0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Rolety kasetowe, cechy i różnice pomiędzy systemami płaskimi i U-kształtnymi

Zasłony kasetowe przysłaniają okno z podwójnymi szybami bez szczelin bocznych, ponieważ system wyposażony jest w prowadnice, w których umieszczona jest tkanina. Dzięki takiej konstrukcji system z tkaniną zaciemniającą może zapewnić całkowite zaciemnienie nawet w ciągu dnia. Istnieje kilka opcji systemu z własnymi funkcjami instalacyjnymi. Wybierając zasłony, powinieneś wybrać, jaki rodzaj systemu będzie najbardziej odpowiedni do Twoich celów.

Cechy konstrukcyjne zasłon kasetowych

Pudełko - umieszczone w górnej części kurtyny, w pudełku znajduje się drążek z tkaniną oraz wszystkie mechanizmy systemu.

Prowadnice - prowadnice aluminiowe montowane są z puszki po obu stronach. Mogą być dwojakiego rodzaju, płaskie lub w kształcie litery U, w zależności od rodzaju systemu. Prowadnice montowane są zgodnie z pudełkiem i nie podlegają wymianie.

Sterowanie odbywa się łańcuszkowo, tkanina wprawiana jest w ruch za pomocą łańcuszka sterującego. Łańcuch przechodzi przez mechanizm samoblokujący, który utrzymuje kurtynę na żądanej wysokości.

Wszystkie detale mechanizmów ukryte są w zasłonach kasetowych, co sprawia, że ​​kurtyna wygląda zwarto i atrakcyjnie we wnętrzu, a także nie przyciąga niepotrzebnej uwagi na oknie. Ponadto, dzięki prowadnicom, zasłona zawsze znajduje się w płaszczyźnie okna i nie zwisa, nawet przy montażu na otwieranych skrzydłach, które są umieszczone w celu wentylacji.

Systemy kasetowe UNI i UNI-P

Systemy zamknięte różnią się konstrukcją, dlatego można je różnie montować i są wyposażone w różne prowadnice.

Rozważmy kurtynę kasetową UNI z prowadnicami płaskimi. System ten montowany jest wyłącznie na części ryglującej listew przyszybowych, nie można go montować na płaszczyźnie, co oznacza, że ​​wykluczony jest montaż na ramie okiennej lub na ścianie. Z tyłu systemu widoczny jest trzonek z tkaniną, który nie pozwala na ścisłe dociśnięcie skrzynki do okna. Aby zamontować system UNI, głębokość listew (odległość od krawędzi do szyby) musi wynosić co najmniej 15 mm, konieczne jest umieszczenie dolnej listwy obciążającej pomiędzy prowadnicami a szybą. Jeśli odległość będzie mniejsza, kurtyna utknie, co negatywnie wpłynie na wydajność systemu. W systemie UNI stosowane są wyłącznie prowadnice płaskie, są one gładkie i zakrywają otwór świetlny od listwy przyszybowej w stronę otworu świetlnego (szkło), utrzymując w ten sposób tkaninę.

Kurtyna UNI-P to doskonały system kasetowy o szerszych możliwościach montażowych. Dzięki pewnym dodatkom konstrukcyjnym nie ogranicza możliwości montażu. System ten można zamontować zarówno na ścianie, jak i na ramie okiennej oraz listwach przyszybowych. Kurtyna UNI-P wyposażona jest także w prowadnice w kształcie litery U, które z łatwością można zamontować na dowolnej powierzchni. W odróżnieniu od płaskich prowadnic U-kształtnych nie wymagają listew przyszybowych i szkła do trzymania tkaniny, sama prowadnica utrzymuje tkaninę bez dodatkowych elementów okiennych, dzięki czemu można ją łatwo zamontować zarówno na oknach plastikowych, jak i drewnianych, a nawet na oknach z płytkimi listwami przyszybowymi .

Co mają wspólnego systemy kasetowe?

Zasada działania - w obu systemach podstawą jest pudełko z tkaniny. Mechanizmy kontrolne są również podobne. W systemie kasetowym mechanizm jest specyficzny, ponieważ znajduje się wewnątrz pudełka, różni się od systemów otwartych i nie jest wymienny. Również w systemach kasetowych tkanina pokryta jest prowadnicami, które pełnią funkcję mechanizmu mocującego, a także eliminują boczne szczeliny pomiędzy ramą okna a tkaniną.

Ze względu na wiele podobieństw wizualnych systemy te można łatwo pomylić, ale gdy spojrzysz na przewodniki, wszystko stanie się jasne.

Różnice pomiędzy systemami

System UNI jest bardziej kompaktowy, zajmuje mniej miejsca i wizualnie lepiej nadaje się do montażu na oknach plastikowych, jednak ze względu na ograniczenia instalacyjne nie zawsze ma to zastosowanie i wybór padł na UNI-P.

Różnica w odległości między szkłem a tkaniną

Biorąc pod uwagę, że system UNI montowany jest w przestrzeni pomiędzy listwami przyszybowymi, pomiędzy tkaniną a szybą pozostaje minimalna przestrzeń, dzięki której mogą się one stykać. Może to mieć negatywny wpływ w zimnych porach roku, jeśli na oknie pojawi się kondensacja i tkanina zamoczy się, skróci to żywotność zasłon, a na tkaninie mogą również pojawić się plamy. Zaletą systemu UNI-P jest to, że tkanina znajduje się pomiędzy prowadnicami i jest lekko przesunięta do przodu, firanka nie dotyka okna, co oznacza, że ​​tkanina zawsze znajduje się w bezpiecznej odległości od szyby.

Niewielkie różnice występują także w rozmieszczeniu dolnego ciężarka. W systemie UNI tkanina opada do dolnej listwy przyszybowej i nie może się już dalej przesuwać, gdyż opiera się o listwę przyszybową. Z kolei system UNI-P nie jest ograniczony listwami przyszybowymi, a prowadnice można wysunąć aż do krawędzi skrzydła, co pozwala na obniżenie tkaniny nawet poniżej listew przyszybowych, całkowicie blokując w ten sposób dopływ światła zarówno po bokach i poniżej. W tej opcji eliminowane są ewentualne szczeliny pomiędzy listwami przyszybowymi a tkaniną.

Ograniczenia w otwieraniu skrzydła

Montując system kasetowy należy zawsze liczyć się z tym, że puszka zajmuje miejsce na oknie i zmniejsza kąt otwarcia skrzydła. Oznacza to, że podczas instalowania zasłony okno może otworzyć się pod kątem mniejszym niż 90 stopni, jeśli odległość od ramy do zboczy jest niewystarczająca. Tutaj też jest niewielka różnica: system UNI zajmuje mniej miejsca niż UNI-P, dzięki czemu nie wpływa tak bardzo na kąt otwarcia okna.

Montaż zasłon

Opiszmy pokrótce możliwości montażu zasłon kasetowych. Zalecamy montaż wyłącznie za pomocą wkrętów samogwintujących bez dodatkowych opcji takich jak taśma czy zatrzaski. Latem taśma klejąca nagrzewa się i traci swoje właściwości, a zatrzaski nie nadają się do skrzydeł roletowych, o które nie ma się jak zaczepić, więc zdarzają się sytuacje, że jedna zasłona wisi na zatrzaskach, a druga jest jeszcze przykręcona za pomocą wkrętów samogwintujących i wygląda to śmiesznie.

Kolejną rzeczą są prowadnice, od razu dostarczane są z piankową taśmą montażową, która szczelnie mocuje prowadnicę na całej płaszczyźnie okna. Prowadnice nie są elementem napędowym konstrukcji, nie podlegają obciążeniom, dlatego można je przykleić taśmą, ale i w tej opcji stosujemy specjalną taśmę na bazie pianki, która stabilnie trzyma prowadnice na oknie. Przed przyklejeniem taśmy należy odtłuścić powierzchnię listew przyszybowych, w przeciwnym razie prowadnice mogą nie być wystarczająco mocno zamocowane.

Zalety rolet kasetowych

Ograniczenie strumienia świetlnego i możliwość wygodnej regulacji;
Zwiększona żywotność tkaniny i systemu dzięki skrzynce ochronnej;
Tkanin do wyboru jest wiele, wszystkie tkaniny stosowane w roletach klasycznych nadają się do systemów kasetowych;
Zwartość produktu i ochrona tkaniny przed zanieczyszczeniem (gdy tkanina jest zwinięta w pudełko);
Atrakcyjność wizualna produktu dzięki ukrytym mechanizmom kontrolnym.
Wady zasłon kasetowych

Systemy kasetowe praktycznie nie mają wad, są nowoczesne, mają doskonały wygląd i nie ustępują funkcjonalnością systemom typu otwartego. Wadą są ograniczenia w nawijaniu tkaniny. Istnieją gęste tkaniny, które po nawinięciu na wałek znacznie zwiększają jego średnicę, dlatego instalując system na drzwiach, cała tkanina może nie zostać nawinięta w pudełko, ponieważ nie ma na nią wystarczającej ilości miejsca. W takich przypadkach stosuje się systemy otwarte z wysokimi przekładniami lub systemy standardowe 25 i 35, w zależności od wymaganej szerokości i wysokości produktu.

Wszystkie systemy prezentowane na naszej stronie są wyliczane z uwzględnieniem maksymalnych parametrów nawoju danej tkaniny.W przypadku braku możliwości nawinięcia zasłony na wałek kalkulator poinformuje Cię, że produktu w tym rozmiarze nie można zamówić, w takim przypadku należy wymienić system z innym lub skontaktuj się z menadżerem w celu uzyskania porady.