0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak wybrać odpowiedni kolor zasłon – porady dotyczące projektowania dzień-noc

Systemy dzień-noc są już dość dobrze znane i są instalowane wszędzie zarówno razem, jak i zastępując rolety. Jeśli Twój wybór padł na systemy dzień-noc, określ przede wszystkim kolor i fakturę tkaniny, bo to pierwsza rzecz, która najsilniej wpłynie na wystrój wnętrza. Asortyment zasłon dzień-noc ma dość dużą liczbę płócien, co nieco komplikuje wybór, dlatego zalecamy wcześniejsze podjęcie decyzji, który kolor jest dla Ciebie najlepszy i poszukiwanie go wśród niezbędnych odcieni.

Rozważmy bardziej szczegółowo, które kolory lepiej zastosować w konkretnym przypadku i jak mogą wpłynąć na wnętrze pokoju.

Przy doborze rolety należy wziąć pod uwagę, na którą stronę wychodzą okna w pokoju, ponieważ po słonecznej stronie często stosuje się zimniejsze tkaniny, aby zrekompensować jasne promienie słońca, z drugiej strony w cieniu, wręcz przeciwnie, często instaluje się ciepłe i jasne tkaniny, aby zapewnić komfort w pomieszczeniach, w których światło jest niewystarczające.

Biały i inne jasne odcienie

Biel nie na próżno uważana jest za uniwersalną, praktycznie nie wpływa na wystrój wnętrza i nie zmienia kolorytu pomieszczenia, więc jeśli masz problem z wyborem, projektant najprawdopodobniej doradzi Ci wybór białej tkaniny, ponieważ jest to opcja wygrana-wygrana. Jest mały niuans, biały to zimny kolor, dlatego często zaleca się montowanie go po słonecznej stronie domu. Teraz oprócz bieli modna staje się jasna szarość, która świetnie komponuje się zarówno z białymi, jak i szarymi wnętrzami. Również szary odcień nie przyciąga zbytniej uwagi, jeśli jest wykonany w jasnych kolorach.

Kolor beżowy

Jest uważany za spokojny kolor, ale często, jeśli wnętrze jest wykonane w beżu, to są to opcje monochromatyczne bez jasnych akcentów, ponieważ beżowe odcienie, choć są uważane za spokojne, nie łączą się dobrze z jasnymi kolorami. Ale we wnętrzach beż jest jedną z najpopularniejszych opcji, więc żadna seria tkanin nie może obejść się bez kilku odcieni beżu, a nawet całkowicie się z niego składa, ponieważ przy monochromatycznym kolorze tylko beżowe zasłony dobrze pasują do beżowych mebli i tapet. Ale nawet jeśli wybierzesz kolor zbliżony do koloru ścian, powinieneś wybrać zasłony o kilka tonów ciemniejsze lub jaśniejsze, aby lekko zaakcentować jasne otwory.

Żółty

To pozytywny odcień, poprawia nastrój i sprzyja dobrym występom. Żółty jest kolorem ciepłym, dlatego dobrze sprawdza się w pomieszczeniach od północnej strony lokalu, ze względu na jasność rekompensuje brak światła, a także dobrze komponuje się z odcieniami zieleni, błękitu i beżu. Żółty kolor również powiększa przestrzeń, co oznacza, że ​​dobrze pasuje do małych przestrzeni, takich jak kuchnia czy pokój dziecinny.

kolor pomarańczowy

Wesoła i pozytywna pomarańcza jest doskonałym antydepresantem. Przyciąga swoją jasnością, ale w końcu może odrzucić ze względu na to, jak bardzo przeciąża wnętrze. Dobrze komponuje się z szarością, a także bielą, można ją stosować z zielenią i fioletem. Nie należy instalować pomarańczowych zasłon w sypialni i pokoju relaksacyjnym, ponieważ może się to wydawać zbyt jasne.

Zielony kolor

Jeśli lubisz sam kolor zielony, to zielone zasłony to świetny wybór. Zieleń to kolor natury, dodaje pomieszczeniu świeżości i naturalności. Idealny do salonu, sypialni, a zwłaszcza kuchni. Zieleń często wykorzystywana jest w pokojach dziecięcych, jednocześnie dodaje energii i uspokaja.

Niebieski

Niebieski to zimny odcień, w przeciwieństwie do poprzednich opcji, działa diametralnie przeciwnie, uspokaja i sprzyja dobremu wypoczynkowi. Niebieski kolor nie przyciąga wzroku i wprowadza do pomieszczenia niedbalstwo. Niebieskie zasłony dobrze pasują do każdego pomieszczenia, jeśli są połączone we wnętrzu. Dlatego z łatwością możesz zainstalować niebieskie zasłony w kuchni lub pokoju dziecinnym, a także w łazience i sypialni.

Kolor różowy

W połączeniu z bielą tworzy delikatną i romantyczną atmosferę. Często na skrzydle montowane są różowe zasłony, a na otworze można umieścić tiul, który nada pomieszczeniu lekkości i zwiewności. Również różowe odcienie dobrze komponują się z szarymi wnętrzami ze względu na ich delikatny kontrast.

Kolor fioletowy

Delikatny odcień fioletu, ale bardziej agresywny niż różowy. Nadaje pomieszczeniu tajemnicy i tajemniczości. W przeciwieństwie do różu jest bardziej odpowiedni dla dorosłych niż dla dzieci, dlatego montowany jest w sypialni lub pokoju wypoczynkowym. Liliowy jest często wybierany przez osoby kreatywne, które chcą rozcieńczyć we wnętrzu odcienie zieleni, błękitu czy czerwieni. Oprócz różu, liliowy kolor jest dobrze ułatwiony dzięki tiulowym lub białym elementom wnętrza.

Burgundia

To jeden z odcieni czerwieni i trzeba z nim uważać, nadmiar czerwieni mocno obciąża pomieszczenie, a szczególnie mocno wyróżnia się kolor bordo. W jasnych pomieszczeniach zaleca się stosowanie odcieni bordowych, takie zasłony dość mocno pochłaniają światło słoneczne, więc efekt ten trzeba zrekompensować.

brązowy

Często spotykany w nowoczesnych wnętrzach. Brązowy kolor doskonale sprawdzi się w biurach i pracowniach, ponieważ doskonale komponuje się z drewnem we wnętrzach. Brązowe zasłony dają poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Brązowy kolor doskonale sprawdzi się w kuchni i sypialni, a także w biurach i salonach. Brązowy kolor daje bogactwo i luksus, z którego z powodzeniem korzystają popularni projektanci.

Czarny kolor

Wygląda elegancko, ale czerń trzeba nakładać ostrożnie. Potrafi nadać charakteru każdemu wnętrzu, dlatego świetnie sprawdzi się w stylach loftowych i high-tech, a także w biurach. Ale użycie czarnych zasłon w klasycznym wnętrzu może wyglądać nieco dziwnie. Czarny kolor dodaje rygoru i skupia uwagę na otworach okiennych, zwłaszcza w zasłonach dzień-noc. Przezroczyste paski nadal sprawiają, że zasłony wydają się nieco lżejsze, ale zdecydowanie zalecamy zastanowienie się dwa razy przed wyborem odważnej czarnej zasłony. Wybierając zasłony dzień-noc, które będą Cię chronić w przyszłości, weź pod uwagę powszechne nieporozumienia.

Ponieważ rolety składają się z wielu małych elementów, wydaje się, że są one zbyt skomplikowane i wymagają specjalnych umiejętności, aby złożyć system i zainstalować. Ale tak naprawdę nie jest. Zasłony dzień-noc dostarczane są w pełni zmontowane i do montażu wystarczy przykręcić gzyms wkrętami samogwintującymi i produkt będzie gotowy do pracy. W szczególnych przypadkach na naszej stronie internetowej znajdują się instrukcje dotyczące pomiaru i montażu zasłon dzień-noc, w których szczegółowo pokazano na zdjęciach, jak prawidłowo zmierzyć i zainstalować zasłony dzień-noc.

Wybór zasłon, zaczynając od osobistych preferencji. Na przykład w sklepie można zobaczyć wiele opcji tkanin i systemów, a przy wyborze wielu odpycha jedynie preferencja wizualna, którą w danej chwili widzą przed sobą. Jest to słuszne z punktu widzenia zakupu, ale po zamontowaniu zasłony mogą nie łączyć się z wnętrzem i okazuje się, że wybrana tkanina za bardzo się wyróżnia i nie pasuje do ścian i elementów wnętrza. Dlatego przed wyborem tkaniny zalecamy wstępne przyjrzenie się miejscu montażu zasłon i określenie odcieni, które będą dobrze komponować się z obecnym wnętrzem, co znacznie ułatwi późniejszy wybór tkaniny, jeśli już wiesz, który odcień będzie głównym tematem.

Montaż tylko na oknach plastikowych. Choć rolety dzień-noc to system nowoczesny, a więc idealny do okien plastikowych, można je montować również na innych typach okien, ścianach, a nawet sufitach. Czasami zasłony pełnią rolę fałszywych ścian lub służą do zamknięcia małych nisz w ścianach. Możliwości montażu jest bardzo dużo i nie martw się, że firana zmieści się tylko na plastikowym oknie.

Szerokość tkaniny powinna być równa szerokości szkła. Jest to klasyczna wersja montażu kurtyny na poszczególnych skrzydłach, dlatego większość instrukcji pomiarowych mówi, że pomiary wykonuje się wzdłuż części ryglującej listwy przyszybowej, jest to niewątpliwa opcja, w której kurtyna dobrze się prezentuje i jest łatwa w montażu, biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne tolerancje dotyczące umieszczania mechanizmów. Ale nie zapominaj, że zasłony dzień-noc można również łatwo zamontować na całych otworach na ścianie lub suficie, oczywiście w tym przypadku pomiar jest wykonywany wzdłuż otworu okiennego z dodatkowymi korektami, a mianowicie + 10 cm są dodawane do szerokość i wysokość otworu, co pozwala ukryć boczne szczeliny między otworem a tkaniną.