0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Jak wybrać zasłony zaciemniające do ochrony przed słońcem i upałem

Blackout to specjalna seria tkanin, których nazwa mówi o ich funkcjonalności. Każda tkanina z serii blackout posiada możliwość 100% zaciemnienia. Ta kategoria tkanin jest używana w kilku przypadkach, na przykład do ochrony przed słońcem i upałem, jeśli to konieczne, do spania w ciągu dnia, a także w miastach z białymi nocami.

Plusy i minusy zasłon zaciemniających

  1. Ochrona przed wścibskimi spojrzeniami - w przeciwieństwie do klasycznych rolet, zaciemnienie nie przepuszcza światła słonecznego o każdej porze dnia, co oznacza, że ​​może ochronić Cię przed wścibskimi spojrzeniami nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorem. Zasłona usuwa sylwetki, co zapewnia pełną prywatność właścicielom domu.
  2. Zasłony zaciemniające są trwałe, dzięki gumowanej podstawie zasłona nie blaknie na słońcu i niestraszna jej wysoka wilgotność, co pozytywnie wpływa na jej żywotność.
  3. Tkaniny zaciemniające nie wymagają starannej konserwacji. Zasłony pokryte są specjalnymi impregnatami antystatycznymi, które odpychają kurz. W razie potrzeby wystarczy przetrzeć tkaninę wilgotną gąbką, aby usunąć zanieczyszczenia z powierzchni.
  4. Duża różnorodność kolorów. w roletach zastosowano ponad 1000 tkanin, z których część jest zawsze prezentowana w seriach zaciemniających. Zaciemnianie jest podobne do rolet, które kolorystycznie przypominają rolety, ale są na gumowanym podłożu, które w 100% chroni przed słońcem.
  5. Pod względem kosztów zasłony zaciemniające praktycznie nie różnią się od rolet, a takie tkaniny mogą być trochę droższe niż najbardziej budżetowe opcje, ale pod względem funkcjonalności plasują się bardziej w średniej kategorii cenowej niż w drogim segmencie . Kolejną rzeczą są specjalne tkaniny termiczne, wyposażone są w specjalną powłokę odblaskową, która odbija ciepło i światło słoneczne.
  6. Wady obejmują cechy w pielęgnacji tkaniny, zasłony zaciemniające nie mogą się marszczyć, ponieważ dobrze trzymają swój kształt, odpowiednio, gdy pojawią się zagięcia, zasłona zachowa ten kształt i nie będzie się już prostować. Również tkanin zaciemniających, podobnie jak innych rodzajów rolet, nie zaleca się prać. Agresywne środki czyszczące i uderzenia fizyczne mogą usunąć impregnaty odpychające kurz, a nawet uszkodzić tkaninę, dlatego dozwolone jest delikatne czyszczenie na mokro, ale w żadnym wypadku nie pranie.

 

Tkaniny zaciemniające mogą różnić się strukturą, co częściowo wpływa na przepuszczalność światła samej tkaniny. Często najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem jest położenie tkaniny na nieprzezroczystym gumowanym podłożu nieprzepuszczającym promieni słonecznych, przy tej opcji tkanina okazuje się dwustronna, co oznacza, że ​​od strony pomieszczenia wygląda jak tkanina, a z zewnątrz wygląda jak gumowa podstawa, która może być biała lub guma powtarzająca kolor tkaniny. Drugą opcją dla tkanin zaciemniających jest tkanina wielowarstwowa, w której zewnętrzne warstwy to kolorowe podłoże ze wzorem lub fakturą, a wewnątrz między warstwami może znajdować się zarówno gumowana podstawa, jak i gęstsza czarna tkanina, która nie przepuszcza promieni słonecznych . Wielowarstwowe opcje zaciemniania są często stosowane w zasłonach dzień-noc, gdzie tkanina może być eksponowana z obu stron, obracając się „po okręgu”, dlatego konieczne jest zapewnienie estetycznego wyglądu, nawet gdy tkanina jest rozłożona.

Obszary, w których efektywnie wykorzystuje się tkaniny zaciemniające

Nie zawsze zaleca się instalowanie tkanin zaciemniających w domu, ponieważ często nie jest wymagana całkowita ciemność. Ale są konkretne pokoje, w których kwestia zacienienia jest szczególnie dotkliwa, rozważymy je szczegółowo.

  1. Kino, laboratorium fotograficzne, klub nocny - to miejsca, w których z różnych powodów ważne jest zachowanie całkowitej ciemności o każdej porze dnia. Czasami jakość pracy lokalu zależy od całkowitej ciemności, a tkaniny zaciemniające świetnie radzą sobie z tym zadaniem.
  2. Centrum biurowe, sala konferencyjna czy centrum biznesowe – pomieszczenia biurowe często nie są zamykane grubymi zasłonami, do tego wystarczy klasycznych tkanin, które rozproszą światło słoneczne, nie blokując go całkowicie. Jednak projektory do prezentacji są instalowane w salach konferencyjnych i ich działanie wymaga braku światła dziennego, w takich przypadkach zaleca się zainstalowanie w sali konferencyjnej zasłon zaciemniających, aby uzyskać efekt 100% zaciemnienia i komfortowej pracy.
  3. Sypialnie czy pokoje dziecięce – dokładnie tak jest w przypadku, gdy zasłony zaciemniające najskuteczniej manifestują się w domu. Brak światła dziennego jest szczególnie ważny w sypialni, a także w pokoju dziecięcym, kiedy potrzebny jest sen w ciągu dnia.

Wynik

Zasłony zaciemniające to doskonały wybór, jeśli chcesz zapewnić prywatność, a także osiągnąć cel 100% zaciemnienia. Seria zaciemniająca nie zawsze jest najlepszym wyborem np. do salonu czy kuchni, takie zasłony będą zbyt mocno zaciemniać pomieszczenie, dlatego projektanci często nie polecają ich do przestronnych pomieszczeń, które wymagają dużo miękkiego światła. Z kolei w sypialni czy pokoju dziecinnym, a także biurze czy kinie zaciemnienie jest koniecznością, dlatego zajmują swoje miejsce w systemach osłon przeciwsłonecznych, które są nie tylko dekoracyjnymi, ale i naprawdę funkcjonalnymi zasłonami, które w pełni spełniają swoje zadania.

Wskazówka: w sypialni dobrze sprawdzają się zestawienia zasłon zaciemniających z klasycznymi zasłonami, w ciągu dnia okna można łatwo zamknąć zasłonami z cienkiej i lekkiej tkaniny, a wieczorem wręcz przeciwnie, użyć tkaniny zaciemniającej, aby zapewnić sobie całkowitą prywatność.