0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Żaluzje drewniane. Kompletny zestaw mechanizmów i lameli. Dobór i konserwacja żaluzji drewnianych

Żaluzje wykonane z naturalnego drewna to nie tylko element ochrony przed słońcem, ale także doskonały element wystroju. Nie jest tajemnicą, że drewniane elementy wyposażenia wnętrz nadają pomieszczeniu klasyczny wygląd i są bardzo cenione. Dlatego gabinety prywatnych profesjonalistów i home office są często udekorowane dużą ilością naturalnych materiałów, aby pokazać status właściciela i zamiłowanie do rzeczy luksusowych. Żaluzje są jednym z takich elementów, mają niepowtarzalny wygląd, na listwach widoczna jest faktura naturalnego drewna, a w połączeniu z drewnianymi rowkami produkty prezentują się holistycznie i harmonijnie, zwłaszcza w klasycznym wnętrzu. Ale pomimo swojego statusu, nowoczesne żaluzje drewniane nie są pozbawione nowych technologii. Materiały na rolety są nowoczesne, np. gzyms wykonany jest z aluminium, a mechanizmy są zgodne z nowoczesnymi trendami. Dzięki obecności nowoczesnych elementów konstrukcyjnych żaluzje drewniane mają długą żywotność, a przez cały okres użytkowania zachowują swój pierwotny wygląd.

Budowa żaluzji drewnianych

Drewniane żaluzje są wykonane z naturalnego drewna i bambusa dla różnych tekstur i materiałów.

Do produkcji żaluzji stosuje się lamele o szerokości 25mm i 50mm, w zależności od niezbędnych zadań stosuje się określone warianty produktu.

Podczas obróbki lamele są pokrywane specjalnym lakierem z ochroną UV. Taki lakier jest specjalnie przystosowany do wysokich temperatur i dodatkowo chroni drzewko przed blaknięciem na słońcu. Dodatkowa ochrona jest stosowana w kilku celach, aby chronić lamele przed wilgocią, kurzem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ponieważ rolety mają pełnić funkcję ochrony przed słońcem, sensowne jest, aby były wystawione na działanie słońca przez długi czas i mogą się nagrzewać na tyle, że naturalne materiały potrzebują dodatkowej warstwy chroniącej przed gorącem i blaknięciem.

Wady naturalnego drewna obejmują słabość do wilgotnego środowiska, przy dużej wilgotności drzewo pęcznieje i traci swoją wytrzymałość. Sam lakier chroni drewno przed zjawiskami atmosferycznymi, ale nie zaleca się instalowania żaluzji w łaźni lub w środowisku o stałej wysokiej wilgotności.

W projektowaniu żaluzji drewnianych stosuje się dwie opcje mocowania lameli, standardową drabinkę i warkocz.

Oplot jest stosowany tylko w żaluzjach drewnianych i nie jest stosowany w innych rodzajach produktów. Standardowa drabina wygląda jak system nitek, które są umieszczone w formie drabinki w pewnej odległości od siebie, dzięki czemu odległość między listwami jest zachowana, a żaluzje w pozycji zamkniętej nie mają szczelin.

Taśma działa na podobnej zasadzie, ale z przodu i z tyłu rolety znajduje się szeroka taśma, która zamyka otwory w listwach, zmniejszając w ten sposób szczeliny. Również kolor plecionki można wybrać osobno i stworzyć własne, niepowtarzalne połączenie lameli i plecionki. Standardowo stosuje się warkocz jak najbardziej zbliżony do odcienia lameli, ale można również zastosować oplot kontrastowo jasny z ciemnymi lub ciemny z jasnymi lamelami. To podkreśla warkocz i tworzy ciekawe geometryczne kształty produktu. Sam warkocz staje się ozdobą rolety i pięknie podkreśla produkty na tle okien.

Montaż żaluzji drewnianych

Do mocowania produktów stosuje się metody podobne do systemów aluminiowych, różnią się jednak okuciem. Ponieważ drzewo ma swoją własną teksturę, trudno jest wybrać akcesoria zgodnie z kolorem produktów. Dlatego w żaluzjach drewnianych stosowane są uniwersalne zapięcia przeźroczyste, które pasują do każdego koloru produktów. Systemy ryglowania służą do mocowania żaluzji w płaszczyźnie skrzydeł, jest to wymagane, jeżeli żaluzje są montowane na skrzydłach rozwierno-uchylnych i nie zwisają po otwarciu.

Mocowanie dolne - na belce obciążającej dolny montowany jest specjalny zaślepka boczna, która umożliwia mocowanie belki dolnej w specjalnych zatrzaskach, które z kolei montuje się na ramie okiennej. W ten sposób żaluzje są mocowane w górnej części na okapie, a na dole za pomocą specjalnych zacisków, a produkt nie zwisa.

Sznurek - System sznurków służy do całkowitego mocowania w żaluzjach drewnianych. Przez każdą pojedynczą listwę przechodzi specjalny kabel, który jest zamocowany na dole żaluzji. Linka jest w lekkim naprężeniu, dzięki czemu nie zwisa i utrzymuje lamele w płaszczyźnie okna.

Na szczycie żaluzji drewnianych znajduje się aluminiowy gzyms, ponieważ drewno jest dość ciężkim materiałem, zastosowano nowoczesny gzyms, aby zapewnić długą żywotność produktu. Aby żaluzje dobrze się prezentowały, montowana jest na nich rowek, czyli nakładka dekoracyjna, która zakrywa aluminiowy gzyms i nadaje produktowi całkowicie naturalny wygląd. Ryflowanie jest dopasowane do koloru lameli, ale dla kontrastu można dobrać inne materiały. Na przykład, aby stworzyć kontrast, możesz użyć jasnego rowka i warkocza w ciemnych listwach, co nada produktowi niezwykły wygląd. Jeśli kolor grvera i warkocza się nie zmienia, to rolety są wykonane całkowicie w jednym kolorze.

Materiały na listwy

Lamelki to cienkie poziome paski, z których montowane są żaluzje, to właśnie lamele chronią pomieszczenie przed słońcem i nadają produktowi główny wygląd. Listwy żaluzji mogą mieć różne szerokości, 16mm, 25mm i 50mm, w zależności od materiału, listwy drewniane wykonujemy tylko o szerokości 25mm i 50mm, wynika to z właściwości materiałów.

Lamele do żaluzji drewnianych mogą być wykonane z naturalnego drewna lub bambusa, materiały te są z powodzeniem stosowane w roletach i dobrze się sprawdzają.

Drewno jest dość gęste i twarde, pokryte jest specjalnym lakierem, który chroni lamele przed promieniowaniem ultrafioletowym, a tym samym przed blaknięciem.

Bambus różni się nieco od drewna swoimi właściwościami, jest lżejszy od drewna i mniej podatny na wysoką wilgotność, dzięki czemu lepiej znosi długotrwałą wilgoć bez wypaczania. Ponadto dzięki mniejszej wadze rolety bambusowe zmniejszają obciążenie mechanizmów, co wydłuża ich żywotność.

Jak dbać o żaluzje drewniane

Do pielęgnacji żaluzji drewnianych nie zaleca się stosowania czyszczenia na mokro, chociaż lamele są lakierowane, ale nadmierna wilgoć może uszkodzić drewno lub lamele stracą swój kształt, a to bardzo ważne w przypadku żaluzji, w których lamele muszą być równe . Ponadto nie zaleca się stosowania środków czyszczących (zwłaszcza rozpuszczalników) oraz proszków ściernych, aby nie uszkodzić lakieru na lamelach.

Do czyszczenia rolet najlepiej użyć suchej szmatki lub odkurzacza, pomoże to pozbyć się kurzu, który może osadzać się na lamelach.