0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jakie są awarie rolet i jak naprawić roletę ochronną własnymi rękami

Rolety ochronne to zespół odpowiednio współpracujących ze sobą elementów mechanicznych i elektronicznych, a awaria może mieć charakter fizyczny lub problem z elektroniką.

Często fizyczne uszkodzenie rolet następuje na skutek niewłaściwej pielęgnacji lub braku konserwacji ruchomych części. Aby naprawić usterkę, musisz najpierw zrozumieć, jaki rodzaj awarii wystąpił, fizycznej lub elektronicznej. Jeśli część mechanizmu lub płótna pęknie, nie należy panikować, większość części można wymienić, a roleta wróci do poprzedniej pracy. W przypadku awarii elektroniki konieczna może być wymiana silnika elektrycznego lub innych elementów układu, czujników czy pilotów. Nie należy zamawiać części z wyprzedzeniem przy pierwszych oznakach, staraj się jak najdokładniej określić usterkę, aby nie zamawiać drogiej części zamiennej, która ostatecznie może się nie przydać.

Próba samodzielnego rozwiązania problemu i wezwanie specjalisty różnią się tym, że specjalista szybko ustali przyczynę usterki i pomoże zamówić niezbędną część do wymiany. Jeśli spróbujesz to rozgryźć samodzielnie, zajmie to więcej czasu, ale całkiem możliwe jest samodzielne radzenie sobie.

Tak naprawdę rolety to solidna, przemyślana konstrukcja, która ma chronić otwory drzwiowe i okienne przed wyłamaniem, jak często wydaje się większości kupujących. Jednak ochrona antywłamaniowa nie jest główną funkcją rolet. Dobrze zatrzymują ciepło, dlatego w Europie stosuje się je przede wszystkim do ochrony okien i drzwi przed utratą ciepła w okresie zimowym. Na przykład rolety z fotokomórkami, które otwierają się w świetle słonecznym i zamykają w nocy, są niezbędne do utrzymania maksymalnego ciepła w domu nocą i zmniejszenia ilości zasobów potrzebnych do ogrzewania, a po drugie to ochrona przed włamaniem. Oczywiście istnieją również wzmocnione systemy z ochroną antywandalową, ale nie należy zapominać o płytach izolacyjnych, które nie zostały stworzone do ochrony.

Główne przyczyny uszkodzeń rolet ochronnych

Naturalne zużycie – nie należy od razu grzeszyć, że roleta z jakiegoś powodu pękła, ma plastikowe elementy, które wytrzymują obciążenie, więc z czasem takie elementy i tak staną się bezużyteczne.

Słaba jakość produktów - nie powiemy, kto jest dobry, a kto zły, każdy dokonuje tego wyboru dla siebie, ale faktem jest, że niektóre rodzaje tanich produktów lub producentów niestety mogą zawieść w najbardziej nieodpowiednim momencie. Ale warto być uczciwym, jakość rolety nie zawsze stanowi problem, ponieważ nawet najbardziej odporne produkty mogą zostać zepsute przez złą jakość montażu, a jeśli nie udało się od razu stwierdzić awarii, to w przyszłości może się ujawnić.

Aktywne użytkowanie - Jak powiedzieliśmy wcześniej, sama roleta zużywa się w wyniku użytkowania i obciążenia elementów zasilających. Logiczne jest, że przy aktywnym użytkowaniu elementy te ulegają szybszemu uszkodzeniu. Jeśli planujesz z wyprzedzeniem, lepiej poinformować o tym mistrza o częstym używaniu rolet ochronnych, aby obliczył wzmocnioną opcję montażu. W takim przypadku będzie można przedłużyć żywotność produktu bez uszkodzeń, ale też przepłacić za wzmocnione elementy.

Warunki klimatyczne - nie wszystkie mechanizmy nadają się do użytku w czasie upałów lub silnych mrozów, dotyczy to również rolet ochronnych. W przypadku silnych mrozów lepiej unikać nadmiernego używania produktów, ponieważ po schłodzeniu plastik traci swoje właściwości wytrzymałościowe i może pęknąć lub zablokować mechanizm, co z kolei doprowadzi do nieuniknionych napraw. Również przy dużej ilości śniegu dostaje się on do prowadnic co również powoduje zacinanie się kurtyny, a w przypadku rolet automatycznych z mocnym silnikiem zacięcie się firany w silniku może spowodować uszkodzenie skrzyni biegów, ponieważ nadal obraca się z siłą, aby otworzyć roletę.

Przypadkowe uszkodzenie - nikt nie jest odporny na przypadkową awarię, może się to zdarzyć w każdej chwili, ale aby uniknąć wypadków, lepiej jest okresowo konserwować produkty i zapewnić ich nieprzerwane działanie.

Wandalizm i próby ingerencji w produkt - Podobnie jak przypadkowe uszkodzenia, wandalizm może wystąpić w dowolnym miejscu i czasie i nie można całkowicie wykluczyć takich prób. Jeśli roleta zamyka witrynę lub drzwi sklepu, wszystko może się zdarzyć. W przypadku celowej ochrony mienia rekomendujemy zastosowanie wzmocnionych systemów antywłamaniowych, które lepiej zabezpieczają przed próbami włamań lub uszkodzeniami mienia. Zaleca się również stosowanie rolet w połączeniu z kamerami CCTV i automatycznymi czujnikami światła, aby zapewnić maksymalną ochronę o każdej porze dnia.

Niektórych z tych awarii można łatwo uniknąć przy należytej staranności i dokładności użytkowania. Niektóre awarie są nadal nieuniknione, dlatego zalecamy podjęcie przynajmniej minimalnych działań i konserwację okiennic, a one z kolei będą chronić Twoją własność i ciepło przez długi czas.

Jak samodzielnie zdiagnozować problemy z roletami

Większość usterek nie jest tak trudna do usunięcia, jak się wydaje, wystarczy otworzyć żaluzje i zobaczyć, co się z nimi stało, jeśli możesz wizualnie określić przyczynę awarii, możesz usunąć uszkodzoną część i zamówić nową podobną z zdjęcie, nawet jeśli nie wiesz, jak się nazywa. Inną opcją jest przesłanie zdjęcia do sprzedawcy rolet, a on znając parametry konkretnego produktu pomoże Ci trafnie dobrać odpowiednią część.

Diagnostykę rolet ochronnych rozpoczynamy od oględzin produktu pod kątem uszkodzeń. Jeśli po sprawdzeniu nie zostaną wykryte żadne usterki, zdejmij pudełko ochronne i sprawdź mechanizmy w środku. Wskazane jest, jeśli to możliwe, nie tylko określenie problemu, ale także zrozumienie przyczyn jego wystąpienia, aby uniknąć awarii w przyszłości. Jeśli awaria jest spowodowana aktem wandalizmu, nie jest konieczne samodzielne ustalanie przyczyny, ponieważ nie jest możliwe wyeliminowanie jej powtarzania się.

Awarie, które często są ukryte pod pudełkiem:

  • Zwisające, wypaczone lub pęknięte płótno;
  • Przestała działać blokada poprzeczki w roletach z napędem elektrycznym;
  • Uszkodzony przewód napędu ręcznego i nie ma możliwości kontrolowania płótna;
  • Awarie silnika elektrycznego, kardana lub skrzyni biegów są zepsute;
  • Jedno z łożysk uległo awarii i ostrze nie obraca się dobrze.

Jak widać, większość problemów jest często ukryta pod pudełkiem ochronnym, więc podczas naprawy nie można obejść się bez jego demontażu. Nawet przy oględzinach znacznie łatwiej będzie ustalić usterkę bez zbędnych elementów zasłaniających widok.

Awaria ruchomych części

Powtarzamy jeszcze raz, w większości przypadków awaria występuje w ruchomych elementach lub jednostkach napędowych, które przenoszą obciążenie podczas opuszczania i podnoszenia wstęgi. Przyjrzyjmy się im więc najpierw.

Należy pamiętać, że nie wszystkie elementy mocy są otwarte do oglądania, na przykład w celu ustalenia problemu z awarią kardana lub łożyska należy zdemontować wał i niezbędną część zamienną i szczegółowo je zbadać. Z powodu tarcia łożyska ulegają awarii, a nawet blokady, dlatego nie zapomnij nasmarować tych części rolety na czas lub wezwać mistrza do konserwacji. W przypadku awarii jednej z ruchomych części nie należy próbować jej naprawiać, często naprawa jest rozwiązaniem tymczasowym, po którym następuje wymiana. Dlatego lepiej od razu wziąć nową część zamienną i ją wymienić.

Co zrobić, jeśli płótno się nie podnosi

Jeśli jesteś właścicielem rolety, to wiesz na pewno, jaki ma napęd, ale dzwoniąc do mistrza, pierwszą rzeczą, którą musi zrobić, jest ustalenie, jak płótno powinno się podnieść w stanie normalnym, za pomocą napędu elektrycznego lub ręcznie.

W przypadku sterowania elektrycznego może być konieczna wymiana pierścieni śrubowych.

Jeśli sterowanie jest ręczne, problem można rozwiązać, wymieniając PIM.

Zepsuta kontrola kardana

Kardan przenosi moment obrotowy między wałem a korbą, dzięki czemu wstęga unosi się. Jeśli kardan ulegnie awarii, całkowicie zmienia się na nowy, a jednocześnie zmienia się łożysko, ponieważ jest to słaby punkt wymagający konserwacji.

Podczas ruchu roleta zacina się

Podczas zacinania płótna należy przede wszystkim zwrócić uwagę na prowadnice, jeśli z pudełka ochronnego nie dochodzą żadne obce dźwięki, płótno może po prostu przylgnąć do prowadnic, dlatego się przykleja. Zamki boczne mogą być również zepsute. Możesz spróbować je naprawić lub wymienić na nowe.

Uszkodzony przewód sterujący lub taśma

Rolety ręczne wykorzystują taśmę, linkę lub linkę do podnoszenia i opuszczania pancerza rolety. Przy częstym użytkowaniu każdy rodzaj ręcznego sterowania może się wystrzępić, w takim przypadku konieczna jest wymiana sznurka lub taśmy, trudno to nazwać naprawą, ponieważ w rzeczywistości jest to wymiana elementu eksploatacyjnego, można go wymienić w wcześniej lub po przerwie.

 

Zerwanie dolnego zamka rolety

W przypadku pęknięcia dolnego zamka ryglowego, w zależności od rodzaju uszkodzenia, konieczna może być wymiana samego zamka lub całej blachy końcowej. Istnieje również możliwość wymiany wkładki bębenkowej w przypadku zgubienia kluczy.

Opcje uszkodzeń mechanicznych i sposoby ich eliminacji

Drobne uszkodzenia rolet

W niektórych przypadkach, przy niewielkich uszkodzeniach, mistrz może zalecić wyprostowanie uszkodzonych lameli lub pudełka, ale w żadnym wypadku nie będzie możliwe przywrócenie pierwotnego kształtu. W przypadku uszkodzenia zaleca się zamówienie wymaganej ilości nowych lameli i ich wymianę, jest to łatwiejsze niż prostowanie starych, a konstrukcja nie straci wymaganej sztywności.

Znaczne uszkodzenia okiennic ochronnych

W przypadku, gdy płótno stało się bezużyteczne w wyniku próby włamania lub podobnego uszkodzenia, nie należy nawet myśleć o prostowaniu takiego produktu. W każdym przypadku roleta straci swój atrakcyjny wygląd i właściwości wytrzymałościowe, co w przyszłości osłabi konstrukcję. Dlatego należy zamówić całkowicie nowe ostrze i je wymienić. Możesz samodzielnie wymienić płótno, nie jest to trudne i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Uszkodzenie pudełka lub prowadnic

Uszkodzenie skrzynki ochronnej jest często spowodowane przez spadający lód lub podczas próby włamania, takie awarie są typowe dla montażu natynkowego na elewacji budynku. Skrzynia składa się z kilku usztywnień i cienkiej blachy, jeśli jest uszkodzona, często nie wykonuje się napraw, dużo łatwiej jest zamówić nową skrzynkę na wymianę. Podobnie sytuacja ma się z prowadnicami, są to elementy, które muszą być równe, ponieważ przy zginaniu płótno będzie się zacinać lub zacinać, aw każdym przypadku uszkodzenia prowadnic należy wymienić.

Awarie automatyki rolet

Rolety ochronne z napędem elektrycznym są znacznie wygodniejsze w obsłudze, gdyż nie wymagają żadnego wysiłku, roleta sama podnosi i opuszcza plandekę za pomocą panelu sterowania.

Jeśli roleta na napędzie elektrycznym przestała wykazywać oznaki działania, nie należy od razu martwić się o uszkodzenie, być może nie ma zasilania w sieci lub przewód odpadł, przez co silnik elektryczny nie otrzymuje zasilania i nie działa nie próbuj podnosić płótna. Podobna sytuacja będzie w przypadku niskiego napięcia silnik nie będzie w stanie unieść plandeki jeśli napięcie w sieci spadnie poniżej 207V

ochrona termiczna

Silnik rolet ochronnych z napędem wyposażony jest w system awaryjnego wyłączenia przegrzania, dlatego przy aktywnym użytkowaniu rolet produkt może chwilowo się wyłączyć, co może oznaczać, że silnik się przegrzał i musi trochę ostygnąć, aby kontynuować pracę .

Regulacja położenia krańcowego rolety

Napęd elektryczny posiada specjalne wyłączniki krańcowe z wyłącznikami krańcowymi. Jeżeli roleta jest całkowicie opuszczona, a silnik nadal pracuje, należy tak wyregulować skrajne górne i dolne pozycje, aby nie obciążać nadmiernie silnika elektrycznego. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy roleta nie jest całkowicie opuszczona, a silnik zostanie wcześniej wyłączony, co oznacza konieczność dodania kilku dodatkowych obrotów za pomocą regulatorów.

Zmiana sterowania z ręcznego na elektryczne

To nie awaria, a standardowa rekomendacja, kupując bramę lepiej od razu wziąć system z napędem elektrycznym, gdyż działa on z pilota i umożliwia sterowanie roletami bez wychodzenia z samochodu. Wielu klientów zastępuje sterowanie, instalując napęd elektryczny. Po zainstalowaniu nie są wymagane żadne dalsze działania.

Wniosek

Istnieje wiele usterek rolet ochronnych, ale nie wszystkie są krytyczne i wymagają interwencji specjalisty, większość problemów można wyeliminować, po prostu wymieniając część, przywracając w ten sposób system do pełnej sprawności. Nie zapominajmy o konserwacji i czasem warto zastanowić się, czy nie łatwiej wymienić rolety całkowicie, niż próbować je naprawiać.