0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak dbać o rolety w domu. Rozważamy opcje dla różnych systemów

Wcześniej czy później właściciele rolet muszą o nie zadbać. Opcje czyszczenia mogą się różnić w zależności od materiału rolet i konstrukcji systemu.

Główne opcje projektowania żaluzji

  1. Poziome – najbardziej znany i powszechny rodzaj żaluzji, z powodzeniem stosowane są zarówno w biurach, jak iw domu. Gzyms i lamele wykonane są z aluminium i łączone są za pomocą specjalnych gwintów.

     

  2. Walorem żaluzji poziomych jest prosta konstrukcja znana każdemu użytkownikowi oraz długa żywotność. Pielęgnacja żaluzji jest łatwa, ale wymaga trochę czasu, ponieważ jeśli zdecydujesz się wytrzeć wszystkie lamele z osobna, zajmie to trochę czasu.

     

  3. Pionowe - Podobnie jak poziome, są to rozpoznawalne żaluzje, które są często stosowane w biurach czy szkołach oraz innych pomieszczeniach z dużymi oknami. Żaluzje pionowe delikatnie rozpraszają światło słoneczne i dzięki swojej konstrukcji nie utrudniają wnikania świeżego powietrza do pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w biurach z dużą liczbą osób.
    Plisowana – nawiązuje do najnowocześniejszych typów rolet i jest swego rodzaju hybrydą między zasłonami a roletami, ponieważ w konstrukcji zastosowano specjalną plisowaną tkaninę, którą układa się poziomo lub pionowo. Żaluzje plisowane ze względu na swój wygląd to również rodzaj żaluzji, choć poziome pasy w nich to jedno solidne płótno.

Materiały do ​​produkcji żaluzji

Plastik - często plastikowe lamele były wcześniej używane w projekcie, ponieważ były tańsze niż inne materiały, ale we współczesnym świecie aluminium już zastąpiło plastikowe lamele, ponieważ ma szerszą funkcjonalność i nie blaknie na słońcu. Również plastikowe lamele ulegają deformacji, dlatego nie zaleca się aktywnego wycierania takich żaluzji, aby nie uszkodzić materiału.

Tkanina - większość lameli z tkaniny wykonana jest z poliestru, materiał ten doskonale nadaje się do systemów przeciwsłonecznych, delikatnie rozprasza światło i zatrzymuje ciepło. Dzięki specjalnym impregnacjom rolety poliestrowe nie gromadzą kurzu i nie blakną na słońcu. Ponadto poliester nie wydziela szkodliwych substancji po podgrzaniu, co sprawia, że ​​żaluzje można montować nawet po nasłonecznionej stronie latem.

Żakard - Charakteryzuje się teksturowaną strukturą, która nadaje płótnu wizualną objętość. Żakard świetnie sprawdza się we wnętrzach z przewagą drewna i formalnym stylu, aby urozmaicić paletę kolorystyczną.

Metal - z metali do produkcji żaluzji stosuje się głównie aluminium, nie rdzewieje i nie boi się zmian temperatury. Takie żaluzje nie odkształcają się po podgrzaniu, ale same mogą się nagrzewać, co nieznacznie podnosi temperaturę w pomieszczeniu.

Drewno - Produkty z drewna wyglądają drogo i atrakcyjnie, dzięki nowoczesnym impregnacjom drewno jest chronione przed blaknięciem i kurzem, ale wciąż trochę boi się wilgoci. Nie zaleca się montażu żaluzji drewnianych w pomieszczeniach o stałej wysokiej wilgotności, aby uniknąć deformacji lameli z upływem czasu.

Bambus - Lekkie i praktyczne rolety wykonane z naturalnych materiałów. Wyglądają świetnie i są łatwe w czyszczeniu. Żaluzje bambusowe nie są tak podatne na wilgoć jak drewno, jednak moczenie ich w wodzie nadal nie jest zalecane.

Opieka nad niewidomymi

Jeśli lamele są lekko pokryte kurzem, nie należy od razu rozpoczynać globalnego czyszczenia detergentami itp.

Wystarczy przetrzeć listwy suchą szmatką, a kurz sam zejdzie. Jeśli nie ma czasu na czyszczenie listewek, odkurzanie z minimalną mocą pomoże usunąć zabrudzenia z powierzchni.

Jeśli zanieczyszczenie jest wystarczająco poważne, lepiej zacząć mycie żaluzji od góry do dołu, aby brudna woda nie zabrudziła już czystych lamel. W sprzedaży pojawiły się wygodne szczotki, które umożliwiają mycie kilku listewek na raz w jednym przejściu, przyspiesza to kilkukrotnie proces czyszczenia i zapobiega uszkodzeniu listewek. Szczotki ze względu na swoją konstrukcję usuwają zabrudzenia z obu stron listew jednocześnie. Jest prosty sposób na założenie bawełnianej rękawicy na rękę i delikatne przetarcie lameli, nie jest to najszybszy sposób, ale dość prosty i skuteczny.

Dodatkowe możliwości czyszczenia żaluzji poziomych

W skrajnych przypadkach można zdjąć żaluzje z okna i opuścić lamele do wody, aby zmyć brud. Nie zaleca się moczyć razem z żaluzjami i okapem, ponieważ zawiera elementy stalowe, które mogą rdzewieć pod wpływem długotrwałego kontaktu z wodą. Podczas moczenia żaluzji w wodzie można dodać trochę mydła w płynie, aby lepiej wyczyścić lamele.

Jeśli rolety były w kuchni, a listwy były zanieczyszczone nie tylko kurzem, ale i tłuszczem, zamiast mydła w płynie można dodać kilka kropel płynu do naczyń, usunie to tłuste plamy i nie trzeba dodatkowo przetrzyj listwy w celu całkowitego wyczyszczenia. Po namoczeniu w wodzie z mydłem żaluzje należy spłukać pod prysznicem. Pamiętaj, aby spłukać żaluzje ze wszystkich stron, aby uniknąć zanieczyszczonych obszarów. Po wyczyszczeniu zawieś rolety do całkowitego wyschnięcia i są gotowe do ponownego zamontowania na oknie.

Jak dbać o rolety materiałowe

Rolety materiałowe to właśnie żaluzje pionowe z lamelami 127 lub 89 mm, rolety nie należą do takich systemów i ich pielęgnacja jest inna. Jeśli pojawią się drobne zabrudzenia, lamele pionowe można przetrzeć wilgotną gąbką do czyszczenia, jeśli to nie pomoże, istnieje kardynalna metoda - mycie żaluzji pionowych. Należy pamiętać, że żaluzje pionowe wykonane są z poliestru, którego nie zaleca się prać, ponieważ tkaniny łatwo się marszczą i mogą na nich pozostawać plamy, dlatego warto uciekać się do prania tylko wtedy, gdy pozostaje opcja prania lub wymiana listewek na nowe, w tym przypadku w przypadku niefortunnego splotu okoliczności podczas prania przejdziesz po prostu do punktu 2.

Najpierw czyścimy powierzchnię lameli odkurzaczem, aby usunąć zanieczyszczenia powierzchniowe. Następnie usuwamy wszystkie lamele z gzymsu, wyjmujemy z nich ciężarki i usuwamy dolny łańcuch. Następnie wszystkie lamele należy skręcić w jedną dużą rolkę lub każdą lamele w osobne rolki. Następnie wszystkie lamele moczymy w lekko ciepłej wodzie z mydłem i po 10-20 minutach. delikatnie wypłucz lamele nie wyginając tkaniny, nie przecieraj lameli gdyż istnieje możliwość uszkodzenia lub wygięcia tkaniny, po czym lamele mogą stać się bezużyteczne. Po umyciu wypłucz wszystkie listwy i powieś do wyschnięcia. Po wyschnięciu wszystkie lamele są montowane w odwrotnej kolejności, niższe ciężarki wracają na swoje miejsce, są instalowane na gzymsie i łączone dolnym łańcuchem. Nie zapominaj, że po praniu impregnacja przeciwpyłowa jest wypłukiwana, a tkanina może aktywniej zbierać kurz i brud, dlatego pranie należy stosować tylko w ostateczności. Niezależnie od wielu porad w internecie zdecydowanie odradza się pranie rolet w pralce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że stracą one swój kształt i nie wrócą do swojej pierwotnej postaci, dodatkowo przy intensywnym praniu impregnacja ochronna wypłukuje się z tkaniny, a rolety znacznie szybciej się brudzą.

Czyszczenie żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane wykonane są z naturalnych materiałów i dlatego wymagają bardziej starannej konserwacji. W przeciwieństwie do lameli aluminiowych, drewno jest twardsze i trwalsze, co umożliwia czyszczenie żaluzji odkurzaczem. Jeśli chcesz wyczyścić drewniane listwy na mokro, lepiej użyć specjalnych środków do czyszczenia mebli. Drzewo źle znosi wilgoć, a zatem bezpośredni kontakt z wodą, dlatego najlepiej unikać mycia. W przypadku pojawienia się wyraźnych plam, poszczególne miejsca można przetrzeć wilgotną ściereczką.

Dodatkowe zalecenia

Rolety można prać bez zdejmowania gzymsu z okna, w tym celu należy użyć płynu do mycia okien, który dobrze zmyje zabrudzenia i łatwo się zmyje nie pozostawiając śladów.

Poszczególne listwy można przecierać bawełnianą rękawiczką, wystarczy ją zwilżyć i przetrzeć listwy. Podczas czyszczenia lameli należy unikać ostrych zagięć, w przeciwnym razie lamele mogą ulec uszkodzeniu.

Nie demontuj rolet w celu wyciągnięcia lameli z okapu. Złożenie produktów z powrotem wymaga odpowiednich umiejętności i zręczności, istnieje szansa, że ​​po rozłożeniu nie będziesz w stanie złożyć wszystkiego tak jak było.

Listwy aluminiowe można czyścić zwykłymi wilgotnymi chusteczkami, nie niszczą listew, ponieważ aluminium nie rdzewieje i nie boi się wilgoci. Aby wysuszyć, nie próbuj dmuchać ani ogrzewać żaluzji. Powinny wyschnąć naturalnie.

Teraz, znając wszystkie tajniki pielęgnacji rolet, z łatwością poradzisz sobie z zadaniami, nie tracąc czasu na ważniejsze rzeczy.