0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Naprawa rolet zrób to sam. Instrukcja naprawy żaluzji poziomych i pionowych oraz rolet

Nowoczesne żaluzje poziome wykonane są z wysokiej jakości nowoczesnych materiałów, jednak zdarzają się niestandardowe sytuacje, gdy część elementów lub same żaluzje ulegają uszkodzeniu i trzeba je naprawić lub zamówić nowe. Jeśli mimo to rolety stały się bezużyteczne, należy określić stopień ich uszkodzenia oraz możliwość naprawy, ponieważ czasami taniej jest kupić nowe rolety niż uporządkować stare.

Rozważ opcje, w których istnieje szansa na naprawę bez większych trudności:

 • Wyjątkowość projektu, jeśli żaluzje są wykonane z drewna lub innych drogich materiałów, nie należy od razu zamawiać nowego drogiego produktu.
 • Drobna awaria, np. pęknięcie haka lub drążka sterowego, wymaga wymiany mechanizmu.
 • Zdarzają się również przypadki, gdy naprawa nie jest wskazana, dzieje się tak, gdy konstrukcja jest zbyt mocno zniszczona lub koszt komponentów przekracza cenę nowego produktu.
 • Uszkodzenie lameli w dużych ilościach.
 • Uszkodzenia sznurków lub drabinek zastępczych, które wymagają kompletnego uporządkowania produktu – do montażu rolet potrzebne są specjalne umiejętności, dlatego zamiast całkowitego demontażu rolet, czasem lepiej zamówić nowy produkt.

Rozważ opcję, w której żaluzje można naprawić niezależnie.

 1. Złamanie haka - hak jest zamocowany w mechanizmie sterującym i za pomocą laski obraca listwy do wymaganej pozycji. Haczyki są delikatną częścią mechanizmu i dość łatwo się łamią. Aby wymienić zaczep na żaluzje poziome wystarczy kupić nowy zaczep do żaluzji i zamontować go w mechanizmie, po czym drążek sterujący mocuje się na haku. Istnieje również możliwość dokupienia zestawu trzciny z hakiem i uchwytem i wymiany go w całości.
 2. Wymiana laski - laska wykonana jest z przezroczystego, gęstego plastiku, jest bardzo twarda, a przez to dość krucha. Jeśli potrzebujesz wymienić laskę własnymi rękami, wystarczy zamówić nową laskę ślepą i zamontować ją na haku, przy czym demontaż produktu nie jest wymagany.
 3. Wymiana mechanizmu – w przypadku uszkodzenia mechanizmu konieczna jest jego wymiana.

Słabym punktem żaluzji aluminiowych są właśnie lamele, są one wykonane z cienkich blaszek aluminiowych, które łatwo się marszczą i nie wracają do swojej pierwotnej formy. Aby naprawić lamele, należy zamówić nowe o tej samej długości iz otworami w tych samych miejscach. Aby wymienić kilka lameli, trzeba będzie całkowicie zdemontować produkt, natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia całych lameli, które pozostały, więc jeśli lamele w żaluzji są uszkodzone, lepiej od razu wymienić je na nowy produkt, który będzie z nowymi komponentami i będzie służył przez długi czas.

Naprawa żaluzji pionowych zrób to sam

Żaluzje pionowe są bardzo popularnym środkiem ochrony przeciwsłonecznej w szkołach i biurach, doskonale spełniają funkcję ochrony przeciwsłonecznej i nie zakłócają wentylacji pomieszczenia. Jest to dość solidna konstrukcja, która nie ma oczywistych wad, ale zdarzają się przypadki uszkodzenia lameli lub poszczególnych elementów, ponieważ produkt jest bardziej aktywnie używany w biurze niż w domu. Rozważ częste opcje awarii żaluzji i komponentów do ich naprawy. Jednocześnie z biegiem czasu niektóre elementy zawodzą.

Zastanów się, jakie są przyczyny awarii żaluzji pionowych i jak samodzielnie naprawić żaluzje.

 1. Wymiana dolnego łańcuszka - dolny łańcuszek znajduje się na dole rolety i łączy ciężarki znajdujące się wewnątrz tkaniny. Sam łańcuszek składa się z plastikowych kulek i specjalnych haczyków, które są mocowane do ładunków tkaniny. Jest to ważny element konstrukcyjny, który pozwala zachować płótno w stanie nienaruszonym i zapobiega zwisaniu i przyleganiu lameli do siebie. Jeśli z jakiegokolwiek powodu sam łańcuch lub znajdujące się na nim haki zostaną uszkodzone, cały łańcuch stanie się bezużyteczny i konieczna będzie jego całkowita wymiana. Aby wymienić dolny łańcuch, musisz najpierw zmierzyć szerokość żaluzji lub policzyć liczbę haczyków na nim. W żaluzjach pionowych o szerokości lameli na 1 metr łańcuszka przypada odpowiednio 7 haczyków, znając wymaganą długość łańcuszka lub ilość lameli, nietrudno obliczyć ile metrów nowego łańcuszka potrzeba do wymiany . Po zdobyciu nowego łańcuszka odłącz stary od obciążników u dołu żaluzji i załóż nowy łańcuszek, nie są do tego wymagane żadne specjalne umiejętności. Nie zapominaj, że dolny łańcuch znajduje się po obu stronach żaluzji i należy go całkowicie zmienić podczas wymiany.
 2. Wymiana obciążników lamelowych - Obciążniki w dolnej części żaluzji spełniają jednocześnie kilka funkcji, głównym zadaniem jest podpięcie tkaniny, ciężarek ściąga tkaninę pionowo w dół i zapobiega jej zwisaniu na podmuchach wiatru, przez co roleta wygląda jak piękny integralny projekt z solidnym płótnem. Drugą funkcją jest utrzymywanie wszystkich listew obok siebie, na ładunkach znajdują się specjalne zaczepy mocujące, do których przymocowany jest dolny łańcuch i łączy ze sobą wszystkie ładunki, łańcuch nie pozwala na przemieszczanie się ładunków wewnątrz listew i utrzymuje dolną część produktu w bezruchu. Aby wymienić ładunki wystarczy odczepić od nich haki dolnego łańcucha (po obu stronach) i wyciągnąć ładunek z lameli. Następnie na jego miejsce instalowany jest nowy ładunek, a haki wracają na swoje miejsce. Uwaga - żaluzje pionowe występują w różnych szerokościach lameli tj. 89mm i 127mm, żaluzje 127mm są często stosowane w biurach i szkołach, jednak przed zamówieniem nowych wag do żaluzji pionowych należy upewnić się jaką szerokość lameli posiadamy aby zamówić właściwe komponenty.
 1. Wymiana łańcuszka sterującego - łańcuszek sterujący w żaluzjach pionowych jest dość mocny i bardzo rzadko się psuje, ale jeśli zdarzy się taka wymiana, należy wykonać następujące czynności: zdjąć boczną osłonę, a zobaczysz koło zębate, na którym zamontowany jest łańcuszek , po czym należy zdjąć koło zębate i wymienić łańcuch na nowy, a następnie wykonać te same czynności w odwrotnej kolejności, przywrócić koło zębate na swoje miejsce i zamknąć pokrywę boczną.
 2. Wymiana wieszaków - wieszaki są instalowane wewnątrz wszystkich lameli, za pomocą których lamela jest mocowana do okapu, wieszaki łatwo pękają, jeśli lamele nie są odpowiednio obsługiwane, po czym należy je wymienić. Aby wymienić wieszak wystarczy go wysunąć na bok i w jego miejsce zamontować nowy. Ale zwróć uwagę na otwór na wieszaki, w niektórych przypadkach są one ciasno wszyte i jeśli nadal da się wyciągnąć stary wieszak, to włożenie nowego nie zadziała, w takim przypadku musisz zamówić nową lamele.

Bardziej rzadkie rodzaje awarii to wymiana lameli i wymiana całego gzymsu, rozważymy je bardziej szczegółowo.

Wymiana lameli - wymagana w przypadku uszkodzenia tkaniny lub silnego zabrudzenia. Aby zamówić nową listwę należy wybrać tkaninę i podać gabaryt gabarytowy listwy, podając gabaryt gabarytowy listwy zostanie ona od razu obszyta w celu zamontowania ładunku i wieszaka. Nową lamele montuje się bez problemu w miejsce starej, jednak przy dłuższym użytkowaniu firany po nasłonecznionej stronie tkanina z czasem się wypali, a nowa lamela może różnić się kolorem, gdyż będzie bardziej nasycony, zwróć na to uwagę przy zamawianiu nowych komponentów. Wypalenie ma niewielki lub żaden wpływ na tkaniny białe i jasne, a jest bardziej widoczne na jasnych kolorach, takich jak pomarańczowy, czerwony, niebieski itp.

Wymiana gzymsu - gzyms często wymienia się, gdy zepsuje się jedna z prowadnic, ponieważ wymiana prowadnicy w domu jest dość problematyczna, wystarczy zamówić nowy montaż gzymsu z nowymi prowadnicami i akcesoriami. Aby kupić gzyms do żaluzji pionowych wystarczy zmierzyć całkowitą szerokość obecnego gzymsu i przy zamówieniu wskazać jakie lamele będą na nim być, gdyż występują dwa rodzaje lameli o szerokości 89mm i 127mm, rozstaw i ilość biegaczy na gzymsie będzie się różnić. Również przy zamawianiu gzymsu należy określić rodzaj jego sterowania, rodzaj sterowania wpływa na kierunek, w jakim będą przesuwać się lamele po otwarciu.

Naprawa rolet zrób to sam

Rolety, w przeciwieństwie do żaluzji pionowych, są częściej stosowane w domach, ponieważ są przeznaczone do montażu na pojedynczych skrzydłach, więc nie są tak wygodne, aby zasłonić duże biurowe otwory okienne. Rolety są znacznie mniej podatne na pękanie, ponieważ są używane znacznie rzadziej niż biurowe, często zasłony odpadają raz lub dwa razy w ciągu dnia. Zasłony można montować w systemie otwartym lub zamkniętym, rozważymy te dwie opcje w przyszłości.

Otwarty system - ma minimalną liczbę ruchomych części, więc awarie są niezwykle rzadkie i często są związane z mechanizmami. Kurtyny w trakcie produkcji są sprawdzane pod kątem dopuszczalnej masy konstrukcji, dzięki czemu każdy system wykonany jest z myślą o jak najdłuższej żywotności bez przeciążania mechanizmów.

Do naprawy rolet zapewniamy specjalny zestaw naprawczy, który zawiera wsporniki i mechanizmy umożliwiające całkowitą wymianę wszystkich elementów produktu. Należy pamiętać, że mechanizmy są dostarczane bez łańcucha sterującego, dlatego należy go zamówić osobno. Obwód sterowania dla różnych rodzajów mechanizmów jest inny, więc stary łańcuch, który był już na produkcie, może nie pasować do nowego mechanizmu.

Pozostaje pytanie, jak wymienić mechanizm rolet własnymi rękami?

Aby wymienić mechanizm, należy określić jego typ i zamówić podobny. Po uzyskaniu mechanizmu zdejmij zasłonę z okna wraz ze wspornikami (jeśli planujesz je wymienić), po czym musisz wyjąć mechanizm z rury z tkaniną i włożyć nowy w jego miejsce. Podczas instalowania nowego mechanizmu wymagane jest również zainstalowanie na nim obwodu sterującego (jeśli pasuje, wystarczy zainstalować stary łańcuch lub zamówić nowy). Po zainstalowaniu mechanizmów pozostaje tylko zainstalować wsporniki i zamocować wał z mechanizmami na miejscu.

Jeśli tkanina na zasłony jest uszkodzona – tkanina w roletach jest dość gęsta i często sama się nie niszczy, ale jeśli tak się stanie, nie zawsze opłaca się naprawiać firanę i jest ku temu kilka powodów. Podczas korzystania z zasłon mechanizmy i inne elementy konstrukcyjne podlegają okresowym obciążeniom i ostatecznie stają się bezużyteczne. Nawet jeśli osobno zamówisz nową tkaninę, możesz spróbować ją wymienić, ale przestarzałe mechanizmy również mogą w każdej chwili stać się bezużyteczne. Koszt rolet w dużej mierze zależy od ceny tkaniny i jej wymiarów, dlatego nie zawsze warto zamawiać samą tkaninę osobno, ponieważ będzie ona kosztować prawie tyle samo, co nowa firana wyprodukowana w fabryce zgodnie ze wszystkimi normami i tolerancji. W każdym razie nowa zasłona jest lepszym rozwiązaniem problemu z tkaniną niż próba jej samodzielnej wymiany.

W innych typach systemów otwartych zasada wymiany jest podobna, mechanizmy działają na podobnej zasadzie, ale różnią się wymiarami i materiałami wykonania.

Wymiana mechanizmu w zamkniętym systemie rolet własnymi rękami

Aby wymienić mechanizm, wymagana jest następująca procedura:

 1. Zdejmij boczne ozdobne nakładki, pociągając je do siebie.
 2. Po otwarciu mechanizmów widoczne będą miejsca mocowania okapu do ramy okiennej. Odkręcamy gzyms od okna.
 3. Teraz będziesz miał w rękach w pełni zmontowane pudełko, zobaczysz dwie śruby mocujące wsporniki do okapu, musisz je odkręcić, aby zdjąć wspornik boczny i tym samym uwolnić mechanizmy.
 4. Po wyjęciu jednego ze wsporników z pudełka można wyciągnąć wałek wraz z tkaniną i mechanizmami. W związku z tym wyjmujemy wał i usuwamy z niego mechanizmy, po prostu pociągając za nie.
 5. Teraz, gdy wał jest uwolniony z mechanizmów, wkładamy do niego nowe mechanizmy w ten sam sposób i montujemy w odwrotnej kolejności.
 6. Montujemy wał z tkaniną na miejscu i dociskamy go wspornikiem, mocując za pomocą wkrętów samogwintujących.
  Po zamontowaniu wspornika pozostaje tylko zamocować zespół skrzynki z powrotem na miejsce i produkt jest gotowy do użycia.