0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Rolety do biura, jakie są rodzaje rolet biurowych i jak je naprawić w razie problemów.

W każdym biurze liczy się wygoda pracy i stworzenie odpowiedniego środowiska pracy, aby nikogo nie rozpraszały niepotrzebne szczegóły i światło słoneczne. Często zasłania się także okna w biurach, aby nie odwracać uwagi pracowników od widoku z ulicy. Aby zasłonić okna i chronić przed słońcem, w biurze często stosuje się rolety. Występują w dwóch rodzajach – poziomym i pionowym. Takie rolety różnią się zasadniczo między sobą, a także mają zalety i wady.

Zastanówmy się nad zaletami żaluzji poziomych – to dobry, niedrogi system, który znajduje zastosowanie w biurach z małą liczbą okien lub skrzydeł. Jeśli biuro znajduje się w budynku, wystarczy zamontować na oknach żaluzje aluminiowe, które zapewnią pełną ochronę przed słońcem. Rolety takie wyglądają dość formalnie i nie rzucają się w oczy, co nie odrywa ludzi od pracy. W razie potrzeby gzyms zawsze można zdemontować lub wymienić na inny w konkurencyjnej cenie. Pielęgnacja żaluzji nie jest trudna, listwy aluminiowe nie rdzewieją i nie gromadzą kurzu, ponieważ w przeciwieństwie do tkaniny, malowany metal łatwo się czyści. Ale same produkty są dość delikatne, więc przy nieostrożnym obchodzeniu się z listwami łatwo się marszczą i nigdy nie odzyskują swojego kształtu.

Istnieje wiele odmian żaluzji poziomych, mogą one różnić się listwami, gzymsami, zaciskami i możliwościami sterowania. Przyjrzyjmy się, jakie są rodzaje rolet i jakie są ich różnice.

Sterowanie do żaluzji poziomych prezentowane jest w klasycznej formie sznurka i laski oraz sterowania łańcuszkowo-sznurkowego.

Sterowanie klasyczne – w tej wersji sterowanie roletami odbywa się w sposób standardowy, do obracania lamelek służy specjalna laska, która jest przymocowana do mechanizmu sterującego i obraca lamelki regulując strumień światła. Obracanie lamelek to podstawowa funkcja sterowania roletami. Można również całkowicie podnieść całe płótno, ale zdarza się to dość rzadko w przypadkach, gdy konieczne jest oczyszczenie otworu świetlnego w celu czyszczenia. Do podniesienia lameli wykorzystuje się specjalny sznurek.

Sterowanie łańcuszkowe lub mono - stosowane w systemach Venus i Magnus rolety tego typu wyposażone są w specjalny mechanizm pozwalający na podnoszenie i obracanie lameli za pomocą jednego łańcuszka. Jeśli pociągniesz za łańcuch, lamele najpierw się obrócą, a następnie przesuną w górę lub w dół. Dzięki tej opcji sterowania na żaluzjach nie ma łańcuszka, co ułatwia sterowanie roletami.

W żaluzjach drewnianych zastosowano sterowanie podobne do klasycznych, jednak z pewnymi różnicami. Ponieważ listwy drewniane są cięższe od aluminiowych, stosuje się w nich wzmocniony sznur i drewnianą laskę w kolorze zbliżonym do listew. Laski drewniane stosowane są wyłącznie w żaluzjach z listwami drewnianymi i bambusowymi.

Gzyms jest główną konstrukcją energetyczną utrzymującą cały produkt, dlatego gzyms może się różnić w zależności od zastosowanych w nim listew i mechanizmów. Gzymsy można podzielić na trzy główne opcje.

Klasyczny karnisz do aluminiowych żaluzji poziomych. Pasuje do większości żaluzji aluminiowych, jest wyposażony w standardowy mechanizm, przewód i drążek sterujący. Do gzymsu można zastosować listwy aluminiowe o szerokości 25 lub 16mm.
Gzyms Venus - różni się zasadniczo od wersji klasycznej, gdyż żaluzje Venus montowane są pomiędzy listwami przyszybowymi. dlatego gzyms w nich jest węższy z dodatkową plastikową podszewką. Również po bokach gzymsu znajdują się specjalne plastikowe uszy, które wystają poza listwy przyszybowe i umożliwiają przymocowanie gzymsu do ramy okna. Plastikowe nakładki na gzymsy mogą mieć kilka kolorów - biały, brązowy i złoty dąb. Kolor odpowiada fabrycznemu kolorowi ramy okna, dzięki czemu gzyms nie odbiega od koloru ramy i jest wizualnie prawie niewidoczny.

Ponieważ gzyms znajduje się pomiędzy listwami przyszybowymi, listwy znajdują się obok szyby, co pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Jeśli okna mają ograniczony kąt otwarcia, najlepszym rozwiązaniem będą żaluzje Venus, które praktycznie nie zmniejszają kąta otwarcia skrzydła, co pozwala na montaż ich nawet w trudno dostępnych miejscach. Jedynym ograniczeniem przy montażu takiego gzymsu jest głębokość listew przyszybowych, która musi wynosić co najmniej 12 mm.

Gzyms do żaluzji drewnianych - listwy drewniane mają większą wagę niż cienkie aluminium. Również listwy drewniane mogą mieć szerokość 25 mm lub 50 mm, a przy dużych wymiarach produkt waży dość dużo. Dlatego też w przypadku żaluzji drewnianych z lamelami 50mm stosuje się wzmocnione gzymsy i mechanizmy, dzięki którym żaluzje zachowują funkcjonalność nawet przy dużych obciążeniach w postaci listew drewnianych. Na gzymsach do żaluzji drewnianych można dodatkowo zamontować rowek, który zakrywa gzyms i jego elementy sterujące. Groover to dekoracyjna nakładka wykonana z naturalnego drewna, która może być dostosowana do koloru lameli lub różnić się kolorem dla kontrastu.
Rodzaje listew do żaluzji poziomych

Listwy to poziome paski, które razem tworzą materiał na rolety. Klasyczne listwy wykonane są z aluminium, a następnie malowane. Często w domu i biurze żaluzje z białymi listwami stosowane są jako uniwersalne rozwiązanie do każdego wnętrza, ale zdarzają się również kolorowe listwy i gzymsy, co pozwala wybrać jaśniejsze opcje, na przykład zielony lub niebieski, a także naprzemiennie kilka kolorów. Przy naprzemiennym układaniu listew w różnych kolorach powstaje efekt wielobarwnych pasków na oknie. Listwy aluminiowe mogą mieć szerokość 25 mm lub 16 mm. 16 mm uważane są za rzadsze, bo są nieco droższe i rzadziej zamawiane, jednak ze względu na wąskie lamele, jest ich więcej na oknie i takie rolety wyglądają ciekawiej w porównaniu do klasycznych.

Oprócz aluminium, żaluzje mogą być wykonane z naturalnego drewna lipowego i bambusa. Żaluzje wykonane z materiałów naturalnych różnią się znacznie kosztem, ale mają wyjątkowe zalety w porównaniu z innymi opcjami. Tylko żaluzje drewniane mają szlachetny wygląd, który przyciąga wzrok; są to produkty dość rzadkie, które można spotkać w gabinetach prawników czy dyrektorów firm, a także w biurze prywatnego domu. Również żaluzje drewniane dobrze uzupełniają wnętrza wiejskich domów i domków letniskowych.

Zapewne słyszeliście także o lamelach plastikowych, to przestarzały rodzaj materiału, który praktycznie nie jest stosowany w nowoczesnych produktach, gdyż został zastąpiony aluminium. Żaluzje plastikowe były popularne na krótko przed masową produkcją analogów aluminium. Jednocześnie plastik z czasem żółknie, a po podgrzaniu może wydzielać nieprzyjemny zapach, dlatego w nowoczesnych systemach ochrony przeciwsłonecznej praktycznie nie stosuje się takich listew.

Mocowanie do żaluzji poziomych

Mocowanie to specjalny system mocowania, który utrzymuje cały produkt na ramie okna i nie pozwala na jego zwisanie. Gzyms do żaluzji zawsze pozostaje nieruchomy, co oznacza, że ​​górna część produktu jest zawsze trzymana na oknie, a dolna może być swobodnie wisząca lub stała.

W jakich przypadkach stosuje się mocowanie dolne? Mocowanie może być montowane przez producenta na wszystkich produktach lub montowane oddzielnie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Domyślnie zaleca się mocowanie produktów instalowanych na otwieranych skrzydłach lub w oknach pochyłych, takich jak poddasze i podobne opcje. Zastanówmy się, jakie opcje mocowania są dostępne w różnych typach rolet?

Mocowanie dolne - klasyczne mocowanie dolne, które składa się z dwóch klipsów mocowanych do ramy okiennej i dostarczane są z dwoma zatyczkami z mocowaniem klipsa.

Zatyczki montowane są na dolnym drążku obciążnika i zatrzaskują się w zatrzaskach, które utrzymują żaluzję od dołu. Dzięki sztywnemu zamocowaniu gzymsu od góry, system unieruchamia produkt po obwodzie, a rolety nie zwisają i nie wydają niepotrzebnego hałasu podczas podmuchów wiatru. System zaciskowy można zamontować na dowolnym typie żaluzji, zarówno fabrycznie, jak i jako dodatek. Jedynym systemem, który nie wymaga mocowania dolnego jest Venus, który ze względu na możliwości instalacyjne standardowo wyposażony jest w mocowanie „sznurek PCV”.

Sznurek PCV - Kompletny system mocowania rolet. Ciąg może być montowany wyłącznie przez producenta i nie można go montować w domu. W przypadku systemu „sznurkowego” w każdej lamelce wykonany jest specjalny otwór, przez który przechodzi lina prowadząca. Dzięki takiej konstrukcji żyłka mocuje produkt na całej płaszczyźnie, łącznie z lamelami, a nawet przy montażu pod kątem lamele nie uginają się pod własnym ciężarem.

Ta opcja sznurka jest domyślnie dostępna w żaluzjach Venus. Ich sznurek różni się nieco od wersji klasycznej, gdyż posiada niestandardowe mocowanie u dołu. Często do napinania żyłki stosuje się metalowy narożnik z bębnem, a w systemie Venus zastosowano specjalne zaciski, które wbija się we wnętrze koralików i przytrzymują sznurki. Jest to jedyny unikalny system, który jest naprawiony w ten sposób, ponieważ inaczej nie da się naprawić ciągu.

Sznurek metalowy jest wzmocnioną wersją klasycznej żyłki, jednak zamiast żyłki PCV zastosowano tu metalowy kabel, który nie strzępi się z biegiem czasu i wytrzymuje długotrwałe, aktywne użytkowanie produktu. Metalowe sznurki szczególnie nadają się do montażu w biurach czy szkołach, ponieważ w takich placówkach żaluzje są wykorzystywane bardziej aktywnie, a metalowy sznurek znacznie wydłuży żywotność produktu.

Konkluzja

Żaluzje występują w różnych wariantach, zarówno w budżetowej wersji aluminiowej, jak i w segmencie premium wykonanym z naturalnego drewna. Asortyment obejmuje wiele opcji kolorystycznych i kombinacji lamel, co pozwala wybrać rolety zarówno do przytulnego otoczenia domowego, jak i rygorystycznych opcji do biura lub gabinetu. Jedyną wadą rolet jest czyszczenie produktu; ze względu na dużą liczbę listew i sznurków, czasami całkowite czyszczenie będzie wymagało cierpliwości i trochę czasu. W przeciwnym razie żaluzje poziome są jedną z najlepszych opcji ochrony przeciwsłonecznej dla rolet.

Żaluzje pionowe w biurze: zalety i wady

Żaluzje pionowe stosuje się w pomieszczeniach o dużych otworach okiennych, które wymagają zasłonięcia jedną zasłoną. Przykładowo w domu duże okna można łatwo zasłonić firankami lub innym rodzajem klasycznych zasłon, a jeśli zachodzi potrzeba zasłonięcia okien w szkole lub biurze, to klasyczne zasłony domowe nie nadają się do takich wnętrz i właśnie w takich przypadkach że żaluzje pionowe będą idealnym wyborem.

Żaluzje pionowe, podobnie jak poziome, charakteryzują się wieloma różnicami w rodzaju otwierania, listwach i możliwościach montażu. Przyjrzyjmy się głównym opcjom żaluzji pionowych z tkaniny. Gzyms do żaluzji pionowych jest uniwersalny, przy zastosowaniu dowolnego rodzaju listew i różnych możliwości sterowania stosuje się ten sam gzyms bez zmian.

Rodzaj sterowania – w przeciwieństwie do rolet, które można jedynie podnosić i opuszczać, żaluzje pionowe otwierają się na kilka różnych sposobów. Ponieważ gzyms jest uniwersalny, nie ma znaczenia, po której stronie zostanie zamontowany, co oznacza, że ​​roletami można sterować zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, przy czym żaluzje mogą różnić się opcjami przesuwania lamel.

Typ 1 - po otwarciu żaluzji listwy odsuwają się od okna i skupiają odpowiednio w pobliżu sterowania, jeśli sterowanie jest po lewej stronie, wówczas lamele będą po lewej stronie i odwrotnie.

Typ 2 - naprzeciw sterownika zamontowane lamelki poruszają się w kierunku przeciwnym do kierunku działania żaluzji.

Typ 3 - na boki, niezależnie od tego, z której strony produkt jest sterowany, lamele odsuną się od środka gzymsu na boki, równomiernie otwierając otwór świetlny.

Typ 4 - w tej wersji zmontowane lamele znajdują się na środku gzymsu, to znaczy są montowane po obu stronach i przesuwają się na środek. Tę opcję sterowania stosuje się, gdy konieczne jest zamknięcie dwóch okien jednym gzymsem, a między oknami znajduje się niewielka część ściany, odpowiednio przy użyciu jednego produktu zamykane są dwa okna oraz gdy listwy są montowane w pośrodku, zakrywają ścianę między oknami.

Typ 8 - jest podobny do typu 3, ale składa się z dwóch gzymsów, które są montowane na końcach. Sterowanie typu 8 ma 2 elementy sterujące po obu stronach produktu, a każdy gzyms jest sterowany osobno.

Sterowanie to jest wygodne w użyciu w jednym dużym oknie, aby zmniejszyć obciążenie mechanizmów gzymsowych, a także ułatwić transport, ponieważ dla otworu o długości 4 m wystarczą 2 gzymsy o długości 2 metrów zamiast jednego o długości 4 m .

Teraz, gdy rozumiemy możliwości sterowania żaluzjami, przyjrzyjmy się rodzajom listew. Większość listew do żaluzji pionowych wykonana jest z tkaniny, jest to 100% poliester z impregnacją przeciwkurzową. Na naszej stronie prezentujemy także tkaniny funkcjonalne, np. ze 100% zaciemnieniem, jednak są to niezwykle rzadkie możliwości zastosowania żaluzji pionowych, dlatego takich listew nie jest zbyt wiele i występują one jedynie o szerokości 89mm.

Montaż rolet często wykonywany jest z jednego rodzaju tkaniny, aby osiągnąć lakonizm i styl biznesowy, wynika to z faktu, że do urzędów i szkół potrzebne są zwykłe, proste rolety, które nie będą odwracać uwagi od pracy i nauki. Istnieją jednak inne opcje montażu żaluzji pionowych, na przykład produkty naprzemienne i o wielu teksturach.

Naprzemienność polega na montażu rolet naprzemiennie z różnych rodzajów tkanin lub tkanin o różnych kolorach. W tej opcji nie jest konieczne naprzemienne lamele. Może to być również konstrukcja obejmująca więcej niż jedną opcję tkaniny. Przykładem takiego montażu jest naprzemienne lamele ciemne z jasnymi, czyli umieszczenie ciemnych lameli na krawędziach żaluzji i jasnych lameli pośrodku. tworzy to efekt gotowych zasłon, nawet gdy są zamknięte.

Multitekstura to zestaw zasłon z listwami o różnej długości lub z listwami wykonanymi z różnych materiałów. Na przykład żaluzje wieloteksturowe mogą być łukami lub konstrukcjami trójkątnymi, w tej opcji zewnętrzne listwy są dłuższe, a środkowe znacznie krótsze, tworzy to łuk, który pozwala zamknąć zarówno łukowe okna, jak i drzwi. Również rolety wieloteksturowe mogą składać się z różnych tkanin, co pozwala na tworzenie nietypowych wzorów na roletach.

Sposoby montażu żaluzji pionowych

Żaluzje pionowe można montować na kilka sposobów: na otworze, w otworze oraz na suficie.

Montaż na otworze - na ścianie montuje się specjalne wsporniki w kształcie litery L, które utrzymują gzyms. W przypadku montażu na otworze kurtyna wykonywana jest „z marginesem” o szerokości i wysokości 10 cm, tak aby całkowicie zasłonić otwór świetlny bez bocznych szczelin.

Montaż w otworze - przy montażu zasłon wewnątrz otworu należy wymierzyć otwór i zmniejszyć go o 1 cm na szerokość i wysokość, tak aby roleta bez problemu zmieściła się w otworze okiennym. Warto też zwrócić uwagę na kąt nachylenia skosów, gdyż mogą one zmniejszyć szerokość otworu i w przypadku konieczności wpuszczenia żaluzji w otwór, mogą nie pasować.

Montaż na suficie to jedna z najprostszych i najpiękniejszych opcji montażu, w przypadku montażu w suficie wystarczy zmierzyć całkowitą szerokość i wysokość produktu, po czym nie powinno być żadnych trudności z montażem. Podczas montażu w suficie należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonane są sufity w pomieszczeniu, np. sufity Armstrong i gipsowe mogą nie wytrzymać ciężaru dużych żaluzji, więc jeśli sufity nie mają wzmocnień dla montażu żaluzji, lepiej zdecydować się na montaż na ścianie za pomocą wsporników.

Konkluzja

Żaluzje pionowe to jedno z najlepszych rozwiązań ochrony przeciwsłonecznej w szkołach, przedszkolach i pomieszczeniach biurowych. Można je łatwo naprawić własnymi rękami, a także mają dość surowy wygląd, aby nie odwracać uwagi pracowników od pracy i studentów od nauki. Podczas naprawy żaluzji łatwo jest wymienić poszczególne elementy konstrukcji bez konieczności wymiany całego produktu, co pozytywnie wpływa na żywotność żaluzji.