0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak wybrać ochronę przeciwsłoneczną do biura. Zasłony lub rolety

Przy dekorowaniu pomieszczeń biurowych często stosuje się szereg wymagań, ponieważ zasłony wpływają na wnętrze i mogą odwracać uwagę pracowników od pracy. Ponadto zasłony są bezpośrednio niezbędne do zacieniania pomieszczenia i, w zależności od wybranego materiału, mogą mieć różny wpływ na oświetlenie pomieszczenia. W tym artykule ustalimy, które zasłony najlepiej nadają się do biura i jak wpływają na oświetlenie pomieszczenia.

Zalecenia dotyczące wyboru zasłon do biura

Zasłony wpływają nie tylko na oświetlenie, ale także pośrednio na temperaturę wewnątrz, ponieważ jeśli meble się nie nagrzeją, latem w pomieszczeniu będzie nieco chłodniej. Zasłony spełniają także inne zadania, a mianowicie:

Zapobiega blaknięciu mebli;
Chroń monitory przed odblaskami, a sprzęt przed gorącem;
Chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych;
Stanowią element dekoracji wnętrz.

Przy wyborze zasłon do biura obowiązuje kilka prostych zasad:

Należy stosować jasne lub neutralne odcienie, które nie będą odrywać od pracy i nie drażnić natrętnymi kolorami. Lepiej unikać jasnych i ostrych kolorów, ponieważ może to nie odpowiadać każdemu gustowi. Ciemne zasłony ze względu na swój kolor wizualnie przyciemnią pomieszczenie, nawet jeśli tkaniny pochodzą z tej samej serii, ciemniejsze opcje będą wyglądać bardziej efektownie ze względu na kolor.
Praktyczność tkanin. W biurze nie zawsze da się zadbać o zasłony, dlatego warto wybierać trwalsze tkaniny, które wymagają minimum pielęgnacji, aby zasłony jak najdłużej pozostały w swojej pierwotnej formie. Standardowe tkaniny zasłonowe częściowo przepuszczają światło słoneczne, można je bezpiecznie stosować zarówno po słonecznej, jak i zacienionej stronie. Na słońcu tkanina zatrzymuje bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a w cieniu pozwala, aby światło wpadało do pomieszczenia nawet przy zaciągniętych zasłonach – to uniwersalne połączenie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
W biurach rzadko można spotkać nieporęczne zasłony, ponieważ wymagają one dużej staranności i nie zawsze pasują do wnętrza, są raczej ozdobą domu niż opcją biurową. Dlatego warto preferować praktyczność nad designem. Nawet rolety budżetowe będą miały tkaninę z impregnacją antystatyczną i przeciwkurzową, która nie gromadzi kurzu i jest łatwa do czyszczenia w razie potrzeby.

Opcje zasłon biurowych

Do projektowania biur i sal konferencyjnych lepiej wybrać systemy, które w razie potrzeby można łatwo podnieść i wyczyścić okna. Polecane są żaluzje pionowe lub poziome, a także rolety. Będą pasować organicznie do wnętrza i nie wymagają poważnej pielęgnacji tkaniny, która jest lepsza od innych analogów.

Poziome żaluzje aluminiowe

Nadaje się do małych okien z ramami drewnianymi, aluminiowymi lub plastikowymi. Ze względu na zwartość systemu produkty tego typu montuje się bezpośrednio na skrzydle, pozostawiając parapet wolny. Stopień doświetlenia można regulować obracając lamele, konstrukcja ta pozwala zachować prywatność i nie wymaga całkowitego otwierania okna w celu regulacji oświetlenia. Lamele z tworzyw sztucznych są stosowane niezwykle rzadko, ponieważ znacznie ustępują aluminiowym.

Rolety

Dobry wybór na zasłony biurowe. Nadają się do otworów o dowolnej wielkości i mogą zakrywać nawet przeszklenia fasadowe. Niezależnie od rodzaju ramy, zasłony takie można zamontować nawet w suficie, dzięki czemu z łatwością zasłonią okna o dowolnym kształcie. Rolety nie wymagają ciągłej konserwacji, przy czyszczeniu wystarczy przetrzeć tkaninę wilgotną gąbką i to wystarczy. Rolety nie zasłaniają również parapetu (w zależności od opcji montażu), a także zachowują swój kształt nawet przy silnym wietrze. Główną zaletą rolet materiałowych jest szeroka gama tkanin, która obejmuje wiele jasnych barw, idealnych do biura. Do biura świetnie sprawdzają się także tkaniny z serii screen, jest to specjalny rodzaj tkaniny PCV, która jest widoczna z jednej strony, dzięki czemu można zobaczyć, co dzieje się na ulicy, zachowując jednocześnie prywatność przed wszystkimi, którzy znajdują się na zewnątrz.

Porównajmy praktyczność zasłon i rolet

Zasłony

Konstrukcja: Tkanina jest nawinięta na wałek i sterowana za pomocą mechanizmu samoblokującego. Można je również zamknąć za pomocą aluminiowej skrzynki z prowadnicami.

Montaż: Zalecany jest montaż za pomocą wkrętów samogwintujących, wsporniki przykręcane są do ramy okna i utrzymują trzonek z tkaniną.

Główna funkcja: ochrona przed słońcem i dekoracja pokoju. Tkanina stanowi filtr światła, który częściowo zabarwia pomieszczenie na wybrany kolor, a zasłona rozprasza również promienie słoneczne, dzięki czemu oświetlenie jest bardziej miękkie i mniej inwazyjne.

Materiał: Często stosuje się tkaniny wykonane w 100% z poliestru, które nie blakną na słońcu i są łatwe w pielęgnacji. Dostępne są również tkaniny z gumowanym podłożem (zaciemniające) zapewniające 100% ochronę przed słońcem.

Design: System jest kompaktowy i nie wyróżnia się na tle wnętrza. W razie potrzeby dostępne są również systemy w popularnych kolorach okien, białym, brązowym, orzechowym, złotym dębie, mahoniu.

Żaluzje

Projekt: Żaluzje mogą być pionowe z listwami materiałowymi lub poziome z listwami aluminiowymi, każda z tych opcji jest stosowana w zależności od wielkości otworu i projektu pomieszczenia. Żaluzje pionowe doskonale nadają się do montażu na dużych otworach, natomiast żaluzje poziome lepiej sprawdzają się w przypadku skrzydeł o standardowych wymiarach.

Montaż: W zależności od produktu można je montować w dowolnej płaszczyźnie, na skrzydłach, otworach, otworach wewnętrznych oraz na suficie.

Główna funkcja: ochrona przed światłem, rolety nie są tak skuteczne w dekorowaniu pomieszczenia ze względu na małą liczbę odcieni lameli. Aby uzyskać klasyczny wygląd, często stosuje się białe listwy.

Materiał: Gzyms aluminiowy, listwy aluminiowe lub poliestrowe w zależności od opcji żaluzji.

Projekt: Żaluzje pionowe mogą być wieloteksturowe z listwami o różnej długości w formie łuków lub w dowolnym innym kształcie. Żaluzje aluminiowe posiadają wiele odcieni lameli, jednak często stosuje się białe.

Konkluzja

Istnieje wiele opcji ochrony przeciwsłonecznej biura, a dobiera się je w zależności od wielkości pomieszczenia, wystroju wnętrza i wieku pracowników. Często biura z młodym zespołem mogą z łatwością przyjąć jasne kolory. Starsi dorośli często wolą spokój, jasne zasłony lub odcienie szarości. Rolety mogą spełnić wymagania każdego biura, ale rolety należy dobierać w oparciu o wielkość okien, ponieważ istnieją opcje.