0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak wybrać odpowiednie zasłony 100% zaciemniające

Wybierając zasłony z efektem zaciemniającym, wydaje się, że jest to bardzo proste i wystarczy wziąć gęstą lub blokującą światło tkaninę i to wystarczy. Ale nie zapominaj, że takie zasłony wpłyną na wnętrze, ponieważ nie tylko rozwiążą jeden problem, ale także przyciemnią cały pokój. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Rozważmy opcje, gdy wymagana jest instalacja zasłon z całkowitym zaciemnieniem:

Ekran komputera lub telewizora świeci i nie ma możliwości jego zmiany;
Rano słońce świeci za mocno przez okna;
Obok domu znajduje się billboard, który świeci w nocy i zakłóca spokojny sen;
Każde światło uniemożliwia zasypianie dziecka i konieczne jest stworzenie całkowitej ciemności, aby zapewnić spokojny sen;
W dzień śpisz, a w nocy pracujesz, a w ciągu dnia musisz stworzyć 100% ciemności, aby zapewnić spokojny sen;
W biurze lub w domu znajduje się projektor, który trzeba włączyć w ciągu dnia, na przykład aby wygłosić prezentację lub obejrzeć film.

Problemy tego typu można rozwiązać za pomocą prostych zasłon lub grubych tkanin zaciemniających.

Opcje, gdy 100% zaciemnienie pomieszczenia nie jest wymagane, ale wystarczy wybrać odpowiednią tkaninę:

Konieczność pozostawienia światła w pomieszczeniu, ponieważ całkowita ciemność nie będzie komfortowa;
Okna na niższych kondygnacjach, które są zadrzewione, w tym przypadku do pomieszczenia w naturalny sposób wpada mniej światła, a jeśli jest całkowicie zaciemnione, całkowicie zniknie;
W sytuacjach, w których zasłony można zastosować jako filtry świetlne do barwienia światła na pożądany odcień, zasłony ze 100% zaciemnieniem nie zapewniają takiego efektu.

Często, gdy wymagane jest całkowite zaciemnienie, stosuje się tkaniny zaciemniające, jest to najpopularniejszy wybór, często proponowany w przypadku, gdy klient chce zasłonić światło słoneczne. Przepuszczalność światła przez takie tkaniny jest zerowa, ponieważ znajdują się one na specjalnym gumowanym podłożu od zewnętrznej strony okna, od wewnątrz tkanina może mieć dowolny kolor, nawet jeśli tkanina zaciemnia okno, sama w sobie nie musi być czarny. Efektem jest połączenie, w którym tkanina pełni funkcję dekoracyjną, a gumowana podstawa odpowiada za funkcjonalność.

Tkanina całkowicie zaciemniająca doskonale komponuje się z zasłonami i innymi rodzajami zasłon. Przykładowo okno powinno wpuszczać światło lub być zasłonięte firankami w kolorze ścian, natomiast rolety mogą wisieć schludnie na oknach w rolce, nie przykuwając uwagi, ale gdy zachodzi potrzeba całkowitego zaciemnienia. Rolety są opuszczone, a tkanina blokuje przepływ światła. Jednocześnie tkaninę z łatwością można dopasować do wnętrza.

Nie zapomnij o wadach tkanin zaciemniających. Pomagają dobrze zasnąć, ale gdy wzejdzie słońce, nie wpadnie ono do pokoju przy opuszczonych zasłonach, więc rano takie zasłony mogą częściowo dezorientować ze względu na brak „świtu”.

Kolor zasłony nie ma wpływu na przepuszczalność światła. Z jakiegoś powodu ukształtował się stereotyp, że ciemne zasłony bardziej zaciemniają pomieszczenie, jest to po części prawda, ponieważ tkaniny rolowane są filtrami światła, czyli przy użyciu czerwonych tkanin zostaną pomalowane elementy mebli i ściany obok zasłony czerwony, ale jeśli zasłona jest czarna, a kolor z niej będzie czarny, co stwarza wrażenie ciemności, chociaż nie zawsze tak jest. Stopień przepuszczalności światła najłatwiej określić, biorąc latarkę w telefonie i przykładając ją do tkaniny; jeśli tkanina z serii blackout w ogóle nie przepuszcza światła, inne rodzaje tkanin, niezależnie od koloru, będą półprzezroczyste.

Rolety lub rolety z pełnym zaciemnieniem

Dobrze rozwiązują problemy tam, gdzie konieczne jest zastosowanie kompaktowej zasłony z efektem zaciemniającym, często, aby uzyskać podobny efekt, konieczne jest zamontowanie alternatywnie zasłon z gęstych, ciężkich tkanin. Rolety doskonale sprawdzają się w biurze czy kuchni, a dzięki różnorodnej kolorystyce tkanin z łatwością można dobrać zasłonę do innych pomieszczeń o bardziej wyszukanym wnętrzu.

Do wad można zaliczyć surowość wzorów, jest to prostokątna tkanina bez fałd, co w niektórych typach wnętrz może wydawać się zbyt formalne. Dodatkowo rolety stanowią doskonałą opcję ochrony przeciwsłonecznej dla alergików, ponieważ tkanina pokryta jest specjalnym impregnatem, nie gromadzi kurzu, a także sama nie wydziela szkodliwych substancji ani nadmiernych zapachów pod wpływem ogrzewania na słońcu.

Jest jeszcze jeden mały lifehack, z którego często nikt nie korzysta - są to rolety ochronne. Gdy roleta znajduje się w skrzynce, nie jest ona widoczna z pomieszczenia i nie wpływa to w żaden sposób na widoczność pomieszczenia, a w przypadku konieczności zaciemnienia wystarczy opuścić pancerz rolety, co całkowicie zasłaniają światło z ulicy, rolety mają także dodatkowe zalety w postaci izolacji akustycznej i ochrony przed utratą ciepła w okresie zimowym. Okazuje się, że w tym połączeniu mamy do czynienia z całkowitym zaciemnieniem pomieszczenia, co w żaden sposób nie wpływa na wystrój pomieszczenia i bez problemu można zastosować klasyczne zasłony półprzezroczyste, aby częściowo zaciemnić pomieszczenie.

Jeśli chcesz regulować ilość światła w pomieszczeniu od częściowego do całkowitego zaciemnienia, możesz połączyć kilka opcji tkanin. Na przykład zasłony zaciemniające i zwykłe lub tiulowe i rolety. Dzięki takim zestawieniom możliwe jest zachowanie prywatności bez całkowitego blokowania przepływu światła. Z kolei wieczorem zasłona będzie działać w drugą stronę i jeśli staniesz przy oknie, a w środku znajduje się źródło światła, wówczas sylwetki z ulicy będą wyraźnie widoczne, co nie zawsze jest dobre.

Konkluzja - przed wyborem zasłon zawsze powinieneś trochę pomyśleć, ponieważ istnieje wiele opcji i kombinacji, zarówno pod względem koloru i gęstości tkaniny, jak i liczby zasłon. Instalując tkaninę zaciemniającą, można ją łatwo połączyć z innymi rodzajami osłon przeciwsłonecznych, aby uzyskać maksymalną funkcjonalność.