0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Kurtyny dzień-noc, cechy systemu

Rolety na stałe zajęły swoje miejsce wśród systemów osłon przeciwsłonecznych w nowoczesnych wnętrzach, stopniowo zastępując zasłony i zasłony. Rolety materiałowe mogą zarówno pełnić funkcję ochrony przed słońcem, nie zwracając na siebie większej uwagi, jak i stać się ozdobą wnętrza przy wyborze jasnych tkanin. Ale nie tak dawno temu wśród rolet pojawił się nowy system - dzień-noc, takie zasłony całkowicie powtarzają funkcjonalność rolet, a także posiadają dodatkowe opcje regulacji ochrony przeciwsłonecznej.

Czym różnią się rolety dzień-noc od rolet

Zasada działania rolet klasycznych polega na ciągłej wstędze, która nawijana jest na specjalny mechanizm za pomocą łańcuszka sterującego. Za pomocą łańcucha tkanina jest ustawiona na wymaganej wysokości i zamyka otwór okienny przed promieniami słonecznymi. W tym projekcie jest kilka niuansów, jeśli konieczne jest zwiększenie ilości światła, na przykład wieczorem, zasłona musi zostać otwarta, co oznacza otwarcie okna dla wścibskich oczu.

Dzień-noc ma kilka zasadniczych różnic w porównaniu do rolet. W dzień iw nocy tkanina jest również nawijana na specjalny wałek, ale sama tkanina układa się w dwie warstwy i składa się z tkaniny w ciemne paski i przezroczysty tiul, które występują naprzemiennie. W takim układzie firana umożliwia ustawienie pozycji dnia i nocy. W pozycji dziennej - paski naprzemiennie, wpuszczając dużą ilość światła do pomieszczenia, ciemne i jasne paski naprzemiennie, podczas gdy jasne paski składają się z przezroczystego tiulu, co oznacza, że ​​​​wpuszczają światło, ale zamykają okno przed wścibstwem oczy. W pozycji nocnej ciemne pasy tkaniny na dwóch warstwach tkaniny następują jedna po drugiej i całkowicie zasłaniają tkaniną otwór na światło; w tej pozycji dzień-noc przypominają rolety, szczelnie blokują dopływ światła słonecznego. Jednocześnie kurtynę, podobnie jak roletę, można całkowicie podnieść, uwalniając otwór świetlny.

Okazuje się, że zasłony dzień-noc łączą w sobie funkcje żaluzji poziomych i rolet, jednocześnie pozwalając na wybór niesamowitych rozwiązań projektowych ze względu na ich niestandardowy wygląd, a także duży wybór tkanin.

Odmiany zasłon zebry

Zasłony dzień-noc są zawsze wykonane ze specjalnych tkanin w paski, ale tkaniny różnią się nie tylko kolorem, ale także fakturą, stopniem przepuszczalności światła i cechami użytkowymi.

System dzień-noc ma cechy konstrukcyjne w porównaniu do rolet, ponieważ składa się z dwóch warstw tkaniny, co oznacza, że ​​aby całkowicie nawinąć firanę na wał, trzeba będzie nawinąć obie warstwy, a to oznacza dwa razy więcej tkaniny.

Systemy zasłon dzień-noc są warunkowo podzielone na kilka typów.

Otwarta - każda kurtyna montowana jest na osobnym skrzydle.
Zamknięte - Zasłony, podobnie jak w typie otwartym, montowane są na skrzydłach, natomiast okap zamykany jest aluminiową skrzynką i dodatkowo wyposażony w aluminiowe prowadnice, które montowane są pionowo na listwach przyszybowych.
Wzmocnione systemy do montażu na ścianie, suficie lub całoszklanych oknach panoramicznych.

Wszystkie typy systemów są montowane bez specjalnych umiejętności i specjalnego wyposażenia. System jest dostarczany zmontowany i aby go naprawić, wystarczy przymocować gzyms za pomocą czterech wkrętów samogwintujących i to wystarczy. W przypadku systemów zamkniętych do pudełka przyklejane są specjalne prowadnice, co również odbywa się bez większych trudności. Montaż systemów dzień-noc możliwy jest w różnych płaszczyznach, na skrzydle. Na otworze, wewnątrz otworu lub na suficie. Systemy ścienne i sufitowe są często stosowane w projektach otwartych, ponieważ są łatwe do rozmieszczenia, a roleta pozostanie w pełni funkcjonalna.

Plusy i minusy systemów

Wbrew obiegowym opiniom systemy dzień-noc są niewiele droższe od rolet, nawet biorąc pod uwagę użycie większej ilości tkaniny, są to systemy dość budżetowe do zastosowania w każdym wnętrzu. Koszt produktu jest obliczany na podstawie wymaganego rozmiaru konstrukcji, systemu i tkaniny, więc jeśli potrzebujesz zmienić koszt, po prostu spróbuj wybrać inne systemy lub tkaniny, a cena zasłon dzień-noc znacznie się zmieni.

Główną zaletą firan dzień-noc jest możliwość zwiększenia oświetlenia w pomieszczeniu bez całkowitego podnoszenia firany. Ustawiając tkaninę w pozycji dziennej, uzyskasz maksymalną ilość światła pozostając jednocześnie zamkniętym przed wścibskimi spojrzeniami.

Pielęgnacja zasłon

Tkaniny dzień-noc podczas produkcji są powlekane specjalnymi impregnatami przeciwpyłowymi i antystatycznymi, dzięki czemu nie gromadzą kurzu i są łatwe w czyszczeniu. Do czyszczenia systemu wystarczy strząsnąć z niego kurz lub przetrzeć ściereczkę wilgotną gąbką i to wystarczy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, choć zasłony są tkaninowe, nie tolerują pełnego prania, tkanina łatwo się marszczy i przy intensywnym praniu staje się bezużyteczna. W przypadku poważnych zabrudzeń kurtynę można przetrzeć gąbką zamoczoną w łagodnym roztworze mydła, a następnie spłukać czystą wodą. W przypadku stosowania silnych środków mogą one uszkodzić strukturę tkaniny lub znajdującą się na niej farbę.

Przed złożeniem zamówienia na zasłony dzień-noc należy ustalić miejsce montażu zasłon i je zmierzyć. Wszystkie produkty szyte są na wymiar, dlatego aby firany idealnie pasowały do ​​Twoich okien, musisz najpierw wymienić wszystkie okna. Podobnie jak zasłony, okna wykonuje się indywidualnie w stosunku do otworów okiennych, więc „zwykłe” okno w różnych pomieszczeniach różni się wielkością.

Zasłony dzień-noc we wnętrzu

Istnieje wiele różnych systemów dzień-noc, a każdy z nich ma swoje własne cechy w stosunku do innych. Pod względem wzornictwa kurtyny dzień-noc świetnie prezentują się zarówno na małych oknach, jak i na przeszkleniach elewacji czy na wielu pojedynczych okiennicach. Przykładem są firany na balkon, często każde pojedyncze skrzydło zamykane jest własnym produktem, co pozwala na regulację natężenia światła w zależności od pory dnia i albo całkowite zasłonięcie nasłonecznienia, albo otwarcie części skrzydeł, aby uzyskać wystarczającą ilość światła podczas dzień. Wskazówka: nie zasłaniaj balkonu tkaninami o wysokim stopniu zaciemnienia lub zaciemnieniu ze 100% zaciemnieniem. Za balkonem często znajduje się pomieszczenie, które wymaga dużo światła słonecznego, a jeśli zamkniesz balkon przed słońcem, w pokoju będzie półmrok, dlatego zalecamy zabranie jak największej ilości kurtyn świetlnych na okna balkonowe, np. białe tkaniny lub jasny dzień-noc, który pozwala otworzyć wszystkie zasłony w pozycji dziennej i uzyskać wystarczające oświetlenie, aw trybie nocnym, zamknąć przed wzrokiem ciekawskich za pomocą zasłon. Oprócz wyboru systemów nie wahaj się łączyć różnych kolorów tkanin na różnych oknach, dzięki takim zestawieniom uzyskasz niepowtarzalny efekt, który urozmaici Twoje wnętrze i nie będzie wydawał się zbyt surowy.

Materiały na zasłony dzień-noc

Głównym użytym materiałem jest 100% poliester, z którego wykonana jest większość tkanin. Takie płótna mają różne poziomy przepuszczalności światła i pozwalają wybrać tkaninę od 30 do 60% zaciemnienia. Często tkaniny, nawet w pozycji całkowicie zamkniętej, nie mają pełnego zaciemnienia, w tym celu stosuje się specjalne serie zaciemniające.

Tkaniny zaciemniające również wykonane są z poliestru, natomiast są na podgumowanym podłożu, a guma nie przepuszcza promieni słonecznych, dzięki czemu uzyskuje się efekt 100% zaciemnienia. Tkaniny zaciemniające szczególnie dobrze sprawdzają się w pokojach dziecięcych, gdzie wymagane jest zapewnienie dziecku spokojnego snu w ciągu dnia, czy też w pomieszczeniach biurowych z projektorami, a nawet kinach zapewniających całkowite zaciemnienie.

Istnieją również specjalne serie z powłoką odblaskową, przepuszczają światło, ale odbijają ciepło, co znacznie zmniejsza nagrzewanie się pomieszczenia latem.

Podczas montażu zasłon dzień-noc istnieje kilka kontrowersyjnych wskazówek, które często są zalecane, ale nie wszystkie z nich są wystarczająco praktyczne, przyjrzymy się kilku z nich, aby wyjaśnić Ci sytuację i uchronić przed takimi decyzjami.

Mocowanie firany - są opcje z wierceniem i bez, ale w przypadku montażu bez wiercenia będziesz miał do wyboru dwie opcje, specjalne klipsy, które przylegają do otwieranego skrzydła i trzymają system - klips dociska gumę uszczelniającą i zapobiega skrzydła przed szczelnym domykaniem, co ostatecznie prowadzi do przeciągów, a także przy zamówieniu dwóch zasłon na raz, np. do głuchego i otwieranego okna, na otwieranym oknie pojawi się klips z haczykiem, a nie ma sposób złapać na głuchego bo skrzydło się nie otwiera i dlatego albo mocowanie z wierceniem albo mocowanie na szkockiej. Rozważ opcję montażu na taśmie klejącej - jest tu kilka niebezpiecznych momentów na raz, podczas otwierania i zamykania firany trzeba pociągnąć za mechanizm łańcuszkowy, który przenosi Twoją siłę na mechanizm i obraca wałek z tkaniną, ale to siła jest również przenoszona na wsporniki. W efekcie firana otrzymuje obciążenia w postaci ciężaru tkaniny + ciężaru systemu + wysiłku otwarcia firany, a to wszystko trzyma się na taśmie samoprzylepnej. Nie zapominaj również, że latem firana jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i dość mocno się nagrzewa, a podgrzany klej traci swoje właściwości mocujące, więc latem firana może przypadkowo oderwać się od okna.

Konkluzja - do bezpiecznego mocowania należy zastosować tylko opcję wiercenia, ponieważ każda inna metoda albo estetycznie podkreśli firanę, albo nie jest wystarczająco bezpieczna. Niewątpliwie wszystkie opcje mają swoje miejsce i znajdują nabywcę, my udzielamy rekomendacji, a decyzja zawsze należy do klienta.

Zalecenia dotyczące wyboru zasłon we wnętrzu

Rolety dzień-noc świetnie prezentują się w każdym wnętrzu, dzięki szerokiej gamie tkanin i systemów. Zawsze możesz wybrać system, który będzie pasował kolorystycznie do Twojej ramy okiennej, szczególnie szeroka oferta w systemach zamkniętych, akcesoria dostępne są w kolorze białym, brązowym, złotym dębie, orzechu, mahoniu. Są to popularne kolory do laminowania okien metalowo-plastikowych, w związku z czym okucia będą miały podobny kolor do ramy okiennej. Istnieją pewne uprzedzenia, że ​​​​rolety i dzień-noc są opcjami do dekoracji biur i na przykład nie nadają się do prywatnego domu ze względu na różnicę stylów. Wszystko zależy od wnętrza prywatnego domu i odpowiedniej tkaniny, w takim zestawieniu nawet klasyczne wnętrze z przewagą drewna i motywów roślinnych można urozmaicić za pomocą zasłon we wzory. Takie zasłony nie będą się wyróżniać i wydawać surowe dzięki tkaninom z motywami kwiatowymi lub fakturą.

Pomimo szerokiej gamy klasycznych zasłon wiele osób preferuje systemy dzień-noc lub inne bardziej kompaktowe typy osłon przeciwsłonecznych, takie systemy pozwalają pozostawić parapet wolny, ale jednocześnie spełniają niezbędne funkcje w 100%. mianowicie regulacja oświetlenia w pomieszczeniu. Również systemy dzień-noc można łatwo łączyć z firanami i innymi typami klasycznych firan, jednocześnie rozszerzając funkcjonalność produktów, np. firany są używane w ciągu dnia do częściowego zaciemnienia, a rolety są opuszczane w razie potrzeby, aby zaciemnić pomieszczenie 100%. Lub użyj zasłon dzień-noc w ciągu dnia, aby uzyskać komfortowe oświetlenie, a zasłony użyj jako elementu wystroju pokoju.

Popularne kolory zasłon dzień-noc

W palecie rolet dzień-noc znajduje się wiele odmian tkanin, które różnią się nie tylko kolorem, ale także fakturą, a także wzorami. Rysunki mogą mieć zarówno motywy kwiatowe, jak i wzory geometryczne. Kolor wybranej tkaniny zależy od koloru wnętrza. Oprócz opcji jednokolorowych, dobrze wyglądają kombinacje różnych kolorów, zwłaszcza jeśli kilka produktów jest montowanych jednocześnie obok siebie i wzajemnie się uzupełniają, tworząc ciekawe zestawienia kolorystyczne. W stylu klasycznym często stosuje się zasłony dzień-noc w kolorach beżu lub pasteli, ponieważ jest to jedna z najpopularniejszych opcji kolorystycznych wnętrz. W tkaninach dominuje kolor beżowy, który może być od kilku odcieni, aż po całą serię tylko w kolorach beżowych i pastelowych. Takie rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne, ale również dobrze przemyślane, ponieważ jasne wielokolorowe zasłony to dość odważny wybór i nie każdemu się one podobają. Na przykład jaskrawoczerwone, pomarańczowe lub czarne zasłony w niektórych wnętrzach z odpowiednimi akcentami na meblach mogą być idealną ozdobą, ale często są one zbyt jasne dla spokojnych tonacji mieszkań i zbytnio rozpraszają w pomieszczeniach biurowych, dlatego jasne kolory są dostępne do wyboru, ale nie są używane tak często, jak ich cichsze opcje.

Czym są systemy Standart i dlaczego są potrzebne?

Często do montażu na osobnych skrzydłach stosuje się kurtyny dzień-noc, a także systemy rolet, ponieważ jest to kompaktowe rozwiązanie, które pozwala precyzyjnie sterować oświetleniem w pomieszczeniu, np. jedno skrzydło jest całkowicie zamknięte, a druga częściowo przepuszcza światło słoneczne. Ale są sytuacje, w których po prostu nie można obejść się bez jednej dużej zasłony, na przykład okien w biurze lub centrum handlowym, zasłony do zagospodarowania przestrzennego lub w kinie, nie zapomnij o przeszkleniach panoramicznych, które mogą mieć do 2 lub 3 metry szerokości lub wysokości. A co za tym idzie, im większy produkt, tym większy ciężar całej konstrukcji, dlatego do zasłon całokształtowych stosuje się specjalne systemy Standard 25 lub 35. Systemy takie wyposażone są we wzmocnione metalowe wsporniki oraz powiększony wał, na którym mocowana jest tkanina. Standardowe systemy pozwalają na montaż firan o dużych rozmiarach, a także wytrzymują ciężar dowolnej tkaniny prezentowanej na naszej stronie, dotyczy to w szczególności tkanin z serii screen, jest to specjalny rodzaj tkaniny z możliwością wyboru przepuszczalności, tkanina ta podczas oglądania jest prześwitująca z wnętrza pomieszczenia, ale z zewnątrz nic nie widać, składa się z włókien poliestrowych i PCV, dzięki czemu ma dużą gramaturę tkaniny, często takie tkaniny stosowane są na panoramiczne okna stacji benzynowych i centrów handlowych, a także jak w sklepach.

Aby zagospodarować przestrzeń, karnisz jest montowany w suficie, a po opuszczeniu kurtyny tworzy fałszywą ścianę, która pozwala wizualnie podzielić dużą przestrzeń na kilka wygodnych miejsc do siedzenia.