0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Rolety – rodzaje systemów, opis, charakterystyka

Rolety to system ochrony przeciwsłonecznej z możliwością dekoracji pomieszczenia. Podobnie jak klasyczne żaluzje, systemy rolowane w niczym nie ustępują, a pod wieloma względami przewyższają zasłony. Do produkcji rolet używana jest specjalna tkanina, która delikatnie rozprasza światło słoneczne, fachowcy nazywają tę tkaninę filtrami światła.

Tkanina pochłania gorące promienie słoneczne i chroni meble przed blaknięciem. Jednocześnie pokój pozostaje oświetlony i wygodny. Oprócz klasycznych tkanin prześwitujących, w roletach stosowane są tkaniny funkcjonalne o określonych cechach. Rolety montuje się na oknach o prawidłowym kształcie geometrycznym.

Systemy są warunkowo podzielone na dwa główne typy - otwarte i zamknięte. W systemie otwartym tkanina nawijana jest na aluminiowy wałek, który mocowany jest za pomocą plastikowych wsporników, a ponadto system wyposażony jest w specjalne mechanizmy samoblokujące, które płynnie regulują tkaninę za pomocą łańcuszka, a także mocują ją na wymaganej wysokości . W dolnej części tkaniny znajduje się środek obciążający, który równomiernie napina tkaninę, dzięki czemu firana równomiernie zakrywa lekki otwór. W razie potrzeby systemy otwarte są dodatkowo mocowane za pomocą systemu „sznurków” lub „magnesów”. Sznurek to specjalna żyłka wędkarska, która jest równoległa do tkaniny i mocowana do ramy okiennej, natomiast specjalne zaciski mocowane są w dolnym obciążniku, przez który przechodzi żyłka. Obciążniki pozwalają utrzymać tkaninę w płaszczyźnie okna przy silnym wietrze lub skrzydle ustawionym pod kątem. "magnesy" mocujące również podtrzymują firanę, ale tylko w pozycji całkowicie zamkniętej, magnesy mocuje się w najniższym punkcie na oknie i po całkowitym opuszczeniu firany jest ona namagnesowana do ramy okna, co umożliwia jej zamocowanie , taki system jest mniej widoczny wizualnie, ale nie pozwala na mocowanie tkaniny w pozycjach innych niż pełne zamknięcie.

Systemy zamknięte składają się z aluminiowej skrzynki z prowadnicami. Pudełko skrywa wałek wraz z tkaniną oraz wszystkie mechanizmy, dzięki czemu system prezentuje się zwięźle bez zbędnych elementów. Oprócz zewnętrznego piękna, pudełko pełni również funkcję ochronną, chroni tkaninę przed kurzem, a mechanizmy przed uszkodzeniem, taki system doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o wysokim stopniu zanieczyszczenia, na przykład w kuchni. Nie zapominaj, że tkanina jest chroniona tylko po złożeniu w pudełku. Również system zamknięty standardowo wyposażony jest w dwie aluminiowe prowadnice, które są umieszczone z boku tkaniny i znajdują się od skrzynki do dolnego skrajnego punktu kurtyny. Prowadnice pełnią rolę systemu mocującego utrzymującego tkaninę w płaszczyźnie okna, a także ukrywają boczne szczeliny pomiędzy tkaniną a ramą okienną, dzięki czemu firana pracuje jak najefektywniej w pozycji zamkniętej. Również system zamknięty zwiększa skuteczność tkanin zaciemniających i pozwala na całkowite zasłonięcie przed słońcem bez dodatkowych szczelin.

Tkaniny na rolety w większości przypadków wykonane są z poliestru lub PVC + poliester. Materiały syntetyczne są trwalsze i dłużej zachowują swój wygląd pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu zasłona zachowa swój wygląd dłużej niż tkaniny naturalne. Ponadto tkaniny syntetyczne są podczas produkcji powlekane impregnatami przeciwpyłowymi, które z kolei chronią tkaninę przed zanieczyszczeniem. Dlatego rolety są bezpretensjonalne w pielęgnacji i nawet jeśli pojawi się brud, wystarczy przetrzeć tkaninę wilgotną gąbką, a będzie jak nowa.

Rolety pełnią również funkcję bariery wizualnej, dzięki specjalnej tkaninie screen, firana umożliwia zamknięcie od zewnątrz, ale wszystko jest doskonale widoczne od wewnątrz. Takie tkaniny są często stosowane na stacjach benzynowych oraz w sklepach z dużymi przeszkleniami elewacyjnymi.

Rozważ zalety i wady rolet

Rolety materiałowe to bardzo kompaktowe i użyteczne produkty. Mają szereg zalet i minimalnych wad w porównaniu do klasycznych firan.

Szeroka gama systemów. Oprócz systemów otwartych i zamkniętych istnieje również wiele gzymsów różniących się sterowaniem, sprężyną, a także zasłony z silnikami elektrycznymi lub klasyczne ze sterowaniem łańcuszkowym. W przypadku szczególnie dużych okien dostępne są specjalne systemy ze wzmocnionymi wspornikami i dużym wałkiem, który może podtrzymywać tkaniny o szerokości do 2 metrów.
Specjalne impregnaty do tkanin ułatwiają pielęgnację firan, a także chronią je przed blaknięciem.
Rolety wykorzystują różne rodzaje tkanin funkcjonalnych do różnych sytuacji, wodoodporne, w 100% zaciemniające, odblaskowe itp.
Łatwe w obsłudze zasłony, do kontroli tkaniny służy specjalny łańcuszek, wystarczy pociągnąć go w odpowiednim kierunku, a zasłona zablokuje się w żądanej pozycji.
Połączenie z innymi rodzajami zasłon. Dzięki ponad 1000 wariantom tkanin, zawsze możesz dobrać firany w zestawieniu ze ścianami lub innym rodzajem klasycznych firan, uzupełniając, a tym samym zwiększając funkcjonalność produktu.

Mimo wszystkich zalet rolety nie są pozbawione kilku wad.

Początkowo system został zaprojektowany do montażu na oknach plastikowych. Chociaż firany można łatwo zamontować również na drewnianych drzwiach, a także na ścianie i suficie.
Surowych prostych linii rolet nie można łączyć z niektórymi klasycznymi typami wnętrz, w których wymagane są duże zasłony i podobne rozwiązania. Umiejętni projektanci mogą z łatwością łączyć różne rodzaje zasłon nawet w takich wnętrzach, ale czasami trudno jest to zrobić samodzielnie.

Jak wybrać rolety

Przed zamontowaniem rolet należy zdecydować, jaką funkcjonalność będzie pełnić kurtyna. Na przykład tkaniny z ochroną przed wilgocią dobrze nadają się do kuchni, można je prać bez obawy o uszkodzenie płótna, ale są tutaj niuanse, ochronę przed wilgocią uzyskuje się poprzez pokrycie tkaniny specjalną gumowaną warstwą, a guma z kolei , nie przepuszcza światła słonecznego, więc tkaniny z ochroną przed wilgocią automatycznie stają się zaciemniające ze 100% ściemnianiem, co nie bardzo nadaje się do kuchni. Z kolei wszystkie standardowe tkaniny wykonane są w 100% z poliestru, który też nie jest szczególnie podatny na wilgoć, więc zasłony te można bez problemu przetrzeć wilgotną gąbką bez szkody dla tkaniny.

W przypadku sypialni do wyboru są dwie opcje zasłon, jasna w białej lub beżowej tkaninie, która rozświetli wnętrze lub zaciemnienie ze 100% zaciemnieniem, które zapewni spokojny sen w ciągu dnia.

W pokoju dziecinnym często stosuje się kolorowe nadruki na poprawę nastroju. Można stosować tkaniny z wzorami i jasnymi kolorami. Ponadto, stosując drukowanie zdjęć, możesz umieścić na zasłonach swoje ulubione postacie z kreskówek lub programy telewizyjne.

Salon to jedno z pomieszczeń, w których nie ma wyraźnych ram, tutaj wszystko zależy od ogólnego wystroju pomieszczenia, a firana może je zarówno urozmaicić, jak i stać się dodatkiem nie przeciążając głównego stylu.

Montaż rolet

Montaż zasłon nie wymaga specjalnych umiejętności ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy śrubokręt lub śrubokręt i kilka wkrętów samogwintujących. Podczas instalacji wsporniki są mocowane za pomocą wkrętów samogwintujących do ramy okna, a na nich instalowany jest wałek z tkaniną, to wystarczy, aby zasłony były w pełni sprawne. Produkty dostarczane są już zmontowane, więc dodatkowy montaż nie jest już wymagany.