0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Samodzielna naprawa żaluzji poziomych i pionowych

Żaluzje poziome są doskonałą ochroną przed słońcem, a dzięki aluminiowym komponentom produkty te mogą służyć przez długi czas, jednak czasami niektóre elementy żaluzji mogą ulec awarii z różnych powodów, na przykład nieostrożnego obchodzenia się lub wypadków. W takim przypadku możesz samodzielnie naprawić żaluzje poziome.

Główne rodzaje awarii żaluzji poziomych
Pęknięcie haków, na których zamocowany jest drążek sterujący - haczyki to część z tworzywa sztucznego, która poddawana jest częstym obciążeniom i przy gwałtownych ruchach haczyki łatwo pękają i sterowanie roletami staje się niemożliwe. Haczyki zabezpieczają laski, które służą do obracania listew, a bez haczyka nie będzie możliwości obracania listew.
Złamanie drążka sterującego - drążek mocowany w hakach sterujących jest dość delikatną częścią rolety, która może łatwo pęknąć przy niewielkich uderzeniach lub upadkach.
Uszkodzenie mechanizmu sterującego - mechanizm montowany jest w gzymsie i jego wymiana wymaga częściowego demontażu produktu.
Zerwanie dolnych łączników – na życzenie klienta w dolnej części produktu istnieje możliwość zamontowania dolnego systemu mocowania, którego zadaniem jest utrzymanie wszystkich listew w płaszczyźnie okna.

Haczyki i laski do żaluzji poziomych to najczęstsze elementy konstrukcji, które nie wymagają demontażu żaluzji ani specjalnych umiejętności przy wymianie, wystarczy zaczepić nowy hak o mechanizm i umieścić w nim laskę.

Przed wymianą komponentów należy najpierw kupić haczyki i laski do żaluzji, a następnie zainstalować je na produkcie.

Wymiana lub naprawa obejm - przed wymianą obejm należy zamówić zestaw mocowania dolnego do żaluzji poziomych, w skład którego wchodzą specjalne zaślepki montowane na belce dolnej oraz dwa zatrzaski mocowane do ramy okna i przytrzymujące produktu w płaszczyźnie okna.

Rodzaje usterek żaluzji pionowych

Naprawa żaluzji pionowych różni się od innych rodzajów produktów tym, że mają one swoje własne cechy konstrukcyjne. Przyjrzyjmy się kilku opcjom typowych awarii wśród żaluzji pionowych.

Uszkodzony dolny łańcuch łączący.
Sterowanie obwodem otwartym.
Wymiana ciężarków tkaninowych.
wymiana wieszaków (wieszaków) na listwy.

Części do naprawy żaluzji pionowych możesz kupić na naszej stronie internetowej w dziale „sprzęt”.

Należy pamiętać, że żaluzje pionowe różnią się szerokością lameli i odpowiednio ich elementami składowymi. Aby określić, jaki rodzaj żaluzji posiadasz, wystarczy zmierzyć szerokość tkaniny – może ona wynosić 89 mm lub 127 mm. Teraz, gdy już zdecydowałeś, jakie masz lamele, możesz łatwo kupić komponenty do żaluzji pionowych w konkurencyjnej cenie.

Przyjrzyjmy się bliżej opcjom naprawy poważnych awarii żaluzji pionowych.

Jeżeli łańcuch łączący się zerwie, należy odłączyć go od obciążników tkaniny, zwalniając w ten sposób miejsce na nowy łańcuch. Należy pamiętać, że łańcuszek w żaluzjach pionowych znajduje się po obu stronach produktu i przy jego wymianie należy go wymienić po obu stronach. Łańcuszek do żaluzji 89mm i 127mm różni się ilością haczyków, im szersze listwy, tym haczyki będą dalej od siebie. Haczyki na łańcuszku są niezbędne do zamocowania łańcuszka łączącego do obciążników tkaniny.
Wymiana ciężarków tkaninowych. Wymiana dolnych ciężarków w żaluzjach pionowych często odbywa się ze względu na złamanie bocznych uszu, które zabezpieczają dolny łańcuszek. Zniknęły, można je wyłamać przy niewielkim uderzeniu listew, ponieważ obciążniki są wykonane z tworzywa sztucznego, więc można je uszkodzić. Aby wymienić ciężarki, wystarczy odłączyć je od dolnego łańcuszka, a w łatwy sposób wyjmuje się je ze specjalnych kieszeni w tkaninie, po czym w ich miejsce wkłada się nowe ciężarki. Należy pamiętać, że nie jest konieczna całkowita wymiana wszystkich obciążników produktu, wystarczy wymienić tylko te uszkodzone.
Wymiana wieszaków - wieszaki lub wieszaki materiałowe wszyte są w górną część tkaniny i służą do zamocowania listew w karniszu. Wymiana wieszaków odbywa się analogicznie jak ciężarków tkaninowych, wystarczy zdjąć stare wieszaki i włożyć w ich miejsce nowe, po czym lamela wraca na swoje miejsce. Należy pamiętać, że wieszaki często wszywane są w listwy już na etapie produkcji, jeżeli wieszaki zostały wszyte bez dodatkowej przestrzeni, wówczas wymiana nie będzie możliwa, gdyż nowe wieszaki po prostu nie będą pasować do listew.
W przypadku przerwania obwodu sterującego należy zdjąć listwy z gzymsu, aby uniknąć ich uszkodzenia, po czym sam gzyms zostanie zdemontowany. Następnie należy zdjąć boczną plastikową osłonę z mechanizmu i zdemontować plastikową zębatkę, na której zamontowany jest łańcuch. Następnie na przekładnię zakłada się nowy łańcuch, a zębatka wraca na swoje pierwotne miejsce, po czym składa się produkt w odwrotnej kolejności, analogicznie do demontażu.

Konkluzja. Przyjrzeliśmy się kilku popularnym opcjom podziału żaluzji pionowych i poziomych. Jak widać naprawa produktu jest dość łatwa, jeśli masz niezbędne komponenty. A wymiana nie wymaga specjalnych umiejętności, wystarczy skorzystać z instrukcji na naszej stronie i to wystarczy.