0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Zasłony plisowane, czym są i jakie są rodzaje plis. Cechy tkanin i systemów

Zasłony plisowane to nowoczesny i stosunkowo nietypowy system ochrony przeciwsłonecznej w porównaniu do rolet i zasłon. Zasada działania zasłon plisowanych jest radykalnie inna, dlatego przy wyborze powoduje mieszane uczucia. Tak naprawdę, jeśli chcesz zasłonić klasyczne prostokątne okna, wybór jest dość duży, istnieją opcje rolet i żaluzji, różne rodzaje montażu i różnorodne tkaniny, ale jeśli okna mają inny kształt, wiele pytań zastanawiają się, jak najlepiej je zamknąć. A jeśli wszystkie zasłony dobrze wyglądają z ulicy, to zasłaniając na przykład okna trójkątne lub trapezowe roletami, okna te zamieniają się w zwykłe prostokąty i tracą swój niezwykły wygląd. W tym przypadku plisowane tkaniny stają się jedną z najlepszych opcji. Systemy plisowane z łatwością zasłaniają okna o nieregularnych kształtach, w tym trójkątne, trapezowe czy łukowe, zachowując przy tym pełną funkcjonalność i możliwość łatwej regulacji poziomu światła.

Zasada działania plisowanej

Zasłony plisowane charakteryzują się szeroką gamą dostępnych systemów i możliwości montażu. W niektórych opcjach do mocowania używana jest jedna lub dwie tkaniny i kilka profili, w innych specjalne łuki, które umożliwiają montaż produktów łukowych.

Podstawą plisowanej tkaniny, jak w przypadku każdej zasłony, jest sam materiał, istnieje ogromna różnorodność zarówno standardowych, jak i funkcjonalnych opcji o funkcjach specjalnych. Tkanina umieszczona jest pomiędzy dwoma profilami aluminiowymi, które umożliwiają zamocowanie produktu. Sama plisowana tkanina przypomina akordeon, dzięki czemu dobrze trzyma swój kształt, a profile zapewniają niezbędną sztywność do mocowania tkaniny.

Dzięki tym cechom plisowane zasłony można łatwo zamontować nie tylko w poziome, ale także w pionowe paski i odpowiednio otwierać je w pionie lub w poziomie na bok.

Jak wybrać odpowiedni materiał na plisowane zasłony

Do produkcji zasłon plisowanych stosuje się różne tkaniny o różnej gęstości i w efekcie o różnym stopniu przepuszczalności światła od 30% zaciemnienia do 100%. Dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na naturalne światło i dokonać wyboru, biorąc pod uwagę nie tylko kolor i fakturę tkaniny, ale także jej stopień przepuszczalności. W przypadku okien od strony nasłonecznionej lub na poddaszu, gdzie słońce świeci przez cały dzień, optymalne jest zastosowanie systemów dzień-noc, które wykorzystują połączenie dwóch tkanin, np. 100% zaciemnienia i wersja klasyczna o 30-40%. ściemnianie. W takim przypadku zawsze będziesz miał możliwość dostosowania poziomu oświetlenia o każdej porze roku, czy to podczas gorącego letniego słońca, czy słabego światła zimowego. Ponadto, korzystając z plisy dzień-noc, nie trzeba otwierać otworu na światło, pozostawiając go całkowicie zamkniętym przed wzrokiem ciekawskich.

Główna część tkaniny plisowanej wykonana jest w 100% z poliestru, jest to materiał syntetyczny, który jest specjalnie stworzony do stosowania w zasłonach roletowych i plisowanych, dzięki czemu producent może z wyprzedzeniem zapewnić tkaninie niezbędne właściwości, ponieważ zna warunki za używanie zasłon. Na przykład tkaniny poliestrowe mają dobrą odporność na blaknięcie, a także są pokryte specjalnymi związkami odpornymi na kurz, które pomagają zachować ich wygląd i ułatwiają pielęgnację zasłon w przyszłości.

Dzięki właściwościom tkaniny plisowane zasłony można otwierać w różnych kierunkach, na przykład okna na pierwszym piętrze, gdzie częsty problem ciekawskich oczu z ulicy rozwiązuje się w prosty sposób, zasłona otwiera się w górnej części okna od góry do dołu, przy czym dolna część pozostaje zamknięta, dzięki czemu uzyskasz odpowiednią ilość światła, zachowując jednocześnie pełną prywatność.

Tkaniny plisowane występują również w specjalnym wzorze „plastra miodu”, wykorzystując podwójną tkaninę, która patrząc z boku przypomina plaster miodu, rozkłada się jak harmonijka, ale ze względu na swoje właściwości tworzy wewnątrz tkaniny małe przegródki z powietrzem, które zapobiec nagrzewaniu się pomieszczenia. Dzięki takim tkaninom latem, nawet po słonecznej stronie, pomieszczenie nie nagrzewa się.

Opcje instalacji i systemu

Zanim zrozumiemy opcje instalacji plisowanej, wyjaśnijmy ważny punkt. Wszystkie systemy plisowane mocowane są za pomocą specjalnych wsporników w kształcie litery L, mogą być z magnesami lub bez, jednak zasada mocowania jest zawsze taka sama. Wsporniki mocuje się do ramy okna za pomocą wkrętów samogwintujących i mocuje profil aluminiowy, dlatego położenie wsporników często znajduje się za profilem. Na podobnej zasadzie montuje się żaluzje poziome, które również mocuje się na specjalnych wspornikach.

Skoro już wyjaśniliśmy jak dokładnie montuje się system, przyjrzyjmy się jednej z zalet zasłon plisowanych, a mianowicie braku wsporników bocznych jak w roletach. Oznacza to, że tkanina plisowana nie posiada dodatkowych wystających elementów konstrukcyjnych, które wystają poza krawędzie tkaniny. Przykładowo w roletach do mocowania systemu stosuje się wsporniki boczne, które nieznacznie zwiększają wymiary gzymsu i mogą zmniejszać kąt otwarcia rolet, jednak w przypadku zasłon plisowanych takie problemy nie występują.

Montaż paneli plisowanych jest dość prosty i zależy od wersji wybranego systemu. Rozważmy możliwe opcje i zalety każdego z nich:

Wolnowiszące to jedna z najprostszych opcji montażu, górny profil mocuje się za pomocą wsporników, a dolna część pozostaje wolna. Ta opcja montażu doskonale sprawdza się w przypadku żaluzji lub montażu na otworze, w tym przypadku nie jest wymagane żadne dodatkowe mocowanie, wystarczy jedynie zamknąć otwór świetlny.
Naciąg – w systemie zamontowany jest specjalny sznurek, który biegnie wewnątrz tkaniny od wsporników górnych do dolnych. Jednocześnie sam system i tkanina są dobrze zamocowane. Takie systemy świetnie sprawdzają się w przypadku skrzydeł rozwierno-uchylnych czy okien dachowych. Tkanina nie zwisa dzięki sznurkom i własnej sztywności, dlatego nie musisz się martwić, że po otwarciu skrzydła firanka zwisa na wietrze.
Pełne mocowanie – przez plisę przechodzi specjalny system sznurków, a na wspornikach zamontowane są magnesy. Po całkowitym zamocowaniu produkt można całkowicie ustawić na sznurkach bez dodatkowych elementów mocujących. Dzięki temu można jednocześnie otworzyć górną i dolną część kurtyny. Takie systemy są bardzo wygodne, gdy są instalowane na dużych oknach od sufitu do podłogi. W takim przypadku okno można otworzyć zarówno od góry, jak i od dołu, pozostawiając zasłonę na środku okna. Za pomocą takich systemów bardzo wygodnie jest regulować poziom oświetlenia w pomieszczeniu, a także tworzyć niezwykłe kombinacje otwartych i zamkniętych zasłon na oknach.
Układ pionowy - profil do mocowania plis umiejscowiony jest pionowo na oknie, dzięki czemu fałdy tkaniny również będą w pozycji pionowej. Takie systemy nie otwierają się od góry do dołu, ale z boku, czyli od lewej do prawej i odwrotnie. Tego typu system doskonale nadaje się do montażu na drzwiach lub dużych otworach. Ponadto wygląd takich zasłon jest dość nietypowy, co tworzy niepowtarzalny wystrój wnętrza w pomieszczeniu i przyciąga uwagę.
Systemy stacjonarne - montowane na oknach, które nie są planowane do otwierania. Na przykład do dekoracji lub jako dodatek do innych typów systemów. Jednocześnie plisa jest ściśle zamocowana zarówno u góry, jak iu dołu i nie oznacza możliwości otwarcia okna. Ten rodzaj montażu z powodzeniem stosuje się na naświetlach balkonowych, w górnej części balkonu znajdują się niewielkie okna, są dość wysokie i niewielkich rozmiarów, dlatego otwieranie ich jest mało wygodne i niewskazane; w tym przypadku system stacjonarny jest instalowany jako dodatek do zwykłych okien plisowanych. Jednocześnie cały balkon wygląda całościowo i stylowo.
Dzień-noc - plisowana przy użyciu dwóch rodzajów tkanin na jednym produkcie. Często w tej opcji wykorzystuje się standardową tkaninę w komplecie z zaciemnieniem, co czyni produkt bardziej funkcjonalnym. Tkaniny oddzielone są od siebie dodatkowym profilem aluminiowym, który znajduje się na środku produktu i może przesuwać się całkowicie w górę lub w dół, zasłaniając okno jednej z wybranych tkanin. W takim przypadku całą zasłonę można podnieść, jak każdy inny produkt, całkowicie otwierając okno.

Połączenie tkanin pozwala zamknąć się przed ciekawskimi spojrzeniami, ale pozostawić światło dzienne za pomocą tkanin przezroczystych, a także stosując tkaniny zaciemniające można osiągnąć 100% efekt zaciemnienia lub pozbyć się sylwetek na oknach wieczorem, gdy światło jest włączony w pomieszczeniu.

Zasłony plisowane do okien dachowych

Tkanina plisowana ma szczególne właściwości, dzięki obecności fałd sama w sobie ma sztywność poprzeczną, bez konieczności stosowania dodatkowych prętów jak w rolecie rzymskiej i innych trikach.

Dlatego też, jeśli krawędzie tkaniny zostaną przymocowane żyłką, nie zwisa ona i utrzymuje swój kształt w dowolnej pozycji. Dzięki temu możliwe jest zamontowanie zasłon na oknach dachowych, które są pochylone, a tkanina nie będzie się zwisała. Również dzięki możliwości domykania okien o niestandardowym kształcie, plisowane zasłony pozwalają na zasłonięcie całego poddasza jednym rodzajem tkaniny, zachowując tym samym integralność projektu pomieszczenia. Praktyka pokazuje, że okna prostokątne można dość łatwo zamknąć, natomiast jeśli montuje się je obok konstrukcji trójkątnych lub trapezowych, okna plisowane są idealnym rozwiązaniem, aby zamknąć wszystkie otwory okienne na raz tymi samymi produktami.

Nie zapomnij o dachach szklanych, ważna jest tu nie tylko możliwość montażu pod kątem, ale także możliwość mocowania produktów, gdzie każdy centymetr powierzchni użytkowej musi być odpowiednio wykorzystany.

Mówiąc o trwałości i jakości produktów, można również pamiętać o samochodach w domu, są one zawsze w ruchu i takie domy wymagają wysokiej jakości zasłon, które nie są wymagające w pielęgnacji i z łatwością wytrzymają ciągłe przemieszczanie się. Najczęściej stosują zasłony plisowane ze względu na sztywność tkaniny i minimalne wymagania konserwacyjne, a nawet w przypadku zabrudzeń wystarczy przetrzeć zasłonę wilgotną gąbką i nabiera ona pierwotnego wyglądu.

Możliwość zapięcia plisowanego

Montaż na ścianie (na ościeżnicy) - zasłonę mocuje się do ściany zasłaniając cały otwór okienny wraz ze wszystkimi skrzydłami lub na ościeżnicę okna. Dzięki temu łatwo jest pokryć cały otwór świetlny jednym produktem. Ponadto duże zasłony zasłaniające cały otwór są dobrym rozwiązaniem w nowoczesnej aranżacji wnętrz.

Montaż na skrzydle – w tym przypadku każda kurtyna montowana jest na osobnym skrzydle. Opcja ta umożliwia selektywną zmianę poziomu oświetlenia poprzez otwarcie określonych drzwi. Również przy dużej liczbie tkanin można zastosować ciekawe zestawienia, łącząc ze sobą zasłony w różnych kolorach.

Konkluzja

Zasłony plisowane to produkty uniwersalne, dające szerokie możliwości aranżacyjne, począwszy od różnorodności w doborze tkaniny, po możliwości montażu systemów i ich montażu. Oprócz klasycznych okien prostokątnych, pozwalają również na zamknięcie otworów okiennych o niestandardowych kształtach od trójkątnych i trapezowych po łuki i półłuki. Oprócz zalet technicznych zasłony w pełni realizują niezbędne funkcje ochrony przeciwsłonecznej, a także wygodną regulację oświetlenia w każdym pomieszczeniu.

Tkaniny plisowane doskonale sprawdzają się w biurach jako alternatywa dla tradycyjnych aluminiowych żaluzji i zasłon, a także do dekoracji wnętrz domowych, dekorując tym samym otwory okienne za pomocą nietypowych tkanin.