0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Naprawa rolet ochronnych, opcje awarii i rozwiązania

Każdy mechanizm projektowany jest na określony okres eksploatacji, a to, że na roletach można wskazać kilka lat, nie oznacza, że ​​można je bez wahania użytkować i nic się nie stanie. W systemie roletowym są też elementy, które ulegają zużyciu bardziej niż inne, są to plastikowe części napędowe, przekładnia czy łożyska. Jeśli zauważysz nietypowy dźwięk lub niestandardową pracę rolet, powinieneś zatrzymać ich pracę i przeprowadzić przynajmniej powierzchowną diagnostykę. W przypadku dalszej eksploatacji sytuacja może ulec pogorszeniu, co doprowadzi do poważniejszych uszkodzeń.

Z kolei poważne awarie występują podczas pracy rolet ze zwiększonym obciążeniem płótna lub mechanizmów, a także podczas ekstremalnych temperatur lub silnych mrozów.

Rzućmy okiem na niektóre z najczęstszych awarii rolet:

 • Awaria silnika elektrycznego;
 • Blokowanie płótna;
 • Pęknięcie mechanizmu blokującego;
 • Skrzynka lub inne części rolety są uszkodzone.

Rolety z silnikiem elektrycznym ulegają awarii w przypadku awarii sieci lub awarii dodatkowego wyposażenia, np. uszkodzenia kabla zasilającego, awarii centrali lub wyłącznika. Sam silnik elektryczny i jego czujniki rzadko zawodzą, ale w przypadku awarii wymagana jest całkowita wymiana elementu na nowy, ponieważ samodzielna naprawa rzadko może być wykonana samodzielnie.

Jeśli żaluzja jest zablokowana i nie otwiera się, najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby wezwanie specjalisty, który szybko ustali przyczynę awarii i niezwłocznie naprawi system. Częste awarie pojawiają się w zdeformowanych blaszkach lub prowadnicach, przez co płótno po prostu zacina się i nie może się poruszać.

Zamki poprzeczne często nie zawodzą, ponieważ mają niezwykle prostą konstrukcję i dość trudno jest je złamać. Powody, dla których taki zamek może się zaciąć, są zwykle niezwykle proste - jest to wnikanie obcego przedmiotu lub poważne zanieczyszczenie.

Jeśli na rolecie utworzyła się skorupa lodowa, lepiej najpierw w nie uderzyć i strząsnąć lód, ponieważ zwiększa to ciężar pancerza, a także może zniszczyć mechanizmy wewnątrz systemu.

Przekrzywione płótno, zwłaszcza na roletach ulicznych, nie zawsze oznacza awarię, może warto sprawdzić prowadnice i usunąć nadmiar brudu, który przeszkadza w ruchu płótna.

Przyjrzyjmy się najczęstszym awariom rolet i zaleceniom ich eliminacji.

Pod mechanicznym działaniem na płótno w postaci śniegu, lodu i ciał obcych, boczne zatyczki mogą wylecieć z płótna i zablokować je. W takim przypadku konieczne jest uporządkowanie wszystkich wtyczek lub wymiana uszkodzonych. Koszt takich elementów nie jest wysoki, ale wymiana zajmie trochę czasu, a czas zwiększa koszt naprawy, jeśli ta praca jest wykonywana przez mistrza.

W roletach z silnikiem elektrycznym podobny mróz może spowodować nieprawidłowe działanie poprzeczek blokujących, na których zamocowana jest pancerz rolety na wale. W takich przypadkach ostrze może przestać się poruszać, a wałek będzie się dalej obracał lub pojawi się przekrzywienie, które zablokuje ostrze. W takich przypadkach wymagana jest wymiana lub naprawa poprzeczek. Jeśli takie rolety nie zostaną z czasem naprawione, może dojść do uszkodzenia pancerza, co będzie wymagało jego całkowitej lub częściowej wymiany. Ponadto, jeśli płótno nie pozwala silnikowi obracać wału, mogą wystąpić dwie inne awarie, awaria mechanizmu przekładni lub samego silnika elektrycznego. W obu przypadkach możliwa jest całkowita wymiana części, ponieważ jeśli zębatka w skrzyni biegów ulegnie uszkodzeniu, nie da się jej już naprawić (chyba, że ​​uda się znaleźć podobne nowe zębatki, co często jest mało prawdopodobne).

Również awarie rolet z silnikiem elektrycznym mogą być związane z wahaniami napięcia w sieci lub niewłaściwym prowadzeniem kabli, co w takim czy innym przypadku może doprowadzić do skoków napięcia i ostatecznie do wyłączenia napędu elektrycznego. Ponadto, jeśli silnik przestanie działać, nie spiesz się, aby go natychmiast wymienić, silniki elektryczne są często wyposażone w bezpiecznik i można go wymienić tylko. Ale warto się zastanowić, czy bezpiecznik się przepalił, to był powód i prawdopodobnie problemy z siecią.

Żaluzje ochronne to dobry wybór do ochrony wiejskiego domu lub przeszklonej witryny sklepowej, szczególnie w miejscach, gdzie nie ma dodatkowego monitoringu. Dużą zaletą rolet na napędzie elektrycznym jest również możliwość zdalnego sterowania, np. przy montażu na bramie garażowej nie trzeba każdorazowo wysiadać z samochodu, aby otworzyć lub zamknąć roletę, wystarczy nacisnąć klawisz na pilocie i automatyka zrobi wszystko sama.

W rzeczywistości, wbrew powszechnej opinii, rolety służą nie tylko do ochrony domu czy sklepu, ale pełnią również wiele innych, bardziej przydatnych funkcji, np.:

 1. Zabezpieczenie przed aktami wandalizmu, ale nie wszystkie modele, ale tylko wandaloodporne ze specjalnymi wzmocnionymi profilami.
 2. Klasyczne rolety nie zapewniają niezbędnej ochrony przed wandalizmem poza wyglądem zamkniętego okna.
 3. Poprawiona izolacyjność akustyczna okien i drzwi. Rzeczywiste rozwiązanie dla prywatnych domów, których okna wychodzą na jezdnię.
 4. Zamknięte okiennice wraz z plastikowymi oknami mogą znacznie obniżyć poziom hałasu przejeżdżających pojazdów.
 5. Regulacja oświetlenia. Płótno rolet samo w sobie nie przepuszcza światła słonecznego, dlatego częściowo przymykając roletę można regulować ilość światła w pomieszczeniu.
 6. Ochrona przed utratą ciepła. Systemy rolet mogą być wyposażone w specjalne lamele z dociepleniem od wewnątrz, co pozwala na ograniczenie strat ciepła w domu przez okna, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym.
  funkcja dekoracyjna. Rolety ochronne same w sobie nadają budynkowi całościowy wygląd, a dzięki dużej ilości kolorów lameli możesz dobrać produkt specjalnie do swojej elewacji.

Stopień ochrony rolety

Systemy rolet są podzielone na kilka typów według klas ochrony, weźmiemy trzy główne i nie będziemy wdawać się w zbyt wiele szczegółów.

 1. Klasyczne rolety chroniące przed hałasem, zimnem i kurzem. Takie systemy nie są przeznaczone do ochrony przed wandalami, ale dobrze radzą sobie z warunkami atmosferycznymi.
 2. Stalowy i ekstrudowany profil posiada wszystkie zalety poprzedniego systemu, ale może również częściowo chronić przed wandalami, dlatego ta opcja jest preferowana do stosowania na witrynach sklepowych i drzwiach biurowych.
 3. Kuloodporne systemy pancerne. Sporadycznie używane w domu ale pozwalają zapewnić maksymalny poziom ochrony. Dobrze nadaje się do pomieszczeń z obowiązkowym zabezpieczeniem okien i drzwi.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w roletach ochronnych często stosuje się dwa rodzaje lameli: aluminiowe i stalowe.

Okiennice stalowe mają większą wagę, co powoduje dodatkowe obciążenie mechanizmu sterującego. Konstrukcje stalowe są instalowane tylko z automatyką. Stal jest również podatna na korozję, jest powlekana impregnatami antykorozyjnymi, ale rysy mogą nadal rdzewieć.

Listwy aluminiowe dobrze spełniają funkcje dekoracyjne i nadają się do wszystkich rodzajów sterowania, a także mają niski ciężar właściwy, w przeciwieństwie do listew stalowych.