje bambusowe nie są tak podatne na wilgoć jak drewno, jednak moczenie ich w wodzie nadal nie jest zalecane.
Opieka nad niewidomymi
Jeśli lamele są lekko pokryte kurzem, nie należy od razu rozpoczynać globalnego czyszczenia detergentami itp.
Wystarczy przetrzeć listwy suchą szmatką, a kurz sam zejdzie. Jeśli nie ma czasu na czyszczenie listewek, odkurzanie z minimalną mocą pomoże usunąć zabrudzenia z powierzchni.
Jeśli zanieczyszczenie jest wystarczająco poważne, lepiej zacząć mycie żaluzji od góry do dołu, aby brudna woda nie zabrudziła już czystych lamel. W sprzedaży pojawiły się wygodne szczotki, które umożliwiają mycie kilku listewek na raz w jednym przejściu, przyspiesza to kilkukrotnie proces czyszczenia i zapobiega uszkodzeniu listewek. Szczotki ze względu na swoją konstrukcję usuwają zabrudzenia z obu stron listew jednocześnie. Jest prosty sposób na założenie bawełnianej rękawicy na rękę i delikatne przetarcie lameli, nie jest to najszybszy sposób, ale dość prosty i skuteczny.
Dodatkowe możliwości czyszczenia żaluzji poziomych
W skrajnych przypadkach można zdjąć żaluzje z okna i opuścić lamele do wody, aby zmyć brud. Nie zaleca się moczyć razem z żaluzjami i okapem, ponieważ zawiera elementy stalowe, które mogą rdzewieć pod wpływem długotrwałego kontaktu z wodą. Podczas moczenia żaluzji w wodzie można dodać trochę mydła w płynie, aby lepiej wyczyścić lamele.
Jeśli rolety były w kuchni, a listwy były zanieczyszczone nie tylko kurzem, ale i tłuszczem, zamiast mydła w płynie można dodać kilka kropel płynu do naczyń, usunie to tłuste plamy i nie trzeba dodatkowo przetrzyj listwy w celu całkowitego wyczyszczenia. Po namoczeniu w wodzie z mydłem żaluzje należy spłukać pod prysznicem. Pamiętaj, aby spłukać żaluzje ze wszystkich stron, aby uniknąć zanieczyszczonych obszarów. Po wyczyszczeniu zawieś rolety do całkowitego wyschnięcia i są gotowe do ponownego zamontowania na oknie.
Jak dbać o rolety materiałowe
Rolety materiałowe to właśnie żaluzje pionowe z lamelami 127 lub 89 mm, rolety nie należą do takich systemów i ich pielęgnacja jest inna. Jeśli pojawią się drobne zabrudzenia, lamele pionowe można przetrzeć wilgotną gąbką do czyszczenia, jeśli to nie pomoże, istnieje kardynalna metoda - mycie żaluzji pionowych. Należy pamiętać, że żaluzje pionowe wykonane są z poliestru, którego nie zaleca się prać, ponieważ tkaniny łatwo się marszczą i mogą na nich pozostawać plamy, dlatego warto uciekać się do prania tylko wtedy, gdy pozostaje opcja prania lub wymiana listewek na nowe, w tym przypadku w przypadku niefortunnego splotu okoliczności podczas prania przejdziesz po prostu do punktu 2.
Najpierw czyścimy powierzchnię lameli odkurzaczem, aby usunąć zanieczyszczenia powierzchniowe. Następnie usuwamy wszystkie lamele z gzymsu, wyjmujemy z nich ciężarki i usuwamy dolny łańcuch. Następnie wszystkie lamele należy skręcić w jedną dużą rolkę lub każdą lamele w osobne rolki. Następnie wszystkie lamele moczymy w lekko ciepłej wodzie z mydłem i po 10-20 minutach. delikatnie wypłucz lamele nie wyginając tkaniny, nie przecieraj lameli gdyż istnieje możliwość uszkodzenia lub wygięcia tkaniny, po czym lamele mogą stać się bezużyteczne. Po umyciu wypłucz wszystkie listwy i powieś do wyschnięcia. Po wyschnięciu wszystkie lamele są montowane w odwrotnej kolejności, niższe ciężarki wracają na swoje miejsce, są instalowane na gzymsie i łączone dolnym łańcuchem. Nie zapominaj, że po praniu impregnacja przeciwpyłowa jest wypłukiwana, a tkanina może aktywniej zbierać kurz i brud, dlatego pranie należy stosować tylko w ostateczności. Niezależnie od wielu porad w internecie zdecydowanie odradza się pranie rolet w pralce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że stracą one swój kształt i nie wrócą do swojej pierwotnej postaci, dodatkowo przy intensywnym praniu impregnacja ochronna wypłukuje się z tkaniny, a rolety znacznie szybciej się brudzą.
Czyszczenie żaluzji drewnianych
Żaluzje drewniane wykonane są z naturalnych materiałów i dlatego wymagają bardziej starannej konserwacji. W przeciwieństwie do lameli aluminiowych, drewno jest twardsze i trwalsze, co umożliwia czyszczenie żaluzji odkurzaczem. Jeśli chcesz wyczyścić drewniane listwy na mokro, lepiej użyć specjalnych środków do czyszczenia mebli. Drzewo źle znosi wilgoć, a zatem bezpośredni kontakt z wodą, dlatego najlepiej unikać mycia. W przypadku pojawienia się wyraźnych plam, poszczególne miejsca można przetrzeć wilgotną ściereczką.
Dodatkowe zalecenia
Rolety można prać bez zdejmowania gzymsu z okna, w tym celu należy użyć płynu do mycia okien, który dobrze zmyje zabrudzenia i łatwo się zmyje nie pozostawiając śladów.
Poszczególne listwy można przecierać bawełnianą rękawiczką, wystarczy ją zwilżyć i przetrzeć listwy. Podczas czyszczenia lameli należy unikać ostrych zagięć, w przeciwnym razie lamele mogą ulec uszkodzeniu.
Nie demontuj rolet w celu wyciągnięcia lameli z okapu. Złożenie produktów z powrotem wymaga odpowiednich umiejętności i zręczności, istnieje szansa, że po rozłożeniu nie będziesz w stanie złożyć wszystkiego tak jak było.
Listwy aluminiowe można czyścić zwykłymi wilgotnymi chusteczkami, nie niszczą listew, ponieważ aluminium nie rdzewieje i nie boi się wilgoci. Aby wysuszyć, nie próbuj dmuchać ani ogrzewać żaluzji. Powinny wyschnąć naturalnie.
Teraz, znając wszystkie tajniki pielęgnacji rolet, z łatwością poradzisz sobie z zadaniami, nie tracąc czasu na ważniejsze rzeczy.