0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak naprawić żaluzje pionowe własnymi rękami

Żaluzje pionowe to oczywiście jeden z najlepszych systemów do dużych otworów okiennych, dlatego takie rolety montuje się w szkołach i przedszkolach, a także w biurach z dużymi oknami. Jednak z biegiem czasu takie żaluzje stają się bezużyteczne, okucia częściowo się psują, a lamele nie wyglądają już tak samo jak pierwszego dnia. Nie należy od razu wyrzucać takich produktów, ponieważ żaluzje pionowe składają się z wielu listew, które można łatwo naprawić i dać zasłonom drugie życie.

Najczęstszymi awariami rolet są zerwane ciężarki listew, zerwany przewód sterujący, zerwane łańcuszki lub uszkodzona tkanina. Istnieją również możliwości uszkodzenia mechanizmów, ale często dotyczy to prowadnic i jest uzależnione od transportu, w przeciwnym razie mechanizmy w żaluzjach są proste i wystarczająco mocne, aby wytrzymać długotrwałe użytkowanie bez uszkodzeń.

Zastanówmy się, jak dokonać naprawy w przypadku uszkodzenia żaluzji

Awaria niższych ciężarków często wiąże się z uszkodzeniem bocznych uchwytów, ponieważ sam ciężarek jest monolityczną konstrukcją z tworzywa sztucznego, która jest dość trudna do złamania, ale ich słabym punktem są uchwyty montażowe. Uszy mogą pęknąć w wyniku niewielkich uderzeń w ściany lub siebie nawzajem, w takim przypadku należy wymienić cały ładunek, ponieważ takich części nie da się naprawić. Aby wymienić ciężarki wystarczy odczepić od nich łańcuch i wyciągnąć ciężarek z lamelek, nie jest on w żaden sposób zabezpieczony.

Po pozbyciu się starych obciążników, na ich miejsce montowane są nowe i zabezpieczane łańcuchem.

Zwróć uwagę na szerokość lameli produktu, występują one w rozmiarze 89 mm lub 127 mm, a szerokość obciążników musi odpowiadać tkaninie. Doświadczeni specjaliści od razu określają, jaka to szerokość i zamawiają odpowiednie komponenty, jednak jeśli naprawy robisz co kilka lat, lepiej to sprawdzić na wszelki wypadek.

Przerwa w sznurku lub obwodzie sterującym to awaria, która pojawia się albo podczas długotrwałego użytkowania, albo przy użyciu nadmiernej siły, ale często, aby zerwać sznur, trzeba go ciągnąć z taką siłą, że istnieje ryzyko rozerwania karnisza od ściany, zamiast przerywać przewód. Jeśli uda Ci się uszkodzić sznurki, aby je wymienić, musisz zdjąć karnisz i przeciągnąć przewód przez suwaki i regulatory; w przypadku zerwania sznurka nie należy go od razu zdejmować z karnisza, aby w przyszłości móc łatwo ustalić, jak prawidłowo go nawlec.

W przypadku przerwania obwodu sterującego sytuacja jest podobna z linką, ale nawlekanie łańcucha jest znacznie łatwiejsze, w tym celu należy zdjąć boczną osłonę i wyjąć przekładnię z linką, po czym zakłada się nową linkę przekładnię i produkt montujemy w odwrotnej kolejności. Aby określić wymaganą długość łańcuszka i linki, wystarczy zmierzyć długość elementów, które zostały zamontowane fabrycznie.

Jeśli lamele ulegną uszkodzeniu, istnieje kilka możliwości; jeśli się zabrudzą, możesz spróbować wyprać tkaninę, nie jest to najlepsza opcja, ale w każdym przypadku, jeśli tkanina ulegnie uszkodzeniu, zawsze możesz ją wymienić na nowe.

Jeżeli tkanina jest mocno zniszczona i czyszczenie nie pomaga, wystarczy zamówić nowe listwy i je wymienić. Aby określić długość lameli, można zmierzyć gotowe lamele, które są już zamontowane w produkcie i podać długość jako całkowitą. Zamawiając tkaninę, lepiej wybrać podobną serię, najprawdopodobniej nowa tkanina będzie jaśniejsza i bardziej kontrastowa w porównaniu do starych listew, które są częściowo wyblakłe na słońcu, ale jest to lepsze niż siedzenie ze zniszczoną, brzydką tkaniną.

Prowadnice to małe mechanizmy, które spełniają kilka funkcji jednocześnie: mocowanie listew, przesuwanie listew wzdłuż gzymsu i obracanie listew wokół ich osi. Często suwaki mają dość prostą konstrukcję, to znaczy, jeśli działają prawidłowo, same się nie psują. Jeśli jednak w momencie dostawy gzyms zostanie uderzony przez płozy, zdarza się, że ulegają one uszkodzeniu. Jeśli prowadnice są uszkodzone, w celu ich wymiany konieczne jest niemal całkowite zdemontowanie gzymsu, dlatego takie gzymsy są naprawiane przez producenta, aby nie tracić dodatkowego czasu na sprawdzanie projektu gzymsu.

Jeśli nie masz czasu i możliwości na samodzielne przeprowadzanie napraw, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do naszych specjalistów, którzy naprawią lub wyprodukują nowe części zamienne, na przykład listwy lub gotowy gzyms do Twojej rolety. Również na naszej stronie internetowej znajduje się duży wybór komponentów do naprawy żaluzji własnymi rękami.