0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Zasłony dzień-noc zalety i cechy zasłon

Okna niezasłonięte zasłonami tworzą efekt otwartej przestrzeni, a jeśli w niektórych przypadkach jest to plus, to w warunkach domowych często jest to raczej minus, który ukrywa komfort pomieszczenia. Również dzięki zasłonom zachowana jest prywatność, co jest szczególnie ważne na parterze lub w domu prywatnym, gdzie przechodnie z ulicy mogą zajrzeć do okien. Należy również wziąć pod uwagę, że główną funkcją zasłony stanowią ochronę przed słońcem i dekorację wnętrza pokoju.

Klasyczne zasłony często nie pasują do nowoczesnego wnętrza, gdyż są wykonane w stylu loftowym lub minimalistycznym, dlatego nowoczesne zasłony muszą łączyć w sobie wszystkie zalety funkcjonalności, a także być kompaktowe i nie obciążać nowoczesnego wnętrza. Aby nie zamienić pokoju w nudne biuro, warto odejść od wyboru klasycznych żaluzji pionowych lub poziomych i wybrać nowsze rozwiązania, bardziej pasujące do wnętrza Twojego domu. Zasłony dzień-noc robią to doskonale, łączą w sobie wszystkie zalety rolet, a także dzięki dużemu wyborowi tkanin pozwalają ozdobić nawet najbardziej niestandardowe okna.

Zalety rolet dzień-noc

Wygląd idealny do pomieszczeń mieszkalnych i zapewniający niezbędną przytulność.
Prosta regulacja poziomu oświetlenia w pomieszczeniu, przewyższa swoje analogi pod względem funkcjonalności.
Łatwa instalacja, którą można wykonać bez dodatkowych specjalistów.
Długa żywotność, ponieważ system nie ma skomplikowanych elementów, które mogą zawieść.
Łatwy w obsłudze, samoblokujący mechanizm sterowany jednym łańcuchem.
Tkaniny poliestrowe powlekane są specjalnymi związkami zabezpieczającymi przed blaknięciem, co zwiększa ich żywotność.
Nadaje się do każdego rodzaju montażu, na skrzydle, w otworze i w otworze.
Łatwy w pielęgnacji, tkaniny nie trzeba prać, wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką.
Można go zainstalować w połączeniu z klasycznymi zasłonami w celu dekoracji i dodatkowej funkcjonalności.

Do produkcji zasłon dzień-noc stosuje się tkaniny wykonane w 100% z poliestru ze specjalnymi impregnatami, dzięki czemu tkaniny nie blakną na słońcu, a także nie gromadzą kurzu. Ułatwia to pielęgnację zasłony, ale z kolei zabrania się prania takich tkanin, a także prania ich w silnych środkach czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić impregnację, a tkanina zacznie aktywniej gromadzić kurz.

Zasada działania zasłon dzień-noc

W przypadku systemu otwartego tkanina pasiasta jest mocowana z jednej strony w specjalnym profilu aluminiowym, a z drugiej nawinięta na gzyms, dzięki takiej konstrukcji kurtyna składa się z dwóch równoległych warstw, które znajdują się naprzeciw siebie Inny. Konstrukcja ta pozwala regulować przepływ światła poprzez łączenie pasków. Tkanina składa się z przezroczystych i gęstych pasków, co pozwala na ustawienie zasłony w pozycji „dziennej”, gdy paski zmieniają się i zasłona przepuszcza 50% światła, a także w pozycji „nocnej”, gdy okno jest całkowicie zakryte pokryta ciemnymi paskami. Ze względu na obecność tkaniny w paski zasłony te nazywane są również zebrami.

Rodzaje zasłon zebry

Istnieje kilka rodzajów systemów zasłon zebry, a mianowicie konstrukcje otwarte i zamknięte.

Typ zamknięty - główne różnice w konstrukcji to aluminiowa skrzynka ze specjalnymi wspornikami, a także obecność dołączonych prowadnic. Dzięki obecności prowadnic firana nie posiada bocznych szczelin, co pozwala na uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia przy zastosowaniu tkanin zaciemniających bez utraty możliwości ustawienia pozycji „dziennej” i bez całkowitego otwierania okna w celu przyjęcia światła słonecznego do pomieszczenia .

Aluminiowa skrzynka z kolei chroni tkaninę i mechanizmy przed uszkodzeniami, co jest szczególnie istotne w kuchni czy pokoju dziecięcym, gdzie zasłona może ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu.

Dzięki zwartości systemu tkanina nie zwisa i zawsze znajduje się w pobliżu okna z podwójnymi szybami, nawet jeśli okna są otwarte i jest wentylacja, a prowadnice utrzymują tkaninę i zapobiegają jej zwisaniu. Również instalując zasłony na roletach, nadal pozostaje wolny parapet, co jest szczególnie ważne w kuchni i na balkonie, gdzie często brakuje miejsca.

Otwarty system

W systemie otwartym stosuje się specjalne wsporniki i trzonek z tkaniną, a także profil do mocowania tkaniny.

Co więcej, cała konstrukcja nie jest pokryta aluminiową ramą i jest widoczna gołym okiem. W większości przypadków system otwarty nadaje się do montażu na wszystkich typach okien, dostępne są również opcje dla systemów otwartych standard 25 i 35 z szybem o większej średnicy i wzmocnionymi wspornikami, co pozwala na montaż kurtyn o szerokości nawet 2 i więcej metrów na otworze okiennym lub na suficie.

Zarówno systemy otwarte, jak i zamknięte działają w oparciu o mechanizm łańcuchowy, który automatycznie blokuje kurtynę na żądanej wysokości. Do systemu dołączona jest również blokada łańcuszka sterującego, która utrzymuje łańcuszek na oknie i zapobiega jego zwisaniu po otwarciu skrzydła.

Zalecenia dotyczące wyboru zasłon dzień-noc
Przed instalacją zdecyduj o opcji instalacji i typie systemu. Jeśli planowany jest montaż na skrzydle, można zastosować zarówno system otwarty, jak i zamknięty, natomiast jeśli planowany jest montaż na suficie, należy zastosować system otwarty, gdyż system zamknięty bardziej nadaje się do montażu na skrzydle lub na otwór ze względu na obecność prowadnic. Zwróć także uwagę na kąt otwarcia okna, jeżeli skrzydło znajduje się przy skosach i opiera się na nich, zamontowanie gzymsu może nieznacznie zmniejszyć kąt otwarcia.

Jeżeli kurtyna jest montowana na otworze, nie powinna opadać zbyt nisko, aby nie dotykać urządzeń grzewczych.

Wybierając tkaninę i system, weź pod uwagę wygląd pomieszczenia. Każdy wybrany system będzie dobrze wyglądał na oknach plastikowych, ponieważ są one specjalnie zaprojektowane do montażu na skrzydłach. Wszystkie systemy posiadają kilka kolorów okuć umożliwiających montaż na oknach o różnej kolorystyce, np.: biały, brązowy, złoty dąb, orzech i mahoń. W przypadku zamówienia systemu typu zamkniętego prowadnice będą również w kolorze skrzynki, dzięki czemu system nie będzie wyróżniał się wizualnie na oknie. Wybierając tkaninę, możesz łatwo obliczyć budżet produktu za pomocą kalkulatora na stronie, powinieneś wskazać rozmiar zasłony i spróbować wybrać różne tkaniny, cena będzie się zmieniać w zależności od wybranej tkaniny i możesz od razu podjąć decyzję politykę cenową. Wszystkie ceny i dostępność tkanin na stronie są aktualne. Nie zapominaj, że odpowiednio dobrane tkaniny mogą zarówno powiększyć wnętrze, jak i dodać jasnych kolorów, warto jednak wziąć pod uwagę aktualny styl pomieszczenia, aby nie przeciążać go wieloma różnymi odcieniami.
Jeśli wybierasz zasłonę na duże okno lub otwór, powinieneś od razu wybrać system Standart, który posiada metalowe wsporniki i wzmocniony trzonek, dzięki czemu jest w stanie wytrzymać duże ilości materiału. Również dla wygody sama strona ogranicza możliwość zamówienia systemu, który nie spełnia maksymalnych wymagań. Oznacza to, że jeśli możesz złożyć zamówienie i nie otrzymasz ostrzeżeń o ograniczeniach, możesz mieć pewność, że kurtyna będzie działać przez długi czas, nie powodując zużycia elementów. Jeśli kalkulator ostrzeże Cię, że „wpisane wymiary nie pasują do tego systemu”, powinieneś wybrać większy system, np. standardowy 35 lub bamar.
Zwróć uwagę na tkaniny, często wszystkie tkaniny dzienno-nocne są wykonane w 100% z poliestru, ale zasady produkcji pozwalają na tworzenie tkanin o różnych rodzajach gęstości, a także o różnych oczkach, które wyróżniają się drobnym i gęstym ziarnem. Każdy chce mieć zasłony wykonane z naturalnych materiałów, większość proponowanych opcji będzie syntetyczna, ponieważ syntetyki lepiej wytrzymują ciągłe światło słoneczne i nie blakną dłużej.
Jak dbać o zasłony w dzień i w nocy
Podczas czyszczenia wystarczy przetrzeć zasłony suchą szmatką, aby usunąć z nich kurz, można też kilkakrotnie otwierać i zamykać zasłonę, a kurz sam opadnie.
Unikaj używania odkurzacza (choć czasami jest to zalecane), gdyż silny przepływ powietrza może uszkodzić lub pognieść tkaniny.
Nie należy stosować silnych środków czyszczących, gdyż niszczą one impregnacje tkanin, szczególnie niepożądane jest stosowanie środków na bazie chloru.
Nie używaj również środków ściernych, aby uniknąć ponownego zarysowania tkaniny.
Jeżeli na tkaninie znajdują się brudne plamy, których nie da się usunąć suchą szmatką, należy użyć gąbki nasączonej lekkim roztworem mydła. Nie pocieraj tkaniny zbyt mocno, aby nie uszkodzić nałożonego impregnatu.
Po praniu tkaninę należy całkowicie rozłożyć do wyschnięcia.
Ponadto, jeśli jest mocno zabrudzona, lepiej zmoczyć zasłonę i pozostawić ją na chwilę, zamiast próbować aktywnie pocierać zabrudzone miejsca, a następnie spłukać czystą wodą.

Koszt zasłon często zależy od kombinacji tkaniny i wybranego systemu, na koszt wpływa wybrana tkanina, system i rozmiar zasłony. Ponadto kolorowe okucia mogą zwiększyć koszt produktu w porównaniu do białych standardowych komponentów.

Zasłony dzień-noc doskonale sprawdzą się dla osób ceniących połączenie wygody i maksymalnej funkcjonalności. To opcja dla nowoczesnego wnętrza, które łączy w sobie maksymalną funkcjonalność i wystrój. Nie bój się eksperymentować, dzień-noc doskonale sprawdzają się w różnych wnętrzach, a także w pomieszczeniach znajdujących się zarówno po słonecznej, jak i zacienionej stronie, nie tylko zabezpieczą Twoje meble przed blaknięciem, ale także zachowają prywatność i ozdobią Twój dom świeże kolory.

Kilka zaleceń dotyczących montażu zasłon dzień-noc

Podczas montażu należy zdecydować, w jaki sposób wykonano pomiary i w jaki sposób kurtyna będzie później montowana.

Jeśli pomiary zostały wykonane przy montażu z symetrią pasków, należy to wziąć pod uwagę później podczas montażu, ponieważ zasłony będą miały tę samą wysokość i zostaną zainstalowane w specjalny sposób. Stosując symetrię, drzwi obok siebie wybiera się na większej wysokości, a zasłony będą miały tę samą wysokość, ale będą zamontowane nieco inaczej. Jeśli w pobliżu znajduje się dwoje ślepych lub dwoje otwartych drzwi. Wtedy zasłony automatycznie osiągną tę samą wysokość, symetria pojawi się sama. Jeśli natomiast obok siebie znajdują się roleta i drzwi otwierane, to będą się one różnić wielkością (rozmiar drzwi otwieranych wzdłuż listwy przyszybowej jest często równy wymiarowi drzwi roletowych, ale o 10 cm mniejszy). Ponieważ musimy uzyskać tę samą wysokość, dodajemy 10 cm wysokości na klapie otwieranej, ale w tym przypadku firana będzie montowana wzdłuż krawędzi ramy, a nie wzdłuż listew przyszybowych, w przeciwnym razie firanka będzie po jest całkowicie otwarty.

Zatem po ustaleniu symetrii możemy przystąpić do montażu zasłon. Montowane są w kilku wersjach dzień-noc, zarówno na skrzydle, jak i na otworze, a także wewnątrz otworu i na suficie. W każdej z wybranych opcji zasłony będą się różnić szerokością i wysokością, w związku z czym po dokonaniu pomiarów nie ma już możliwości zamontowania zasłony w inny sposób bez zmiany projektu produktu (nie zaleca się samodzielnego zmniejszania zasłon, gdyż cięcie tkaniny odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu i podobny efekt będziesz mógł powtórzyć w domu problematyczny).

Po ustaleniu rodzaju montażu należy zmontowany karnisz ustawić w miejscu przeznaczonym do montażu i całkowicie otworzyć zasłonę, trzymając karnisz. Dzięki tym zabiegom można upewnić się co do wymaganej wysokości produktu, warto też za pomocą ołówka zaznaczyć miejsca mocowania gzymsu obok wsporników (znaki umieszcza się wzdłuż szerokości i wysokości mocowania) .

Ważny! Karnisz należy montować ściśle poziomo, gdyż w przypadku pochylenia zasłony może ona nierównomiernie się zwijać. Aby określić poziom poziomy, należy użyć odpowiedniego urządzenia. Istnieje również możliwość sprawdzenia poprawności wybranego kąta pochylenia bez dodatkowego wyposażenia – przed montażem należy kilka razy otworzyć i zamknąć kurtynę; jeżeli tkanina jest nierównomiernie nawinięta, oznacza to, że kąt został wybrany nieprawidłowo i należy odchylić zasłonę karnisz. Nie należy także opierać się o ramę okna, choć wizualnie może ona być idealnie płaska; po zamontowaniu zasłon wzdłuż listew przyszybowych lub wzdłuż krawędzi ramy, mogą one nierównomiernie się podwijać, co świadczy o montażu okna z lekkie nachylenie, nie jest to istotne dla okna, ale zasłona nie będzie się prawidłowo zwijać, dlatego na wszelki wypadek należy jeszcze raz sprawdzić.

A teraz gdy już ustaliliśmy miejsce montażu i wyznaczyliśmy oznaczenia, należy zdjąć trzonek z tkaniną z gzymsu i odłożyć go na bok (np. na parapet), pozostawiając jeden brzeg tkaniny gzymsu, który jest zamocowany, nie należy go wyjmować, nie będzie to kolidowało z montażem kurtyny. Do wyjmowania wałka z tkaniną służą specjalne koła zębate z zatrzaskami wewnątrz wsporników, które można łatwo rozróżnić, gdyż wał trzyma się bezpośrednio na nich. Jeśli wygniesz zatrzask mocujący do środka, przekładnia bez problemu wyjdzie, uwalniając wałek z tkaniną (nie ma potrzeby zdejmowania zatrzasku po przeciwnej stronie, możesz po prostu wyjąć wałek z przekładni i to wystarczy) . Po usunięciu wału musimy przymocować gzyms za pomocą wsporników za pomocą wkrętów samogwintujących, w tym celu we wspornikach i profilu aluminiowym do mocowania znajdują się specjalne otwory, po 2 z każdej strony. Po dokręceniu już jednej śrubki jest jeszcze szansa na zmianę kąta zasłony jeśli się poruszyła, dlatego zwracamy uwagę na ustawione wcześniej oznaczenia. Następnie naprawiamy gzyms po obu stronach. Następnie należy ponownie zamontować wałek z tkaniną i sprawdzić działanie firany. Gotowy, prawidłowo zmontowany produkt powinien całkowicie się otworzyć, a w skrajnym położeniu całkowicie zamknąć okno w pozycji „nocnej”. Jeśli wałek z tkaniną został obrócony podczas odkładania i rozwijania, można go wyjąć i wykonać kilka obrotów w tym lub innym kierunku, aby odpowiadały pozycji „nocnej”. Ważny! W zasłonach dzień-noc wysokość wpływa na położenie ciemnych i przezroczystych pasków, dlatego warto zamówić zasłony o wymaganej wysokości z wyprzedzeniem; jeśli rozwiniesz zasłonę bardziej niż to konieczne, pozycja nocna zostanie utracona, co będzie miało wpływ łatwość obsługi w przyszłości. W wyniku instalacji należy sprawdzić, czy ograniczniki obwodu zostały prawidłowo zamontowane i jeżeli z jakiegoś powodu uległy przesunięciu, można je przestawić. Ponadto wszystkie systemy, zarówno otwarte, jak i zamknięte, wyposażone są w zaciski łańcucha sterującego, które są instalowane obok łańcucha sterującego kurtyny i są niezbędne do jego zamocowania.

Jeżeli kurtyna wyposażona jest w dodatkowe mocowanie „sznurkowe”, rozważymy montaż go osobno

Podczas instalowania sznurka dwie żyłki zostaną wcześniej zabezpieczone po bokach gzymsu, należy je zwolnić i całkowicie wyprostować. System sznurków montowany jest równolegle do tkaniny obok kurtyny, zaciski sznurków należy montować 10-15mm poniżej skrajnego położenia kurtyny, aby nie utrudniać wygodnego otwierania.

Jeżeli jest sznurek, zasłona wyposażona jest także w system zacisków, który składa się z 3 elementów. Element ustalający, sworzeń i listwa dekoracyjna. Pamiętaj o przewleczeniu sznurka przez wszystkie elementy łącznie z ozdobną nakładką, gdyż po umocowaniu sznurka za pomocą szpilki nie będzie już możliwości przeciągnięcia sznurka. Najpierw należy zabezpieczyć zacisk za pomocą wkrętów samogwintujących, po czym wewnątrz zacisku instaluje się specjalny mosiężny kołek ze śrubą w celu zamocowania sznurka. Następnie sznurek przewleczono przez ozdobną osłonę, a także przez sworzeń, naprężono i zabezpieczono śrubą w pozycji napiętej. Następnie należy założyć ozdobną osłonę i system jest gotowy do użycia. Procedurę tę należy powtórzyć po obu stronach produktu.

Zasłony dzień-noc doskonale nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Na przykład do kuchni czy pokoju dziecięcego, doskonale sprawdzą się także w nowoczesnych biurach i przedpokojach. W razie potrzeby z łatwością domykają okna panoramiczne i małe skrzydła okienne. Również systemy dzień-noc z tkaninami zaciemniającymi doskonale sprawdzają się w sali konferencyjnej z projektorem, np. systemy standardowe 25 w komplecie z prowadnicami całkowicie zasłaniają nawet szerokie otwory, co pozwala stworzyć w biurze całkowitą ciemność i w 100% zasłonić przepływ światła w pomieszczeniu. Również podobna opcja z tkaninami zaciemniającymi doskonale nadaje się do pokoi dziecięcych, ponieważ pozwala stworzyć ciemne otoczenie w ciągu dnia, aby zapewnić dziecku spokojny sen.