0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak wybrać rolety na balkon, niuanse i funkcje

W mieszkaniach miejskich często praktykuje się zwiększanie przestrzeni poprzez powiększenie balkonu, jest on izolowany i zamieniany w część pokoju lub małe biuro. W rezultacie, jeśli wcześniej wystarczyło zasłonić tylko okna w pokoju zasłonami, teraz trzeba także zasłonić balkon, ponieważ latem nie będzie wygodnie przebywać na nim bez zasłon. Rolety są doskonałym rozwiązaniem do takich celów.

Na naszej stronie internetowej prezentujemy szeroki wybór systemów i tkanin umożliwiających wykonanie zadania. Aby łatwo wybrać system, musisz zrozumieć charakterystyczne cechy systemów i rodzaje ich instalacji.

Rodzaje systemów osłon przeciwsłonecznych na balkony

Do zacienienia okien balkonowych stosuje się następujące systemy:

Zasłony to klasyczne zasłony, które są już rzadko używane, szczególnie na balkonach. Ze względu na duże wymiary i zdolność do gromadzenia kurzu. Pozostają aktualne ze względu na klasyczny wygląd, ponieważ większość ludzi nadal preferuje dużą ilość tkanin, nawet jeśli jest to balkon, a także wiele odmian tkanin, które można prać, co kompensuje ich zdolność do zabrudzenia.

Jeśli masz duży balkon, możesz zastosować na nim firanki francuskie, nadają pomieszczeniu luksusowy, bogaty wygląd, dodatkowo pozwalają na wybór jasnych tkanin bez silnego efektu zaciemnienia, gdyż światło z balkonu często powinno także oświetlaj pomieszczenie i nie ma sensu zasłaniać go zasłonami. Wystarczy lekka tkanina, która rozproszy promienie słoneczne i zatrzyma nadmiar ciepła.

Zasłony rzymskie. Konstrukcja zasłon nie zmieniła się od czasu ich powstania, ale zaskakująco minęło w czasie i nadal jest aktualna ze względu na swój klasyczny wygląd. Roleta rzymska to pojedynczy kawałek materiału, który unosi się i składa falowo dzięki sztywnym, poprzecznym prętom umieszczonym wewnątrz tkaniny. Do montażu zasłon stosuje się nowoczesne karnisze z wysokiej jakości mechanizmami, które automatycznie mocują tkaninę na wymaganej wysokości. W roletach rzymskich zastosowano sterowanie łańcuszkiem w kształcie pętli, które pozwala na wielokrotne obracanie łańcuszka na mechanizmie, aby zapewnić płynne działanie rolety.

Żaluzje. Istnieją dwa rodzaje rolet. Poziome z listew aluminiowych lub drewnianych oraz pionowe z pionowych listew tekstylnych. To jeden ze standardowych rodzajów osłon przeciwsłonecznych, który z powodzeniem stosuje się wszędzie, również na balkonie. Niektórym może się to wydawać zbyt ascetycznym rozwiązaniem zamieniającym dom w biuro, jednak tak naprawdę takie rolety doskonale radzą sobie z gorącymi promieniami słońca i nie pozwalają na przegrzanie pomieszczenia, szczególnie dotyczy to balkon, ponieważ przeszklenia są często duże i należy zadbać nie tylko o ochronę przed słońcem, ale także o ochronę przed upałem. Żaluzje składają się z pojedynczych listew i nie tworzą ciągłej, zamkniętej płótna, co wpływa na dobry przepływ powietrza w pomieszczeniu. Ze względu na tę właściwość, w pomieszczeniach biurowych często stosowane są żaluzje pionowe, gdyż nie zakłócają one cyrkulacji powietrza.

Pofałdowany. W produktach tych zastosowano specjalną plisowaną tkaninę, która składa się niczym harmonijka, dzięki czemu produkt zajmuje minimalną ilość miejsca. Okna plisowane doskonale sprawdzają się w przypadku szerokich i niskich okien, które często stosowane są w górnej części balkonu. Plisowana tkanina nie ma wału, w którym tkanina jest nawinięta, a ponieważ wysokość produktów jest niewielka, nie jest wymagana instalacja dodatkowych mechanizmów. Również drzwi plisowane można łatwo zamknąć innymi rodzajami skrzydeł. Cechą szczególną systemów plisowanych jest możliwość montażu ich na otworach okiennych o dowolnym kształcie, w tym na trapezach, łukach, półłukach i trójkątach. Jednocześnie system pozostaje w pełni funkcjonalny i można go również otworzyć całkowicie lub częściowo. Ponadto plisy z pełnym mocowaniem można umieścić w dowolnym miejscu okna i otwierać w dowolnym kierunku, czyli tkanina może przesuwać się zarówno z dołu do góry, jak i odwrotnie z góry na dół.Dzięki tej funkcjonalności okna plisowane można z łatwością montowany na oknach pochyłych, np. na poddaszu lub balkonie, z którego chcesz wyjść. Górna część jest otwarta, aby zapewnić światło, a dolna część jest zamknięta, aby chronić przed działaniem promieni słonecznych.

Rolety. Rolety ochronne są jednym z najlepszych sposobów ochrony przed słońcem, ponieważ całkowicie blokują strumień światła i zapewniają maksymalną ochronę przed ciepłem słonecznym. Systemem można również łatwo sterować elektrycznie lub ręcznie za pomocą odpowiednich mechanizmów w pomieszczeniach zamkniętych. Chociaż rolety ochronne są bardzo dobrym narzędziem, często nie akceptuje się ich montażu na balkonach i loggiach, dlatego ta opcja bardziej nadaje się do ochrony okien niż balkonów.

Rolety. Są to prostokątne tkaniny nawinięte na specjalny wał. System jest sterowany za pomocą mechanizmu łańcuchowego i jest dostępny zarówno w wersji otwartej, jak i zamkniętej. Niezwykle praktyczne rozwiązanie na balkon, gdyż rolety pozostawiają wolny parapet i można je łatwo zamontować zarówno na oddzielnym skrzydle, jak i na całym otworze, co pozwala zasłonić kilka rolet jednym produktem.

Dzień noc. System jest nieco podobny do rolet, ale ma zasadnicze różnice. Tkanina na zasłony dzień-noc jest ułożona dwuwarstwowo i posiada ciemne, transparentne paski. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasłona może albo całkowicie zasłonić okno, albo przejść do pozycji „dziennej”, w której ciemne pasy naprzemiennie pozostawiają przezroczyste szczeliny. Zasłony te są często nazywane „zebrą” ze względu na ich pasiasty wygląd. Dzień-noc to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza na balkony, gdyż łączą w sobie funkcjonalność rolet, żaluzji i tiulu. Możesz zajrzeć przez zasłonę lub całkowicie zamknąć się przed promieniami słońca.

Rodzaje rolet na balkon

Pomimo prostoty konstrukcji rolet, istnieje kilka zasadniczych różnic w dostarczanych produktach.

Cechy konstrukcyjne - w systemach otwartych tkanina znajduje się od cholewki do dolnej stopki i zakrywa otwór świetlny. W tym przypadku system otwarty może być wolnowiszący, ale także wyposażony w dodatkowe mocowanie „sznurkowe”, utrzymujące dolny materiał obciążający w płaszczyźnie skrzydła. Dzięki zamocowaniu kurtyna nie zwisa na wietrze i nie odbiega od okna, gdy skrzydła są zamontowane w celu wentylacji. System zamknięty wyposażony jest z kolei w aluminiową skrzynkę ochronną, która ukrywa mechanizmy i zabezpiecza tkaninę przed zabrudzeniem (oczywiście jeśli firana jest do niej złożona). System zamknięty wyposażony jest również w prowadnice aluminiowe, jest to bardziej zaawansowana metoda mocowania, w której tkanina po bokach utrzymuje się w płaszczyźnie okna, ale prowadnice ukrywają również boczne odblaski, co pozwala całkowicie zablokować dopływ światła strumień za pomocą zasłon.
Rodzaj sterowania - w prostych układach sterowanie kurtyną odbywa się za pomocą łańcuszka sterującego ruchem wału. Istnieją również systemy z silnikiem elektrycznym, sterowane za pomocą pilota lub przełącznika. Istnieją również produkty z mechanizmem sprężynowym, w których za uniesienie tkaniny odpowiada specjalna naładowana sprężyna. Mechanizmy sprężynowe utrzymują tkaninę w pozycji naprężonej, co pozwala na montaż zasłon na oknach dachowych bez zwisania tkaniny.
Materiał tkaniny - często rolety wykonane są w 100% z poliestru, ponieważ ten materiał jest najbardziej odpowiedni dla tego typu produktów. Nie blaknie i nie brudzi się, można go też łatwo zwinąć w małą rolkę, ale rozważmy wszystkie dostępne opcje tkanin wśród rolet.

Naturalne - len, bawełna, satyna, papier, a także bambus i juta.

Sztuczny - poliester. Wiskoza, włókno szklane i PCV.

Wszystkie tkaniny na rolety powlekane są specjalnymi antystatycznymi związkami przeciwkurzowymi, które przedłużają żywotność zasłon i chronią je przed blaknięciem.

Przeznaczenie tkaniny. Tkaniny roletowe dzielą się na kilka grup warunkowych.

Częściowo przezroczyste - większość tkanin na rolety należy do tej kategorii. Prawie każda tkanina częściowo przepuszcza światło słoneczne, od 30 do 70%. Zasłony tego typu znajdują zastosowanie na balkonach, a także w kuchni i salonie. świetnie sprawdzi się również w pokoju dziecięcym, jeśli nie ma potrzeby drzemek w ciągu dnia, gdyż światło wpada do pomieszczenia nawet przy zaciągniętej zasłonie.

Blackout - Specjalna seria tkanin zapewniających 100% zaciemnienie. Posiada gumowaną podstawę, która pozwala całkowicie zablokować strumień światła. Zasłony takie znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których w ciągu dnia wymagana jest całkowita ciemność, np. sypialnia, kino domowe, czy sala konferencyjna z projektorem.

Dzień-noc - Tkaniny dzień-noc stanowią odrębny rodzaj produktu, ale można je zaliczyć również do podtypu rolet. Jak wspomniano wcześniej, tkanina dzień-noc składa się z naprzemiennych gęstych i przezroczystych pasków, co pozwala na najskuteczniejsze wykorzystanie tkaniny we wszystkich typach pomieszczeń. Również w serii dzień-noc dostępne są zasłony zaciemniające, które uzupełniają funkcjonalność w postaci 100% zaciemnienia.

Rodzaj mocowania - Jedną z przewag rolet nad innymi systemami jest możliwość mocowania na klapach bez uginania się tkaniny.
Mocowanie za pomocą prowadnic dostępne jest standardowo w systemach zamkniętych, istnieje także możliwość osobnego zamówienia prowadnic dla systemów otwartych.
Mocowanie „sznurkowe” - po bokach systemu biegną dwie żyłki, które utrzymują tkaninę w płaszczyźnie skrzydeł. Sznurek jest bardzo skutecznym systemem mocowania, pozwala utrzymać tkaninę w dowolnej pozycji, niezależnie od tego, czy zasłona jest całkowicie, czy częściowo otwarta.
Magnesy - przy mocowaniu magnetycznym, na dolnym pasku obciążników zamocowane są specjalne magnesy, które utrzymują zasłonę w najniższej pozycji. Gdy tylko kurtyna opadnie, magnesy przyczepiają się do specjalnych zaczepów, dzięki czemu tkanina nie zwisa na wietrze. Wadą tego systemu jest to, że działa tylko wtedy, gdy kurtyna jest całkowicie zamknięta. Po częściowym otwarciu kurtyna pozostaje nieumocowana, ponieważ magnesy jej nie trzymają. Z drugiej strony system nie posiada linii bocznych, co ułatwia wizualizację systemu.
Rodzaj montażu - Rolety, podobnie jak żaluzje, montuje się na oknach plastikowych na kilka sposobów.
Wkręty samogwintujące to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej praktycznych sposobów mocowania zasłon. Przykręcana na wkręty samogwintujące, kurtyna nie odpadnie pod wpływem nagrzania czy zwiększonego obciążenia, co przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo użytkowania produktu.
Hak wspornika - Do skrzydła przylegają specjalne wsporniki, które przytrzymują kurtynę bez mocowania za pomocą wkrętów samogwintujących. Takie wsporniki mają zarówno zalety, jak i wady. Dodatkowo istnieje możliwość mocowania kurtyny bez wkrętów, co pozwala uniknąć wiercenia dodatkowych otworów w profilu okiennym. Minusem jest to, że montaż jest przeznaczony tylko dla skrzydeł odrywanych, ponieważ nie będzie można zaczepić się o ślepe.
Montaż na taśmie - Najrzadsza opcja instalacji, o której mówi wiele osób, ale niewiele jest gotowych do użycia. W przypadku montażu za pomocą taśmy samoprzylepnej można przykleić zasłonę do skrzydła bez wiercenia, ale ma to znaczną wadę: kurtyna przyjmuje obciążenie podczas otwierania przez mechanizm sterujący, więc gdy okna się nagrzewają, taśma klejąca traci swoje właściwości naprawić i może spaść. Jeśli tak się stanie, gdy spróbujesz otworzyć zasłonę, może ona spaść w twoją stronę, co przynajmniej nie jest bezpieczne. Dlatego nie polecamy tej opcji mocowania naszym klientom.

Istnieją również rolety bambusowe, na dole zastosowano specjalne mechanizmy, które zwijają tkaninę w zgrabną rolkę. Zasłony takie posiadają kilka rodzajów otwierania od rzymskiego po rolkowe, a także karnisze eko i premium z różnymi mechanizmami sterującymi. Zasłony bambusowe są tkaninami naturalnymi i charakteryzują się odpowiednimi właściwościami charakterystycznymi dla bambusa. Niska przewodność cieplna, podobnie jak produkty naturalne, zawsze mają niepowtarzalny wygląd i nie wydzielają szkodliwych oparów podczas podgrzewania płótna.

Zalety i wady rolet materiałowych

Rolety na balkonie cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ mają swoje własne cechy, które rozważymy poniżej:

Duży wybór odcieni tkanin, a także produktów teksturowanych i odblaskowych z nićmi lureksowymi. Dzięki takiemu wyborowi firany można zamontować w połączeniu z dowolnym wystrojem wnętrza, a firana będzie jedynie dodatkiem i ozdobą, która harmonijnie wpasuje się w całościowy obraz.
Produkowane na indywidualne wymiary. Tkanina i pozostałe elementy docinane są indywidualnie pod każde zamówienie, dzięki czemu każda zasłona będzie idealnie pasować na swoje miejsce, bez konieczności przycinania i innych niedogodności.
Koszt produktu zależy bezpośrednio od rozmiaru tkaniny i wybranego systemu, dlatego zamawiając produkty w indywidualnych rozmiarach płacisz tylko za użyte materiały i pracę rzemieślników, nie przepłacając za nadmiar tkaniny i komponentów.
Zasłony można łatwo zamontować na oknach metalowo-plastikowych, drewnianych i aluminiowych. Do montażu wystarczy śrubokręt krzyżakowy. Jeśli masz śrubokręt i poziomicę, dodatkowo ułatwi to montaż zasłon.
Mechanizmy do rolet są uniwersalne i pozwalają na montaż produktów zarówno na rolecie, jak i na otworze, czy też w ścianie i na suficie. Nie ma również problemów z montażem zasłon na balkonie i innych powierzchniach pionowych i poziomych.
Rolety z łatwością zapewniają całkowite zaciemnienie pomieszczenia aż do 100% dzięki specjalnym tkaninom zaciemniającym oraz systemom z prowadnicami zakrywającymi boczne szczeliny tkaniny.
Podczas montażu zasłony na skrzydle tkanina znajduje się w bliskiej odległości od ramy okna i nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Zasłona dzięki swojej kompaktowości pozostawia parapet wolny i tym samym zwiększa przestrzeń użytkową w pomieszczeniu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kuchni i balkonu, ale nie zaszkodzi w innych pokojach.
Tkanina nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest poddana specjalnym impregnatom, nie gromadzi kurzu i można ją łatwo wyczyścić wilgotną gąbką.
Jeśli pomyliłeś się w pomiarach i zasłona okazała się większa niż to konieczne, zdecydowanie nie zalecamy samodzielnego zmniejszania jej w domu. Tkaninę kroi się specjalnym nożem, co zapobiega rozpruwaniu się brzegów tkaniny, nie mówiąc już o dokładności cięcia, która ma wpływ na parametry nawoju tkaniny. Jeśli popełniłeś błąd w wymiarach, lepiej skontaktować się z producentem zasłony, a on z łatwością przytnie ją do wymaganego rozmiaru.
Jak wybrać zasłonę

Wybierając zasłony na balkon lub loggię, nie zapomnij o warunkach, w jakich zasłona będzie się znajdować. Gdy zmienią się warunki pogodowe, wilgotność lub temperatura na balkonie może wzrosnąć. Ponadto w ciągu dnia zasłona jest narażona na ciągłe działanie promieni słonecznych i zanieczyszczeń z ulicy. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

Ponieważ tkanina na balkonie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, z biegiem czasu może stopniowo blaknąć, nawet jeśli jest napisane, że tkanina jest odporna na blaknięcie, nie zapewni to zawsze tego samego wyglądu. Jaśniejsze tkaniny blakną nieco szybciej niż jaśniejsze odcienie, na przykład pomarańczowe lub jaskrawoczerwone tkaniny blakną szybciej niż białe i beżowe. Nie zaleca się również stosowania tkanin zaciemniających na balkonie, gdyż sam balkon musi być oświetlony, a pomieszczenie za nim będzie tak zaciemnione, że w ciągu dnia trzeba będzie albo pozostawić zasłonę otwartą, albo włączyć światło w pokoju .
W przypadku stosowania okien skrzydłowych na balkonie często instaluje się mini system z dodatkowym mocowaniem, który zapewnia wygodną obsługę produktów nawet przy silnym wietrze.
Rolety balkonowe warto wybierać z tkanin syntetycznych, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na czynniki środowiskowe, a także blaknięcie i plamy. Dodatkowym atutem będzie także łatwość pielęgnacji tkaniny.
Jeżeli balkon znajduje się od strony nasłonecznionej i jest stale nagrzewany pod wpływem promieni słonecznych, zwłaszcza latem, zaleca się stosowanie tkanin odblaskowych, które nie pochłaniają, a odbijają część światła i ciepła z okien. Takie tkaniny znacznie zmniejszą nagrzewanie się pomieszczenia i nie nagrzewają się nawet po słonecznej stronie.
Wybierając kolor tkaniny, warto zacząć od wnętrza balkonu. Nawet jeśli chcesz dobrać zasłonę do koloru ścian, warto zmienić zasłonę na kilka tonów w jaśniejszym lub ciemniejszym kierunku, aby nie stworzyć efektu monotonnego, monochromatycznego pomieszczenia.

Konkluzja

Rolety to praktyczny i niedrogi sposób na osłonę przeciwsłoneczną balkonu, a także każdego innego pomieszczenia. Zasłony nie blokują przepływu światła słonecznego, ale delikatnie je rozpraszają, usuwając odblaski, ale pozostawiając wystarczającą ilość światła do pomieszczenia nawet po zamknięciu. Montaż produktów nie wymaga specjalnych umiejętności, wystarczy śrubokręt krzyżakowy, a szeroki wybór tkanin i systemów nie pozostawi obojętnym nawet najbardziej wyrafinowanych projektantów.