0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak dobrać kolor rolet, na co zwrócić uwagę przy wyborze

Rolety oprócz swojej głównej funkcji polegającej na ochronie przed słońcem, mogą pełnić także funkcję elementu dekoracyjnego i akcentu na oknach, dlatego przy wyborze często bierzemy je pod uwagę jako dekorację, a nie osłonę przeciwsłoneczną, gdyż 1000 tkanin lub listwy mogą nadawać się do ochrony przed słońcem, ale kolor i faktura tych samych tkanin nada ton pomieszczeniu. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zwrócić uwagę na wszystko, kolor ścian, meble, styl pomieszczenia i proporcje między oknami a ścianami. Dobrym przykładem jest biały lub szary pokój ze ścianami i meblami w tym samym kolorze oraz kilkoma czerwonymi otomanami lub jasnym stolikiem kawowym.

Takie pomieszczenia wydają się lakoniczne i dość stylowe, ponieważ całe wnętrze jest neutralne, a kilka jasnych akcentów nadaje ten sam styl. Jeśli usuniesz jasne obiekty, otrzymasz biały, niczym nie wyróżniający się pokój. Tak właśnie działają zasłony – w białym pomieszczeniu jasne tkaniny mogą stać się właśnie akcentem, który doda koloru i stylu całemu wnętrzu.

Branża zasłon i zasłon szybko się rozwija i o ile wcześniej popularne były spokojne, pastelowe kolory w domu, teraz jasne kolory i napisy świecą ze wszystkich stron, więc czasem warto przedłużyć wesołą atmosferę w domu.

Ślepe materiały

Wszystkie standardowe rolety wykonane są z aluminium, jest to materiał doskonały w swoich właściwościach, takie rolety nie rdzewieją, nie blakną na słońcu, są lekkie i świetnie wyglądają. Żaluzje aluminiowe dzięki swoim właściwościom, przy odpowiedniej pielęgnacji, posłużą Państwu przez długi czas, jeśli lamele nie ulegną innym uszkodzeniom.

Oprócz aluminium, żaluzje mogą być wykonane z drewna, bambusa lub tkaniny w przypadku, gdy żaluzje są pionowe.

Uniwersalne kolory przy wyborze rolet

Klasyczne opcje kolorów to dyskretne odcienie, na przykład beż, biel, błękit i naturalne odcienie żółtawego od piasku po miód, a także odcienie drewna, wiśni i innych.

Klasyczna paleta często znacznie ułatwia wybór, ponieważ ściany i meble często są wykonane w jednym z tych kolorów, więc dość łatwo jest wybrać odpowiedni kolor zasłon, jeśli odrzucisz wszystkie inne opcje. Należy jednak pamiętać, że są to opcje klasyczne, to znaczy zasłona nie będzie wyróżniać się na tle wnętrza, a raczej je uzupełniać, aby stworzyć akcenty, należy użyć innych kolorów.

Kolory akcentujące

Akcentami nie muszą być koniecznie jasne kolory i kontrastujące odcienie, czasem wystarczy przenieść ciemne zasłony do jasnego pomieszczenia i już będzie to akcent na oknach. Oznacza to, że kolory są często używane jako akcenty, które bardzo różnią się od reszty wnętrza i ścian. Na przykład czerwony, zielony, niebieski, żółty, a także tkaniny z wzorami i ozdobami. Zasłony z nadrukiem fotograficznym wyróżniają się, takie produkty mogą być neutralne lub bardzo jasne i wyraziste, wszystko zależy od wybranego wzoru i jego koloru. Nie zapominaj, że nawet przy zastosowaniu akcentów rolety powinny się wyróżniać, ale nie odizolować od reszty pomieszczenia, czyli powinny dobrze wyglądać i skupiać uwagę na oknach, ale jeśli przesadzisz, rolety będą wyglądać jak obcy element, który w ogóle nie pasuje.W tym przypadku wnętrze nie będzie akcentem, ale dodatkowym dekorem. Na przykład decydujesz się na powieszenie jasnych żaluzji w pokoju o beżowych ścianach i czerwonej tapicerce, w takim przypadku niebieskie zasłony będą wyglądać dziwnie.

Ale jeśli zasłony są czerwono-beżowe lub nawet bordowe, zasłony będą wyglądać całkiem nieźle, ponieważ pasują do mebli i ścian. Warto zwrócić uwagę także na klamki i żyrandol, to elementy, które rzadko się zmieniają i podobnie jak zasłony, na długo utrzymają ten sam styl pomieszczenia.

Jak dobrać kolory zasłon i rolet

Oprócz standardowych, oczywistych porad, aby nie łączyć ciepłych i zimnych kolorów, pojawiają się pewne niuanse dotyczące oświetlenia pomieszczeń, ponieważ zasłony powinny nie tylko dekorować, ale także chronić przed słońcem.

Jeśli okna pokoju wychodzą na stronę słoneczną, możesz wybrać ciemniejsze i chłodniejsze odcienie zasłon, ponieważ obfitość światła zapobiegnie zapadaniu się w pomieszczeniu półmroku i zawsze będzie go wystarczająco dużo. Pomiędzy ciemnymi i zimnymi tkaninami należy preferować zimne odcienie, ponieważ trzeba umieć pracować z ciemnymi odcieniami, aby nie zepsuć geometrii pomieszczenia; te kolory obejmują odcienie czerni, ciemnoszarej i grafitowej. Z kolei chłodne odcienie, takie jak niebieski czy fioletowy, nadadzą pomieszczeniu lekki efekt chłodu nawet podczas upałów.

Drugą opcją są pomieszczenia częściowo lub całkowicie zacienione, może się to zdarzyć z absolutnie dowolnego powodu, np. stojące obok siebie domy zacieniają się nawzajem, drzewa za oknem zasłonią liśćmi słońce lub dom jest po prostu ustawiony w takim tak, aby słońce zaginało się wokół niego z boku i nie świeciło bezpośrednio w okna. W przypadku takich pomieszczeń warto postawić na jasne, ciepłe odcienie, które dodadzą pomieszczeniu jasnych barw nawet przy niewystarczającym oświetleniu. Odcienie beżu, żółci i pomarańczy doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których brakuje światła dziennego.

Wymiary pomieszczeń i wpływ zasłon na geometrię pomieszczeń

W małych pokojach zaleca się wybieranie wnętrz jednokolorowych bez ostrych granic, zmniejszając w ten sposób liczbę konturów i wizualnie pokój będzie wydawał się większy, ale jeśli podkreślisz narożniki i okna, od razu będziesz w stanie łatwo określić rozmiar pomieszczenia, redukując w ten sposób i tak już niewielką przestrzeń.

Jeśli dysponujesz długimi otworami okiennymi, możesz zamontować rolety osobno na każdym skrzydle, dzięki czemu okno będzie wyglądało ciekawiej i atrakcyjniej, a miłym dodatkiem będzie możliwość sterowania światłem w pomieszczeniu za pomocą osobnych zasłon.

Jeśli chodzi o paski, wszystko jest tutaj dość proste, jak w każdej innej opcji wykończenia, pionowe paski zwiększają wysokość, a poziome paski zwiększają szerokość. Dotyczy to nie tylko zasłon, ale także tapet i mebli. Tutaj każdy dokonuje wyboru dla siebie, buduje według własnego gustu, niski sufit optycznie powiększają pionowe żaluzje, a wąskie okna można łatwo powiększyć za pomocą poziomych listew.

Jeżeli w pomieszczeniu zastosowano ścianę akcentującą, to zasłony powinny pasować do reszty wnętrza, np. jedna ściana jest biała, a druga beżowa i w takim przypadku zasłony również powinny być beżowe i nie wyróżniać się na tle reszty styl pokoju. W przeciwnym razie, jeśli dodasz trzeci kolor do istniejącego dwukolorowego wnętrza, można go łatwo przeciążyć, przez co zasłony będą wydawać się zbędne w gotowym projekcie. Takie przypadki mają miejsce, jeśli właścicielowi pokoju bardzo zależałoby na pomarańczowych zasłonach, ale projektant zastosował już w pomieszczeniu kolory biały, szary i niebieski. Brzmi to jak oczywiste rozwiązanie, ale czasem trzeba to podkreślić, bo pragnienia mogą nie pokrywać się z rezultatem. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy projekt projektuje kilka osób i każdy naciąga koc na siebie.

Długie i wąskie otwory należy zasłaniać żaluzjami poziomymi, w przeciwnym razie duża ilość długich lameli pionowych zawęzi i tak już wąski i wysoki otwór.

Wpływ stylu wnętrza

Każdy styl implikuje odpowiednie elementy, nie tylko kolorem, ale także wyglądem. Na przykład włoska klasyka z dużą ilością drewna dobrze komponuje się z drewnianymi żaluzjami poziomymi. Z drugiej strony, w drewnie high-tech może wyglądać dziwnie, ponieważ jest bliższe klasyce, a nie nowoczesnemu stylowi.

Możliwość wyboru koloru w zależności od stylu wnętrza

Szarość, biel i srebro to kolory uniwersalne do stylizacji loftowych i minimalistycznych, dlatego nawet zwykłe rolety w kolorze srebrnym będą dobrze wyglądać w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami i prostotą wnętrza.

Czarny, czerwony, srebrny - będą dobrze pasować w stylu high-tech, z odrobiną wyjaśnienia, czerwień powinna być obecna nie tylko na zasłonach, ale także w innych elementach wnętrza, w przeciwnym razie szarość i czerń będą uzupełniać nowoczesne elementy wystroju, które są teraz modny.

Spokojne żaluzje pionowe lub rolety rzymskie, na przykład w kolorze beżu lub stonowanych, bogatych odcieniach, doskonale sprawdzają się w stylizacjach nowoczesnych i romantycznych.

Styl skandynawski, a także eko, etniczny dobrze zdobią naturalne odcienie z bambusa i materiałów drewnianych w różnych wersjach. Nie zapomnij także o roletach bambusowych. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz zastosować żaluzje z laminowaniem drewna.

Styl śródziemnomorski obejmuje zasłony materiałowe, na przykład rolety rzymskie lub rolety w kolorze morza i słońca, piasku lub nieba.

Pop-art lub art deco sugerują obecność dwóch kontrastujących kolorów, na przykład czerni i bieli bez odcieni, będą dobrze pasować do wnętrza. Możesz także zainstalować zasłony z nadrukiem fotograficznym, na przykład ze wzorem konturowym, będzie to dobry dodatek.

Lekki model dzienno-nocny z dyskretnym wzorem doskonale wpisuje się w styl prowansalski. Dobrze będą wyglądać także rolety z lekkiej tkaniny z motywami kwiatowymi.