0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak wybrać zasłony do kuchni połączonej z balkonem

Kuchnia może być klasyczna, niewielka, z oknem lub z wyjściem na balkon, co jest bardzo wygodne. Ale jeśli masz w kuchni drzwi balkonowe, należy je również zasłonić zasłonami, przyjrzyjmy się, jak prawidłowo ozdobić okna lub drzwi kuchenne, aby uzyskać maksymalną funkcjonalność, a także ozdobić wnętrze zasłonami, a nie przeciążać go.

Wybór projektu

Zanim pójdziesz do sklepu, powinieneś wcześniej zdecydować, jakie powinny być zasłony. kolor, fakturę, gęstość, konstrukcję i rodzaj systemu oraz możliwość montażu na pojedynczych drzwiach lub na całym otworze.

Rozważmy główne priorytety:

Paletę kolorów i projekt całej kompozycji należy połączyć z ogólnym wystrojem kuchni, nie należy wybierać koloru i wzoru zasłon pasujących do koloru tapety, w przeciwnym razie otrzymasz monochromatyczny projekt, który nie każdemu będzie lubił.
Tkanina musi mieć określone właściwości, gdyż w kuchni panuje duża wilgotność, a zasłony łatwo ulegają zabrudzeniu, muszą też być łatwe w czyszczeniu. Powinieneś natychmiast porzucić zasłony z dużą ilością tkanin lub opcjami wielowarstwowymi.
Zasłony oddzielające balkon od kuchni również podlegają zmianom temperatury oraz ciągłemu narażeniu na działanie sadzy i wilgoci, dlatego warto wybrać tkaninę odporną na działanie agresywnego środowiska.
Zasłony wykonane z lekkich tkanin bez ciężarków mogą być rzucane przez wiatr na działający piec, więc jeśli masz okna w pobliżu blatów roboczych, powinieneś zabrać zasłonę z zamocowaną na stałe tkaniną.

Tkaniny syntetyczne mogą być również ognioodporne. Powinieneś wyjaśnić ten punkt przed zakupem zasłon do kuchni.

Niuanse przy wyborze zasłon

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kolorystyka bezpośrednio wpływa na wnętrze i przy wyborze odcienia należy wziąć pod uwagę ten punkt, ponieważ kolor i wzór muszą być ze sobą połączone, chociaż czasami kontrastujące zasłony również dobrze sprawdzają się, zwłaszcza w kuchni, ożywiając ją i dodając żywe kolory.

Przy wyborze tkaniny istnieje kilka charakterystycznych niuansów:

Mały wzór na kurtynach świetlnych może sprawiać wrażenie brudnej tkaniny; taki wzór stwarza również wrażenie naturalnej tkaniny, np. lnu; ponadto, jeśli tkanina początkowo ma ciemne plamy, to jeśli są zabrudzenia, nie będą one widoczne tak zauważalne.
Za pomocą pasków pionowych można wizualnie zwiększyć wysokość pomieszczenia, a także szerokość dzięki poziomym.
Jeśli meble kontrastują z tapetą, należy dobrać zasłony w kolorystyce mebla, tak aby podkreślić okna na tle tapety, ale jednocześnie stworzyć kontrastowy akcent na zasłonach. Wybierając kontrastowe odcienie, zasłony należy zestawić z jednym z kolorów, które są już w pomieszczeniu, w przeciwnym razie będą się wyróżniać i obciążać wnętrze.

Przy wyborze systemu brane są pod uwagę opcje jego instalacji, na przykład:

Rodzaj okien i liczba skrzydeł. Czy się otwierają, czy nie i czy są drzwi na balkon.
Przeszklenie drzwi pełne lub częściowe. Będzie to miało wpływ na wybór tkaniny i systemu.
Jeśli za drzwiami znajduje się balkon, warto zastanowić się, czy jest otwarty, czy przeszklony, a jeśli przeszklony, czy w oknach są zasłony, czy nie.
Wymiary kuchni, jeśli pokój jest mały, nie należy wybierać ciemnych odcieni, aby nie pomniejszać wizualnie i tak już małej przestrzeni. W przypadku dużych pomieszczeń nie ma szczególnych ograniczeń, odpowiednie są tutaj zarówno ciemne, jak i jasne tkaniny, które wizualnie zwiększą przestrzeń.
Możliwość dekoracji przestrzeni na ścianie z oknem. Jeśli oprócz zasłon pojawią się dodatkowe elementy, może to przeciążyć wnętrze.

Wybierając materiał na zasłony, przede wszystkim skupiamy się na praktyczności produktu, a dopiero potem na wystroju. Dlatego do kuchni często wybiera się zasłony wykonane z bawełny, lnu lub perkalu.

Tkaniny poliestrowe są popularne także ze względu na swoje specyficzne właściwości, niedostępne materiałom naturalnym.

Właściwości odpychające kurz dzięki specjalnym impregnacjom.
Ochrona przed promieniowaniem UV, dzięki czemu tkaniny nie blakną, a kolor nie blaknie.
Istnieją serie z ochroną przed wysokimi temperaturami, co jest szczególnie ważne w kuchni.

Zasłony do kuchni

Przed podjęciem decyzji wyobraź sobie, jak będzie wyglądać kuchnia z nowymi zasłonami, próbując wyobrazić sobie wygląd wykończonego wnętrza, pomoże to zbliżyć się do głównego obrazu i trzymać się go przy wyborze materiału. Również duży wybór wzorów może popchnąć Cię do nietypowych eksperymentów.

Zasłony rzymskie

Kompaktowe produkty na gzymsie z wygodnym sterowaniem łańcuchowym. Zaletą rolet rzymskich jest możliwość wyjęcia tkanin do prania, co jest istotne w kuchni. Styl rzymski może wydawać się nieco droższy niż inne opcje, ale wygląd z nawiązką rekompensuje koszty. Można także łatwo łączyć zasłony na drzwiach i oknie lub na całym otworze, aby zasłonić okna w tym samym stylu. Wybierając roletę rzymską, lepiej wybrać montaż na cały otwór, gdyż im większa zasłona, tym piękniej się prezentuje.

Rolety

Jeden z praktycznych rodzajów zasłon, tkanina jest łatwa w czyszczeniu i zajmuje minimalną przestrzeń. Zasłony montuje się zarówno na suficie, jak i na ścianie lub w otworze. Jeśli jest dostęp do balkonu, okno powinno być zamknięte kilkoma zasłonami, pojedynczymi drzwiami, tworzy to kompletny wygląd i pozwala otworzyć drzwi bez zbędnych manipulacji zasłonami.

Bambus

Unikalnego projektu arkuszy bambusa nie można odtworzyć za pomocą tkania; bambus jest bardzo lekkim, a jednocześnie trwałym materiałem. zasłony bambusowe są odporne na blaknięcie na słońcu i nie wchłaniają wilgoci. Zasłony z arkuszami bambusowymi są bardzo kompaktowe, ponieważ można je łatwo zwinąć i nie zajmują dużo miejsca. Sterowanie produktami odbywa się za pomocą mechanizmów ze specjalnymi linkami, które z łatwością podnoszą płótno i mocują je na żądanej wysokości. Zasłony bambusowe sprzedawane są zarówno w wersji roletowej, jak i rzymskiej, co pozwala na dobór produktów do własnego gustu i rodzaju otwarcia.

Żaluzje

Układ pionowy

Łatwo się otwierają, a dzięki obciążnikom listwy nie zwisają. Listwy można łatwo wyczyścić i w razie potrzeby częściowo wymienić. Unikalną cechą żaluzji pionowych jest to, że jednym gzymsem można zasłonić całe okno, na drzwiach i oknie wykonuje się dłuższe listwy do wysokości parapetu, natomiast produkt umieszcza się na otworze i zakrywa całą powierzchnię okna na raz.

Układ poziomy

Wygodne produkty dzięki aluminiowym listwom, z łatwością wytrzymują wysokie temperatury, a także nie przepuszczają ciepła do pomieszczenia. Ponadto powietrze łatwo przepływa pomiędzy lamelami, co pozwala na przewietrzenie okien bez konieczności całkowitego otwierania wszystkich rolet. Dużym plusem jest też cena takich produktów, czasem łatwiej zamówić nowy gzyms niż wyczyścić stare żaluzje, nie sądzisz? Przekonaj się sam, wprowadź wymiary swoich okien do kalkulatora na stronie, a zobaczysz koszt gotowych produktów, który jest znacznie niższy niż w przypadku wszystkich innych rodzajów zasłon.

Tiul

Kuchnia często wymaga dużej ilości światła, ponieważ trzeba widzieć, co się dzieje, szczególnie podczas pracy. Dlatego niektórzy bez problemu korzystają z rolet tiulowych lub bardzo cienkich. Opcja ta pozwala na zamknięcie się przed ciekawskimi spojrzeniami w ciągu dnia i uzyskanie maksymalnej ilości światła. Ale są też niuanse: tiul nie sprawdza się wieczorem, gdyż światło w pomieszczeniu sprawia, że ​​widoczne są wszystkie sylwetki, a czasem widoczna jest cała kuchnia, co wyraźnie negatywnie wpływa na prywatność właścicieli.

Jak dokonać wyboru

Jak ustaliliśmy w przypadku wystroju kuchni, istnieje ogromna różnorodność zasłon i systemów ochrony przeciwsłonecznej, od tkanin po systemy aluminiowe, a nawet bambusowe, z których każdy ma swoje zalety i wady, a także inny wygląd i zasady otwierania. Rozważmy kilka opcji wystroju, które pomogą Ci wymyślić właściwe przemyślenia.

Rolety świetnie sprawdzają się w małej kuchni, gdzie każda powierzchnia jest na wagę złota, a firanka pozwoli zaoszczędzić miejsce, zostawiając wolne miejsce na parapecie. Tkaniny we wzory kwiatów czy liści mogą nadać małemu pomieszczeniu bogactwa i ciekawy wygląd, natomiast jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, można zastosować żaluzje pionowe od sufitu do podłogi, co nada kuchni większej wysokości. Ale żaluzje pionowe najprawdopodobniej zablokują parapet, więc nie będzie do niego stałego dostępu.
Rolety rzymskie mogą zasłaniać od razu cały otwór okienny, warto jednak wziąć pod uwagę, że zasłona częściowo blokuje dostęp do okien i wymaga trochę wolnego miejsca w otworze okiennym. Zaletą rolety rzymskiej jest to, że przy zastosowaniu dużych produktów zasłona wygląda tylko lepiej, dlatego doskonale sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale także w innych pomieszczeniach, na przykład w sypialni czy salonie.
Aby osiągnąć prostotę, możesz użyć japońskich zasłon. Nie są tak funkcjonalne jak te typu rolkowego, ale czasami prostota ma swoje zalety.
Jeśli chcemy zbliżyć się do klasycznych zasłon oversize, warto sięgnąć po produkty z oczkami, gdyż łatwo się otwierają i nie zaczepiają podczas wizyty na balkonie, zwłaszcza jeśli chcemy swobodnie spacerować z filiżanką kawy.
Kuchnie w stylu retro można łączyć z dowolnymi zasłonami, zasłony są dla nich nadal popularną opcją. Przy odpowiednim podejściu zasłony uzupełnią główny styl kuchni. Można także zastosować dwie zasłony w kombinacji, osobno na drzwi i na okno.
Nie bój się łączyć różnych odcieni i rodzajów tkanin, czasem asymetria tylko dodaje kuchni ekstrawagancji. Możesz używać nawet zasłon z symetrycznymi krawędziami pomalowanymi w tym samym tonie, ale często w kuchni zaleca się stosowanie kombinacji dwóch lub trzech odcieni, ale nie więcej, w przeciwnym razie możesz przeciążyć wnętrze różnymi rozwiązaniami kolorystycznymi.
Wreszcie

Jeśli posiadasz kuchnię z balkonem, jest to jedno z udanych rozwiązań, którego nie powinieneś się bać dekorując zasłonami. Tego typu kuchnia tworzy przytulne miejsce nie tylko do pracy, ale także do wypoczynku. Czasem warto zastanowić się, czy zamiast kuchni nie warto zasłaniać balkonu zasłonami, dzięki temu zwolnimy miejsce i nadal będziemy mogli wygodnie regulować ilość światła w kuchni.