0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Wskazówki dotyczące wyboru rolet

Rolety z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. A wszystko dzięki ich zaletom odróżniającym je od bardziej znanych żaluzji poziomych.

Czym są

Ten rodzaj ochrony przeciwsłonecznej do okien ma swoją nazwę ze względu na mechanizm skręcający o tej samej nazwie. Tkaniny w tym przypadku są nawijane w formie rolki u góry otworu okiennego. Dzięki temu zajmują minimum miejsca na oknach po podniesieniu, a po opuszczeniu, tworząc niezawodną i jednocześnie piękną ochronę.

Zalety i rodzaje rolet

Systemy ochrony przeciwsłonecznej tego typu mogą być dwojakiego rodzaju:

 • zamknięty (kaseta). Ten system składa się ze skrzynki i prowadnic, które zapewniają maksymalne dopasowanie do okna z podwójnymi szybami, aby zapewnić maksymalne zaciemnienie. A pudełko ukrywa rolkę w środku.
 • otwarty. Jest to prosta i jednocześnie lekka konstrukcja wstęgi tkaniny i trzonu.

Niezależnie od wybranego rodzaju systemu firanowego posiadają szereg niezaprzeczalnych zalet, które sprawiają, że cieszą się dużą popularnością:

 1. Szeroka gama tkanin w gęstości, fakturze, kolorze i wzorze.
 2. Możliwość zastosowania rolet w różnych wnętrzach i stylach.
 3. Łatwość użytkowania i pielęgnacji. Prosty łańcuch z łatwością podnosi i opuszcza płótna, mocując je na określonej wysokości.
 4. Rolety można łatwo łączyć z tradycyjnymi zasłonami, aby uzupełnić okna. Również roleta może pełnić rolę niezależnej dekoracji okna.
 5. Możliwość wyboru systemu firan z kasetą pozwala na stworzenie okien bardzo harmonijnych i schludnych.
 6. Ściereczki wykonane są ze specjalnych tkanin, które są pokryte impregnatami przeciwpyłowymi i wodoodpornymi. Dzięki temu na długo zachowuje oryginalny kolor i wygląd płócien.

Wybierz kolor, teksturę i wzór

Wybierając płótno, należy wziąć pod uwagę kolory, które dominują w pomieszczeniu.

Istnieje kilka zasad, które pomogą określić wybór kolorów:

 1. Aby podkreślić ogólny wystrój wnętrza, lepiej wybrać kontrastujące tkaniny. Na przykład ciemne płótna dobrze nadają się do jasnych pomieszczeń i odwrotnie. Jasne soczyste odcienie mebli można rozcieńczyć pastelowymi kolorami.
 2. Aby dodać kolory do jasnego pokoju i uczynić go harmonijnym, pomogą te same jasne odcienie zasłon. Dzięki temu pokój stanie się jeszcze bardziej zabawny i bogaty.
 3. Skupienie się na oknach pomoże odcieniom, które blokują kolorystykę pomieszczenia. Rysunki lub wzory na zasłonach mogą być również dobrym akcentem i przyciągać wzrok gości.
 4. Neutralne odcienie naturalnych kolorów pomogą wyciszyć wnętrze.
 5. Jasne tkaniny sprawią, że pomieszczenie wyda się większe. Pasy poziome będą pasować tylko do dużych przestrzeni, natomiast pionowe optycznie podniosą sufity.
 6. Niebieski, fioletowy, szary i inne chłodne odcienie sprawią, że wnętrze będzie chłodniejsze. Ale żółty, beżowy, pomarańczowy i inne ciepłe kolory zapewnią komfort i „ocieplą” pomieszczenie.

Trendy w modzie

Ostatnio szczególnie popularne są białe odcienie. Dobrze prezentują się w kontraście z jasnymi przedmiotami i pozwalają wnieść świeże nuty do projektu. Odcienie tego samego koloru dobrze się ze sobą łączą - gorzka czekolada ze śmietanką, grafit z szarością. Ale projektanci kategorycznie nie polecają rolet w kolorze tapety.

Jeśli chodzi o styl, do klasyki dobrze pasują zasłony wykonane z gęstych gładkich tkanin lub ze spokojnym klasycznym wzorem. W przypadku stylu wiejskiego i innych rustykalnych możesz użyć półprzezroczystych tkanin lub zasłon z juty.

Różnorodność tekstur komplikuje wybór, ale w rzeczywistości wszystko jest bardzo proste. I lepiej, żeby odzwierciedlała fakturę tapicerki mebli tapicerowanych, poduszek dekoracyjnych, narzut i innych tekstyliów. A jeśli we wnętrzu jest dużo naturalnego drewna i kamienia, lepiej jest preferować materiały o naturalnych odcieniach.

W nowoczesnych wnętrzach płótna z nadrukiem fotograficznym, rysunkami i kontrastowymi wzorami wyglądają korzystnie. Z pewnością będą cieszyć oczy właścicieli i podkreślą indywidualny styl pomieszczeń.

Kuchnia

Aby kuchnia była przytulna i zrelaksowana, użyj neutralnych odcieni. Może to być beż, piasek, kawa i inne naturalne kolory. Tworzą atmosferę niezbędną do gotowania i jedzenia oraz nie irytują swoją pretensjonalnością. W kuchniach odpowiednie będą również kolory z motywami roślinnymi i kwiatowymi. I upewnij się, że stopień przepuszczalności światła jest średni. Zbyt gęste tkaniny zamienią kuchnię w surowe biuro.

Sypialnia

Najważniejszą rzeczą przy wyborze ochrony przeciwsłonecznej do sypialni jest ochrona pomieszczenia przed ostrym światłem słonecznym, nadanie mu intymnej atmosfery i komfortu. Zwróć uwagę na płótna o wysokim stopniu zaciemnienia lub układy zwane „dzień-noc”. Te ostatnie są w stanie stworzyć kilka różnych poziomów przepuszczalności światła.

Salon

Wybierając rolety do salonu kieruj się wielkością, kształtem i wysokością sufitów. Im większy pokój, tym ciemniejsze kolory mogą być dozwolone. Ale małe pokoje dzienne wygrają tylko z jasnymi odcieniami. Złoty, brązowy i inne złożone kolory pomogą nadać pomieszczeniu pretensjonalność.

Instalacja

Zasłony tego typu są zwykle mocowane na kilka sposobów. Można je montować na skrzydłach okiennych, ścianach lub otworze okiennym. Systemy zamknięte mocowane do skrzydeł okiennych prezentują się bardzo estetycznie. Zapewniają pełne dopasowanie do podwójnie oszklonego okna, umożliwiają łatwe otwieranie okien w celu wentylacji oraz dostęp do parapetu.

Możesz sam określić rozmiar płócien. Aby to zrobić, zmierz okno z podwójnymi szybami i dodaj trzy centymetry do jego szerokości.

Wzory rolek dobrze komponują się ze zwykłymi zasłonami, zasłonami i tiulem. Specjalne impregnaty chronią nie tylko płótna przed blaknięciem, ale także elementy wyposażenia wnętrz, co jest szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń zorientowanych na południe.