Blog

Rolety jako filtry światła na oknach plastikowych. Rady doboru filtrów świetlnych.

Filtry światła służą do ochrony pomieszczenia przed światłem słonecznym. Systemy te nie są zaprojektowane tak, aby całkowicie blokować światło słoneczne, przepuszczają światło, delikatnie rozpraszając je po pomieszczeniu, usuwając w ten sposób odblaski i chroniąc meble przed nagrzewaniem się przez światło słoneczne. Filtry światła występują w różnych odcieniach i mogą być montowane zarówno na oknach plastikowych, jak i drewnianych, a nawet aluminiowych. Oprócz atrakcyjności zewnętrznej, filtry świetlne są produktem funkcjonalnym o różnym stopniu przepuszczalności światła.

Konstrukcja filtrów świetlnych i ich właściwości

Często rolety (są też filtrami światła) to cienka tkanina nawinięta na aluminiowy wałek, który mocuje się w górnej części okna. Dzięki specjalnym obciążnikom i zaciskom tkanina nie powiewa na wietrze, a firana spełnia swoje zadania. Istnieją również systemy w których wałek z tkaniną znajduje się w aluminiowej kasecie ochronnej, systemy takie wyposażone są dodatkowo w aluminiowe prowadnice zapewniające mocowanie tkaniny, a także ukrywające boczne szczeliny pomiędzy ramą a tkaniną.

Wszystkie modele filtrów światła są podzielone na kilka podgatunków:

  1. Otwarte – rola tkaniny nie kryje się stąd i nazwa, systemy otwarte występują w różnych podgatunkach i przeznaczone są do montażu, zarówno na małych drzwiach, jak i na panoramicznych oknach czy w biurach i centrach handlowych. Takie zasłony pozwalają nie tylko pełnić funkcję ochrony przed słońcem, ale także doskonale strefują przestrzeń, jeśli konieczne jest rozgraniczenie dużego pomieszczenia na osobne sekcje bez wznoszenia ścian.
  2. Zamknięte - w takich systemach tkanina jest ukryta za skrzynką ochronną, często takie systemy są przeznaczone do montażu na pojedynczych skrzydłach lub małych otworach okiennych. Pudełko ogranicza dostępną ilość nawiniętej tkaniny, dlatego przy szczególnie długich zasłonach lub drzwiach takie systemy nie zawsze się sprawdzają, ponieważ cała tkanina może nie zmieścić się w pudełku i firana nie zostanie nawinięta w całości.
  3. Poddasze - Systemy strychowe obejmują zarówno typy zamknięte, jak i otwarte z dodatkowym mocowaniem, a także systemy z mechanizmami sprężynowymi. Wybór systemów na poddasze zależy od kąta nachylenia okien, w niektórych przypadkach firana nie rozwinie się, jeśli tkanina będzie ułożona poziomo.

Materiały, z których wykonane są filtry świetlne

Filtry świetlne do okien plastikowych powinny przede wszystkim zapewniać funkcjonalność w porównaniu z innymi rodzajami osłon przeciwsłonecznych, ponieważ jeśli kurtyna nie radzi sobie z główną funkcją, jaką jest ochrona przeciwsłoneczna, to nie ma sensu jej używać. Dlatego producenci dobierają różne materiały na filtry, aby zapewnić jak najszerszy wybór pod względem przezroczystości i zapewnić wymagany poziom funkcjonalności nawet najbardziej wyrafinowanym projektantom.

  1. Tkaniny wykonane z naturalnych materiałów - lnu i bawełny.
  2. Tkaniny syntetyczne - poliester, nylon lub PCV.
  3. Naturalne tkaniny - bambus, juta, słoma.

Przy produkcji tkanin wszelkiego rodzaju są one powlekane specjalnymi antystatycznymi związkami odpychającymi kurz, które chronią tkaninę przed kurzem, co znacznie upraszcza proces pielęgnacji zasłon. W przypadku zasłon kuchennych dostępne są również opcje z impregnacjami antybakteryjnymi, ale dotyczy to tkanin naturalnych, na syntetyki często nie ma wpływu środowisko, dlatego większość tkanin jest wykonana w 100% z poliestru. Istnieją również tkaniny z efektem odblaskowym, który uzyskuje się dzięki specjalnym powłokom lub nitkom lureksowym wszytym wewnątrz tkaniny. W zależności od stopnia przezroczystości tkaniny na filtry świetlne można podzielić na kilka typów:

  1. Całkowicie przeźroczyste – przeznaczenie takich płócien jest podobne do klasycznego tiulu, firanka delikatnie rozprasza promienie słoneczne i pozostawia możliwość wyglądania przez okno nawet przy zaciągniętej firance. Z kolei ochrona przeciwsłoneczna w takich tkaninach jest na niskim poziomie, więc zasłony można uzupełnić o zestawienie z firanami lub zasłonami.
  2. Dimout - z tej serii wykonana jest większość tkanin na filtry światła, zasłona nie tylko rozprasza promienie słoneczne, ale także chroni przed nadmiernym ciepłem oraz częściowo zaciemnia pomieszczenie w zależności od poziomu przepuszczalności światła. Tkaniny te stanowią najlepsze połączenie ochrony przeciwsłonecznej z dekoracją wnętrz, dzięki szerokiemu wyborowi tkanin o różnej kolorystyce i fakturze można dobrać firany do każdego wnętrza, niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia.
  3. Zaciemniające - wykonane są z gęstej tkaniny lub z dodatkiem gumowanej podstawy, która nie przepuszcza światła. Zasłony zaciemniające pozostają zwarte i cienkie, ale pozwalają całkowicie zablokować przepływ światła w pomieszczeniu. Zasłona wykonana z tkaniny ze znakiem zaciemnienia będzie w 100% zaciemniająca, dotyczy to zarówno tkanin rolowanych, jak i serii dzień-noc.
  4. Dzień-noc - należą do osobnego rodzaju systemu, ponieważ nie tylko tkanina znacząco różni się od rolet, ale także zmieniły się dodatki. W systemach dzień-noc tkanina na firance ułożona jest w dwóch warstwach, które są do siebie równoległe, pozwala to na zmianę proporcji pasów ciemnych i przezroczystych, dzięki czemu uzyskuje się efekty „dzień” lub „noc” są osiągane, odpowiednio.

Oprócz dużego wyboru odcieni i faktur, dzięki strukturze tkaniny na filtry świetlne, można na nie nanieść wzór. Obraz jest drukowany przez specjalną drukarkę i nie zmywa się z tkaniny podczas czyszczenia na mokro. Dzięki takim możliwościom każdy może stworzyć niepowtarzalną zasłonę do swojego wnętrza, tkanina działa jak płótno, na którym można wydrukować ulubionych superbohaterów na zasłony w pokoju dziecięcym lub weneckie pejzaże do salonu czy kuchni, z wydrukiem zdjęć jesteś ograniczony tylko wyobraźnią i niczym więcej.

Akcesoria do rolet mogą się różnić w zależności od wybranego systemu. W mini produktach do małych okiennic stosuje się głównie okucia plastikowe, ponieważ kurtyna nie podlega dużym obciążeniom. Jeśli produkt zamyka szerokie okno o szerokości i wysokości około 2 metrów, wówczas stosowane są specjalne wzmocnione mechanizmy i grubsza średnica wału, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu bez zużycia elementów. Wszystkie minimalne i maksymalne wartości parametrów systemu są już przygotowane w kalkulatorze na naszej stronie, więc jeśli nie otrzymałeś żadnych ostrzeżeń przy składaniu zamówienia, nie musisz się martwić o wydajność systemu. Nie martw się o pominięcie powiadomienia, strona nie pozwoli Ci złożyć zamówienia z niewłaściwymi rozmiarami. W przypadku zgłoszeń możesz zmienić system na inny lub podać telefonicznie wymagane wymiary naszym specjalistom, a oni podpowiedzą jaki system najlepiej będzie pasował do Twoich okien.

Mechanizmy kontrolne

Często we wszystkich systemach stosowane są mechanizmy łańcuchowe z funkcją ustalania położenia wału. Pozwala to ustawić tkaninę na wymaganym poziomie, a mechanizm automatycznie ją przytrzyma. Takie funkcje są niezbędne w przypadku rolet, ponieważ często kurtyna jest w stanie częściowo otwartym, aby doświetlić pomieszczenie i chronić przed promieniami słonecznymi. Kurtynę można również wyposażyć w mechanizm sprężynowy, w którym to przypadku wewnątrz wału umieszczona jest specjalna sprężyna, która może pełnić różne funkcje. Np. na świetlikach stosuje się system sprężynowy, który zawsze daje lekki nacisk na tkaninę przy próbie nawinięcia jej na wałek, pozwala to na zamontowanie kurtyny pod kątem bez zwisania tkaniny, ale takich produktów nie można swobodnie wiszące i mocowane są w specjalnych zaczepach umieszczonych na ramie okiennej po bokach kurtyny. Innym rodzajem systemu sprężynowego jest firana wolnowisząca z mechanizmem samoblokującym. Takie produkty sterowane są za pomocą specjalnego sznurka, za pomocą którego firanka zdejmowana jest z zatrzasków i może przesuwać się w dowolnej pozycji. Systemy ze sprężyną często nie mają możliwości zamocowania „sznurka”, ponieważ nie jest to wymagane lub nie jest przewidziane w projekcie.

Specyfika instalacji filtrów światła

Przed montażem kurtyn należy upewnić się, że wykonane pomiary są prawidłowe i przeprowadzić montaż zgodnie z pomiarami. Często w pomiary i montaż zaangażowana jest jedna osoba, która rozumie, gdzie będzie tkanina i według jakiej zasady mierzyła. Ponieważ jesteśmy producentem firan wykonujemy produkty na podany wymiar, pozwala to na zamknięcie okien o dowolnym kształcie bez zbędnych wystających części firan i systemów, otrzymujesz gotowy produkt, który dokładnie pasuje do Twoich okien ponieważ został wykonany dla Twoich okien. Również szycie na wymiar pozwala zaoszczędzić na tkaninie i dodatkach, co wpływa na koszt produktu, ponieważ nie przepłacasz za nadmiar tkaniny i innych części składowych. Teraz, gdy jesteśmy przekonani o poprawności wykonanych pomiarów, możemy przystąpić do montażu systemu.

Montaż rolet na wkręty samogwintujące

Mocowanie produktów za pomocą wkrętów samogwintujących to najskuteczniejsza metoda mocowania rolet. Niezależnie od profilu, czy to tworzywo sztuczne, drewno czy nawet aluminium. Mocowanie za pomocą wkrętów samogwintujących pozwala na zamocowanie produktu z zachowaniem najwyższej jakości. Ponieważ kurtyna podlega obciążeniom naturalnym (ciężar własny) a także podczas sterowania tkaniną, siła z jaką właściciel pociąga za łańcuszek sterujący jest przenoszona na mechanizmy i przekazywana jest przez koła zębate do obracania się na wale z tkaniną, który poprzez samo w sobie zwiększa całkowite obciążenie elementów złącznych produktu. W ten sposób mocowany jest zarówno system otwarty, jak i zamknięty, jedynym niuansem w zasłonach zamkniętych są dodatkowo zastosowane boczne prowadnice tkaniny, które mocowane są na specjalnej dwustronnej taśmie samoprzylepnej. Nie rozważamy możliwości mocowania produktów taśmą samoprzylepną, ponieważ latem kurtyna nagrzewa się i taśma traci swoje właściwości klejące. W rezultacie przy próbie otwarcia zasłony może się ona odkleić, więc ta opcja instalacji nie jest uważana za wysokiej jakości i bezpieczną.

Montaż filtrów światła na oknie odbywa się w kilku etapach:

  1. Wsporniki należy przymocować do wału wraz z tkaniną, a gotowy produkt oprzeć o okno w miejscu przyszłego montażu. Po założeniu firany miejsca mocowania wsporników na szerokość i wysokość są zaznaczone, wałek z tkaniną nie jest już potrzebny i można go odłożyć.
  2. W ramie okna wierci się otwory, po czym przykręca się wsporniki. Ponadto przy użyciu małych wkrętów samogwintujących wsporniki można zamocować bez wstępnego nawiercania ramy okiennej.
  3. Wsporniki są przykręcane do ramy zgodnie z wcześniej zainstalowanymi oznaczeniami.
    Na wspornikach znajdują się specjalne wkładki z zębatkami, jedną z nich należy wyciągnąć z dowolnej strony układu (podważyć ucho mocujące i wkładka wysunie się w kierunku krawędzi wspornika).
  4. Wał montujemy z jednej strony na pozostałym wsporniku wraz z kołem zębatym, po czym na drugi koniec wałka zakładamy otrzymaną wcześniej tuleję iw odwrotnej kolejności tuleję wraz z wał.
  5. Po zamontowaniu wkładki na wsporniku montowana jest mała ozdobna zaślepka, która zasłania otwór na koło zębate.
  6. Po zainstalowaniu produktu należy kilkakrotnie otworzyć i zamknąć zasłonę, aby upewnić się, że instalacja jest prawidłowa. Tkaninę należy złożyć równomiernie z obu stron, jeśli tkanina jest nawinięta bardziej z jednej strony, prawdopodobnie produkt został zainstalowany pod kątem.

Montaż systemów zamkniętych

Filtry kasetonowe dobrze komponują się z plastikowymi oknami, niezależnie od koloru. System dostępny w kolorze białym, brązowym, złotym dębie, orzechu i mahoniu, dopasowanym do standardowych odcieni okien plastikowych. Dlatego podczas instalacji systemu będzie on łączony z oknami i nie będzie wyróżniał się na ich tle. Jest to szczególnie przydatna funkcja, jeśli okna mają rysunek słojów drewna, a standardowy biały gzyms nie wygląda logicznie.

Systemy zamknięte dostarczane są w stanie zmontowanym, dzięki czemu są od razu gotowe do montażu.

  1. Przed zamontowaniem skrzynki wymagane jest zamocowanie prowadnic, w tym celu powierzchnia listew przyszybowych jest najpierw odtłuszczana w celu lepszego zamocowania. Listwy przyszybowe można odtłuścić dowolnym preparatem na bazie alkoholu.
  2. Po przygotowaniu listew przyszybowych należy usunąć warstwę ochronną z prowadnic i naprzemiennie naklejać je na listwy przyszybowe. (prowadnice montuje się w zależności od wykonanych pomiarów. Wysokość kurtyny dla systemów zamkniętych podana jest jako wymiar gabarytowy)
  3. Po zainstalowaniu prowadnic wymagane jest zdjęcie osłon bocznych ze skrzynki i tym samym zwolnienie otworów we wspornikach do zamocowania śrub.
  4. Skrzynka jest instalowana na szynach i mocowana za pomocą wkrętów samogwintujących do ramy okna.
  5. Pokrywy boczne wracają na swoje miejsce, po czym można sprawdzić działanie produktu.
  6. Po zainstalowaniu systemu obok łańcucha sterującego montowany jest uchwyt łańcucha, który przytrzymuje łańcuch i zapobiega jego zwisaniu.

Pielęgnacja filtra

Nawet sztuczne tkaniny mogą z czasem gromadzić kurz z ulicy lub z pokoju. Nie dzieje się to tak szybko, jak w przypadku naturalnych zasłon, ale z czasem na firance nadal będzie się pokrywać niewielka warstwa kurzu.

  1. Odporną na wilgoć tkaninę z serii aqua lub na gumowanej podstawie można łatwo przetrzeć wilgotną szmatką bez szkody dla płótna.
  2. Poliester bez zabezpieczenia przed wilgocią należy początkowo spróbować czyścić bez użycia środków czyszczących i nadmiaru wody, gdyż może on pozostawiać plamy na tkaninie. Jeśli zasłona była w kuchni i czyszczenie chemiczne nie pomaga, możesz przetrzeć zasłonę wilgotną gąbką zamoczoną w łagodnym roztworze mydlanym, a następnie usunąć roztwór mydlany gąbką z czystą wodą. Nie zaleca się silnego pocierania tkaniny, a także stosowania agresywnych środków czyszczących, aby nie uszkodzić impregnatów przeciwpyłowych.

Wynik

Rolety jako filtry światła to doskonały wybór jako systemy ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, gdzie produkty o odpowiednim geometrycznym kształcie są jedynie dopełnieniem projektu i nie czynią go bardziej oficjalnym. Filtry świetlne to nowoczesne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, oprócz ochrony przed słońcem, tkanina przepuszcza światło sama przez siebie, tym samym malując ją na swój własny kolor. Na przykład po zainstalowaniu czerwonej lub pomarańczowej zasłony skarpy i teren przy oknie zostaną oświetlone jasnym czerwonym lub pomarańczowym światłem, więc za pomocą zasłon można dostosować wnętrze do wymaganych odcieni bez bezpośredniego wpływu na meble. Poza tym firany zawsze można wymienić i urozmaicić, takie rozwiązanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a efekt jest naprawdę imponujący.