0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Rolety plisowane do okien nietypowych, zalety i wady systemów

Żaluzje plisowane to nowoczesny i zaawansowany technologicznie system ochrony przeciwsłonecznej, posiadający wszystkie zalety innych produktów, a także swoje unikalne różnice, które są dostępne tylko dla plis.

Plisy składają się z kilku aluminiowych gzymsów, które umieszczone są na górze i na dole produktu, w niektórych projektach ilość gzymsów może się różnić.

System posiada wiele możliwości montażu i otwierania. Plisowana tkanina przypomina akordeon i ładnie się składa podczas obsługi zasłony. Gzymsy plisowane zajmują również minimum miejsca, co pozwala na montaż produktu zarówno na pojedynczych skrzydłach, jak i na całych otworach. Ponadto unikalna cecha systemów plisowanych pozwala na zamknięcie nietypowych konstrukcji okiennych, takich jak okna trapezowe, trójkątne, okna łukowe i inne.

Klasyczne wersje systemów przeciwsłonecznych pozwalają na zamykanie okien o odpowiednim kształcie, czyli konstrukcjach prostokątnych pod kątem prostym. Jeśli okno jest podzielone na inne konstrukcje, zamyka się je za pomocą fałszywych paneli, które po prostu zakrywają szybę, zapobiegając przedostawaniu się światła słonecznego. Nie ma możliwości częściowego otwarcia fałszywego panelu, okno może być otwarte lub bez zasłony.

Inaczej jest w przypadku zasłon plisowanych, dzięki ich konstrukcji zasłony będą w pełni funkcjonalne na każdym typie okna. Główną zasadą jest możliwość zabezpieczenia systemu, ale poza tym praktycznie nie ma ograniczeń. Jeśli okna są trójkątne, jedna strona tkaniny będzie zebrana jak akordeon, a druga strona będzie otwarta, w takim przypadku otwierając okno, zasuniesz zasłonę jak wachlarz z tkaniny. Systemy łukowe działają na podobnej zasadzie, otwierają się i zamykają jak wentylator.

Plisy pojawiły się na oknach całkiem niedawno, a już wcześniej zyskały popularność w Europie, a teraz także i tutaj. Dlatego takie systemy wyglądają dość nietypowo i nowocześnie. Tkanina plisowana przypomina rolety i częściowo przepuszcza światło, jednak wizualnie zasłony bardziej przypominają żaluzje poziome ze względu na dużą liczbę poziomych pasów. Jeśli więc lubisz rolety, ale zamiast aluminium wolisz tkaninę, wybierz rolety plisowane. Nie zapominaj, że choć rolety mają dość szeroką paletę kolorów, nie mogą się równać z ogromnym asortymentem tkanin o wszelkich odcieniach i fakturach.

Okna plisowane doskonale sprawdzają się zarówno w oknach na niższych piętrach, jak i na poddaszach; plisowana konstrukcja jest wyjątkowa i bardzo różni się od wszystkich innych rodzajów osłon przeciwsłonecznych.

W przypadku niższych kondygnacji system pozwala na otwarcie zasłony od górnego okapu w dół, co pozwala na pozostawienie dolnej części okna zamkniętej, ale jednocześnie otwarty dostęp światła, to bardzo duży plus, co pozwala możesz otworzyć okna i jednocześnie zachować prywatność w domu.

W przypadku poddasza istnieje system z pełnym mocowaniem, w takich systemach gzymsy i tkanina pomiędzy nimi mocuje się za pomocą specjalnej żyłki, żyłka przechodzi przez gzyms i fałdy tkaniny, dzięki czemu nie koliduje z działanie systemu, ale rozciągnięte żyłki nie pozwalają na zwisanie tkaniny, jeśli okna są uchylone. Podobny system z powodzeniem stosuje się nie tylko na świetlikach, ale także w klasycznych oknach uchylno-rozwieranych, zapobiegając zwisaniu tkaniny na wietrze oraz przy uchyleniu skrzydła w trybie wentylacji.

Łatwe w pielęgnacji – w zasłonach plisowanych zastosowano tkaninę przypominającą rolety, dlatego też są wykonane w 100% z poliestru i pokryte specjalnymi impregnatami przeciwpyłowymi i antystatycznymi. Dzięki takim impregnacjom w zasłonach nie gromadzi się kurz, a czyszczenie sprowadza się do tego, że wystarczy przetrzeć kurz szmatką i firana będzie jak nowa. W przypadku większych zabrudzeń wystarczy przetrzeć tkaninę wilgotną gąbką, aby usunąć zabrudzenia. W przeciwnym razie nie zaleca się prania tkaniny, jeśli plisa straci swój kształt i odtworzenie tkaniny będzie dość problematyczne.

Zalety rolet plisowanych
Kompaktowość – niewielki system zajmuje minimalną ilość miejsca, pozwala to na zwolnienie parapetu na własne potrzeby.
Łatwa w pielęgnacji – tkanina jest odporna na kurz i nie wymaga częstego czyszczenia; podczas czyszczenia wystarczy przetrzeć zasłony i nic więcej nie jest potrzebne.
Minimalna różnica między rozmiarem produktu a tkaniną - dzięki niewielkim gzymsom kurtynę można zamontować nawet w pobliżu skarp, zachowując przy tym funkcjonalność.
Panele plisowane dobrze zachowują swój kształt po zamontowaniu na oknach dachowych dzięki specjalnemu systemowi pełnego mocowania.
Możliwość mocowania do listew przyszybowych - jeśli okna są zaprojektowane w taki sposób, że nie ma na nich wolnej ramy, istnieje możliwość przymocowania gzymsu do listew przyszybowych i pancerz będzie dobrze zamocowany. Przy mocowaniu do listew przyszybowych należy zastosować niewielkie wkręty samogwintujące, gdyż za listwami przyszybowymi znajduje się szkło i łatwo je uszkodzić.
Plisowanie w konfiguracji dzień-noc pozwala na połączenie w jednym produkcie dwóch tkanin, mogą to być tkaniny o różnej kolorystyce lub o różnej przepuszczalności światła.
Możliwość otwierania zasłon zarówno od dołu do góry, jak i odwrotnie, ten projekt jest bardzo wygodny dla właścicieli mieszkań na pierwszych piętrach.
Precyzja wykonania produktów co do milimetra pozwala zasłonić jedynie niezbędną przestrzeń bez konieczności regulacji rozmiaru firany.
Wysokość systemu jest znacznie wyższa niż w przypadku innych produktów. Przy zastosowaniu zasłon wysokich plisowanych system pozostaje kompaktowy, w odróżnieniu od rolet, gdzie gzyms zajmuje znaczną przestrzeń wraz ze wzrostem wysokości kurtyny.
Zastosowanie do konstrukcji stropowych o wysokości większej niż 4 metry.
Kluczowym aspektem jest możliwość zamknięcia otworów okiennych o niestandardowym kształcie. Łuki, półłuki, trapezy, trójkąty itp.
Wady plisowanych zasłon
Koszt – nie są to produkty najbardziej budżetowe w porównaniu do innych systemów.
Trudność w drukowaniu zdjęć polega na tym, że ponieważ tkanina jest plisowana, drukowanie na niej osobistych obrazów jest dość problematyczne.
Nie prać – w przypadku zamoczenia zasłony tkanina może stracić swój kształt i nie da się jej przywrócić.

4. Używanie silnych środków czyszczących może spowodować uszkodzenie powłoki przeciwkurzowej i tkaninę zacznie szybciej się brudzić.