0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak łatwo dobrać kolor rolet

Przy wyborze kolorów zasłon kierujemy się kilkoma prostymi zasadami, nie trzeba być ekspertem, aby z łatwością wybrać piękne zestawienie kolorów, najważniejsze jest przestrzeganie kilku prostych zasad. Przy wyborze ważne jest, aby oprzeć swój wybór na stylu i wystroju wnętrza, a także kolorystyce wnętrza pomieszczenia. Zasłona, która dobrze wygląda w sklepie, może w ogóle nie pasować do Twojej przestrzeni. Dlatego określ główne kolory pomieszczenia i, jeśli to możliwe, styl wykonania, po czym możesz przejść do wyboru zasłon.

Jeśli projekt pokoju jest już gotowy, a zasłony zamontowane po fakcie, nie zmienisz wykończonego wnętrza, więc okno powinno odpowiadać ogólnemu stylowi lub nie wyróżniać się na tle. Często opcją korzystną dla obu stron będzie beżowy, szary lub biały materiał. Takie zasłony praktycznie nie zmieniają wnętrza i w razie potrzeby nie wpływają na jego zmiany, więc jeśli będziesz chciał ponownie przykleić tapetę, nie będziesz musiał zmieniać zasłon, ponieważ najprawdopodobniej będą pasować do nowego koloru ścian .

Jeśli masz dużo drewna i klasycznych mebli z drewna, we wnętrzu sprawdzą się kolory żółty, czerwony, zielony i różowy. Opcje te doskonale nadają się do mebli w brązowych lub lakierowanych naturalnych odcieniach drewna. Jeśli meble są pomalowane na inny kolor, zacznij od koloru wnętrza.

Kolor zasłon może różnić się od ścian. Powszechnie uważa się, że tkaniny należy dobierać do koloru ścian, jednak nie zawsze jest to słuszne. W nowoczesnym designie istnieje specjalny styl takich pomieszczeń, nazywany monokolorem, w tym stylu wszystkie elementy pasują do siebie kolorem i odcieniami. Nie będziemy się zastanawiać nad jego pięknem, bo każdy ma swoje poczucie smaku i niektórym podoba się ta opcja, a innym nie. Na przykład monochromatyczne zielone lub niebieskie wnętrze może być dość trudne do zrealizowania przy wyborze mebli i tapet, ale jeśli wybierzesz biel, sytuacja zmieni się diametralnie. Jeśli zdecydujesz się na zasłony do wnętrza monochromatycznego, tkanina powinna być ciemniejsza lub jaśniejsza, aby podkreślić otwór światła na tle ścian.

Jeśli nadal chcesz zrobić zasłony w tym samym kolorze co ściany, zwróć uwagę na rozmiary zasłon i innych elementów wnętrza. Jeśli duże obiekty są wykonane w bardziej nasyconych kolorach, wówczas zasłona powinna mieć ciemniejszy kolor. Jeśli potrzebujesz kilku kurtyn świetlnych, warto zamknąć każde skrzydło oddzielnie za pomocą małego systemu lub cały otwór za pomocą jednego elementu.

Jeśli w pomieszczeniu używasz dużo jasnych akcentów, warto wybrać zasłony w jasnych odcieniach. Odbywa się to w celu rozcieńczenia wnętrza, ponieważ jeśli będzie nadmiar jasnych kolorów, pomieszczenie zostanie przeładowane kontrastami, przez co jasne kolory zaczną się męczyć, zamiast naładowywać pozytywnością.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy w pomieszczeniu panują spokojne tony. Zasłony mogą być wykonane w jasnych kolorach i dodawać jasnych kolorów wnętrzu. Zasłony pozwalają niewielkim kosztem znacząco wpłynąć na wnętrze; na przykład, jeśli masz beżową tapetę i jasne meble, jedna zasłona w jasnym kolorze osłabi pomieszczenie i doda mu jasnych kolorów; ta metoda jest znacznie prostsza niż ponowne - wklejenie tapety lub zmiana mebli. Ponadto wałek z tkaniną w zasłonach można wymienić kilkoma ruchami, a jeśli masz kilka tkanin, możesz łatwo wymienić wałek i rolety w pomieszczeniu.

Oprócz koloru wnętrza znaczenie ma umiejscowienie okien w pomieszczeniu. Często dotyczy to mieszkań, w których różne pokoje zwrócone są w różne strony domu, co daje efekt, w którym każde pomieszczenie jest oświetlone osobno lub minimalnie. Jeśli okna są po słonecznej stronie, warto postawić na chłodne kolory, jest już wystarczająco dużo oświetlenia, a jasne kolory w połączeniu z gorącym słońcem w lecie mogą wydawać się zbyt jasne, ale po zamontowaniu niebieskich lub niebieskich zasłon sytuacja się zmieni i pokój będzie wydawał się nieco chłodniejszy niż w rzeczywistości.

Jeśli okna wychodzą na północ lub są zacienione w inny sposób, na przykład przez sąsiedni dom lub drzewa, sytuacja będzie odwrotna, lepiej jest powiesić pokój, w którym brakuje światła, zasłonami w beżowo-żółtym lub innym ciepłym odcieniu aby uzyskać jaśniejsze kolory.

Jak kolor zasłony wpływa na oświetlenie

Tkaniny na rolety dzielą się na kilka rodzajów, w tym standardowe wykonane w 100% z poliestru, a także serie specjalne z efektem całkowitego zaciemnienia, odbicia światła i ciepła itp. Tkaniny standardowe dzielą się na serie, które implikują ten sam wzór i poziom przepuszczalności, ale kolor tkaniny wizualnie zmienia ilość oświetlenia. Dla porównania biała tkanina w żaden sposób nie zmienia światła słonecznego, a jedynie częściowo je blokuje, pozwala to na zaciągnięcie zasłon w ciągu dnia, a pomieszczenie pozostanie w miarę jasne. Jednocześnie kurtyna blokuje bezpośrednie działanie promieni słonecznych i usuwa odblaski z ekranów monitorów. Ale jeśli wybierzesz ciemne odcienie tkanin, na przykład brązowy, zasłona będzie wydawać się ciemniejsza i będzie zauważalnie mniej światła. Nie zapominaj, że jasne kontrastujące odcienie blakną szybciej na słońcu, więc pomarańczowe lub jasnozielone zasłony szybko wyblakną w porównaniu z bielą i beżem.

Nie wybieraj wielu odcieni, aby nie przeciążać pomieszczenia różnorodnością kolorów; wystarczą dwa lub trzy kolory, aby wybrać ogólny styl pomieszczenia i umieścić akcenty. To dwu- lub trzykolorowe pokoje, które wyglądają stylowo i lakonicznie w przeciwieństwie do przeładowanych przestarzałych projektów.