0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Rzymskie zasłony we wnętrzu

Zasłony i rolety nie tylko chronią dom przed aktywnym nasłonecznieniem, ale są również ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Jednym z najbardziej udanych sposobów dekoracji okien i nadania pomieszczeniom niepowtarzalnego uroku są rolety rzymskie.

Ogólna charakterystyka i typy

Nazwa tego typu zasłon jest więcej niż wymowna, a eksperci twierdzą, że ich ojczyzną stało się słoneczne wybrzeże Półwyspu Apenińskiego. Dekor ten z czasem stał się jeszcze doskonalszy i zaczął być stosowany nie tylko w Europie, ale także poza jej granicami.

Rolety rzymskie doskonale nadają się do małych otworów okiennych, a także do dekoracji balkonów i tarasów. Taką wszechstronność projektu tłumaczy się możliwością samodzielnego wyboru długości płócien i sposobu mocowania. A miękkie fale fałd czynią wnętrza bardziej komfortowymi i odwracają uwagę od nieestetycznych widoków za oknem.

Konstrukcja zasłon jest wyposażona w mechanizm podnoszący i może być wykonana w kilku wersjach:

  1. Klasyczny. Opuszczona wygląda jak gładkie płótno, a podniesiona zbiera się w piękne poziome fałdy. Ten typ mechanizmu składa się z ramy i płótna.
  2. Kaskadowe. Nawet po opuszczeniu tworzą piękne fałdy, a uniesione układają się płynną kaskadą.
  3. Bezszkieletowy. Po podniesieniu firanka zbiera się u góry i po bokach otworu okiennego w formie lambrekinu.

Bez względu na to, jaki rodzaj firan wybierzesz, otrzymasz oryginalny i funkcjonalny projekt otworów okiennych w pomieszczeniach każdego typu. Aby „rzymski” idealnie pasował do wnętrza i wyglądał jak najbardziej harmonijnie, zwróć uwagę na kolor i fakturę tkaniny.

Rzymskie zasłony we wnętrzu kuchni

Eksperci w dziedzinie wnętrz słusznie uważają „Rzymian” w kuchni za niemal idealną opcję. I to nie przypadek. Faktem jest, że wilgoć, para i inne niekorzystne warunki negatywnie wpływają na tekstylia okienne i prowadzą do ich szybkiego zużycia. Pranie często obszernych zasłon nie jest całkowicie praktyczne, ale kompaktowe „Rzymian” są bardzo wygodne. Dodatkowo powlekanie specjalnymi impregnatami sprawia, że ​​tkaniny są odporne na wchłanianie zapachów i zanieczyszczenia.

W przypadku małych kuchni odpowiednie są niezbyt grube zasłony w jasnych odcieniach. Rysunki i wzory na tkaninie powinny rezonować z ogólnym stylem przestrzeni kuchennej.

Przestronne jasne kuchnie ozdobią rolety rzymskie w bogatych odcieniach. Niezależnie od wybranego koloru tkaniny, nie powinny one zlewać się z kolorem ścian. Ponadto projektanci powinni unikać skomplikowanych artystycznych wzorów na płótnach do kuchni.

Jeśli chodzi o wybór tkaniny, lepiej jest preferować łatwe w pielęgnacji kompozycje z domieszką materiałów syntetycznych. Nie tylko dobrze się piorą i szybko schną, ale nie zawsze wymagają prasowania.

Римские шторы в интерьере

Rzymskie zasłony we wnętrzu sypialni

Do projektowania otworów okiennych w sypialni lepiej wybrać spokojne odcienie. Uważa się za dobry ton, jeśli tekstylia w pokoju odbijają się echem w fakturze lub kolorze. Większość sypialni wymaga zaciemnienia, dlatego lepiej zdecydować się na grube płótna lub ze specjalnymi podszewkami. Możesz także wybrać przezroczyste płótna, ale dla dodatkowego komfortu można je łączyć z tradycyjnymi zasłonami.

Duże otwory okienne najlepiej ozdobią jasne i efektowne rolety rzymskie. W przypadku małych okien dobrze sprawdzają się kolory neutralne i pastelowe. Dla tych, których sypialnia znajduje się od strony południowej, dobrze nadają się płótna ze specjalną metalizowaną powłoką. Uchroni pomieszczenie przed przegrzaniem i zapewni komfortowy sen o każdej porze roku.

Cechy doboru rolet rzymskich do salonu

Zasłony tego typu doskonale nadają się do salonów o dowolnej wielkości. Dla idealnego dopasowania ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju tkaniny. Nie musi być jednokolorowy, ale musi pasować do innych tekstyliów i nastroju pomieszczenia. Na przykład chwytliwe meble w stylu rustykalnym ozdobią rolety w paski lub klatka. Pastelowe wnętrza w stylu klasycznym ozdobią zasłony z kontrastowymi ornamentami i wzorami.

Rolety rzymskie w salonie można łączyć z innymi elementami wystroju okien. W klasycznych wnętrzach dobrze prezentują się z tradycyjnymi zasłonami i tiulem, a w bardziej nowoczesnych z poziomymi żaluzjami. Przestronne salony z wysokimi sufitami ozdobi komplet rolet rzymskich oraz dwie grube zasłony z tkaniny. Jeśli wielkość pokoju jest niewielka, nie należy uzupełniać „rzymskiego”.

Aby dodać wnętrzu salonu elegancji i lekkości, zastosuj zasłony wykonane z delikatnych tkanin o delikatnych wzorach. Gęste tkaniny żakardowe nadają atmosferze powagi i arystokracji. Lekkie kurtyny sprawią, że pomieszczenia będą bardziej przewiewne i przestronne, a ciemne kolory dodadzą przytulności. Rolety rzymskie to praktyczna opcja do dekoracji pomieszczeń w każdym stylu. Ważną zaletą firan jest minimalne zużycie tkaniny, co pozwala na stosowanie drogich ekskluzywnych tkanin. Można je stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi tekstyliami okiennymi.