0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Rodzaje mocowań do zasłon i żaluzji. Kiedy używać systemów blokujących i dlaczego ich potrzebujesz

Nowoczesne okna są najczęściej wyposażone w okucia skrzydeł uchylnych, a przy stosowaniu takich okien w połączeniu z roletami lub zasłonami pojawiają się pewne cechy w konstrukcji systemów. Niezamocowana zasłona może wydawać niepotrzebne dźwięki i zwisać na wietrze, dlatego aby temu zapobiec, należy przymocować tkaninę lub listwy w roletach. Większość systemów mocujących utrzymuje tkaninę zasłonową blisko ramy okiennej, tzn. łącznik jest montowany na ramie i przytrzymuje tkaninę, zapobiegając jej zwisaniu i hałasowaniu. Z kolei w zależności od rodzaju systemów, zatrzaski mogą różnić się także funkcjonalnością.

W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym opcjom mocowania zasłon i żaluzji, a także rozważymy ich zalety i wady. Głównym obszarem zastosowania systemu mocowania są okna skośne lub dachowe, ponieważ bez mocowania montaż firan na takich oknach jest w zasadzie niemożliwy.

Mocowanie do żaluzji poziomych

Same rolety to wyjątkowa konstrukcja, która jest tańsza niż zasłony, ale w zależności od miejsca montażu może zapewnić większą funkcjonalność niż zasłony. Ale rolety, podobnie jak inne systemy ochrony przeciwsłonecznej, w niektórych przypadkach wymagają dodatkowego mocowania, aby nie powodowały dyskomfortu.

Dolne zatrzaski

System składa się z dwóch zaślepek i dwóch wsporników, które są instalowane wzdłuż krawędzi produktu. Zaślepki montowane są na dolnym drążku obciążającym i posiadają specjalny szpikulec, który umożliwia zaczepienie drążka o wsporniki. Z kolei wsporniki montowane są na skrzydle i utrzymują żaluzje w płaszczyźnie okna, zapobiegając ich opadaniu. Zaletą takiego systemu jest trwałe zamocowanie produktu, w celu podniesienia żaluzji należy odpiąć dociski, jednak przy żaluzjach poziomych często nie jest to wymagane, ponieważ sterowanie światłem odbywa się poprzez obracanie lamel, a nie podnoszenie cała kurtyna. Mocowanie dolne można dodać do gotowych żaluzji, nawet jeśli nie były one wcześniej wyposażone w system mocowania, w tym celu należy wymienić zaślepki dolne na odpowiednie z kolcem i zamontować dwa dodatkowe wsporniki na dole skrzydła.

Sznurek mocujący

Jeden z najpopularniejszych rodzajów mocowania za pomocą żyłki wędkarskiej z PVC. W przeciwieństwie do standardowych mocowań dolnych, taki system należy zamówić z wyprzedzeniem i późniejszy montaż na gotowych żaluzjach nie będzie już możliwy. Aby zamocować sznurek w lamelach, wybijane są dodatkowe otwory na żyłkę, w wyniku czego przez cały produkt przewleczony jest specjalny sznurek PVC, mocowany w gzymsie u góry żaluzji, a także przy dno za pomocą specjalnych wsporników. Podczas montażu sznurek jest naciągnięty i trzyma wszystkie lamele, dzięki temu mocowaniu rolety nie zwisają nawet na skośnych oknach dachowych. Dodatkowym plusem jest trwałe zamocowanie produktu niezależnie od tego czy rolety są otwarte czy nie, w przypadku standardowych klamer utrzymujących rolety tylko w najniższej pozycji, sznurek utrzyma je nawet przy częściowym podniesieniu systemu .

Mocowanie kabla

Najwyższa jakość spośród wszystkich opcji mocowania żaluzji poziomych. W tym wykonaniu metalowa linka przechodzi przez listewki w pozycji naprężonej, nie ulega uszkodzeniu nawet przy częstym podnoszeniu żaluzji.

Mocowanie w roletach

Rolety to solidne płótno, które dość łatwo zwisa podczas podmuchów wiatru, a firana będzie uderzać o ramę okienną z dolnym drążkiem obciążającym, co powoduje u niektórych dyskomfort. Dlatego przy montażu na balkonie zaleca się skompletowanie wszystkich kurtyn z zaciskami, niezależnie od miejsca montażu, czy jest to skrzydło otwarte czy żaluzjowe.

układ strun

W górnej części produktu do wsporników przymocowana jest specjalna żyłka z PVC, która przechodzi przez uszy w belce dolnej i jest mocowana do wsporników poniżej. Dzięki takiej konstrukcji dolny ciężarek porusza się po żyłce jak po szynach i jest trwale zamocowany na dowolnej wysokości. Zaletą takiego systemu jest stałe mocowanie płótna, niezależnie od wysokości otworu kurtyny, ponieważ żyłka biegnie wzdłuż całej wysokości produktu i utrzymuje go na dowolnym poziomie. Jest to szczególnie ważny punkt w przypadku rolet, ponieważ przepływem światła można sterować tylko podczas przesuwania tkaniny i nie ma możliwości otwarcia otworu świetlnego bez podnoszenia tkaniny, jak ma to miejsce w przypadku żaluzji poziomych.

magnesy

W przypadku mocowania magnetycznego kilka magnesów neodymowych jest montowanych na dolnym pasku obciążającym, a metalowe odpowiedniki są przyklejane do ramy okiennej, ponieważ większość okien jest wykonana z tworzywa sztucznego lub drewna i nie ma gdzie zamocować magnesów. Dzięki temu kurtyna po opuszczeniu do najniższej pozycji jest mocowana do ramy okiennej i utrzymywana w płaszczyźnie okna. Zamek magnetyczny działa tylko wtedy, gdy roleta jest całkowicie opuszczona i nie ma możliwości zablokowania jej w pozycji częściowo otwartej. Jeśli wymagana jest całkowita fiksacja, zaleca się użycie systemu „sznurkowego”.

Mocowanie do zasłon dzień i noc

Zasłony dzień-noc mają pewne cechy konstrukcyjne, z których głównym jest dwuwarstwowy układ tkaniny i okrągły dolny ciężar. Ta konstrukcja ma swoje własne cechy dla systemów mocowania i uniemożliwia użycie magnesów. Dlatego system sznurkowy można zainstalować tylko na zasłonach dzień-noc, analogicznie do systemu rolet. W dolnym środku obciążającym zainstalowane są dwa zatrzaski, przez które przechodzi żyłka i utrzymuje zasłonę w płaszczyźnie okna.

Przewodniki

Niektóre rodzaje systemów wykorzystujących tkaninę pozwalają na montaż specjalnych uchwytów w postaci szyn aluminiowych. W systemie UNI lub UNI-P prowadnice dostarczane są standardowo w zestawie. Ale w przypadku systemów otwartych należy je zamówić osobno. Prowadnice to aluminiowy profil w kształcie litery U, który jest malowany na kolor biały lub brązowy, dwa takie profile mocowane są po bokach kurtyny na całej wysokości, a tkanina porusza się wewnątrz prowadnicy. Zaletą takiego mocowania jest możliwość ukrycia bocznych szczelin w pobliżu tkaniny. Stosując prowadnice z tkaninami Blackout można uzyskać 100% zaciemnienia pomieszczenia, ponieważ sama tkanina nie przepuszcza promieni słonecznych, a prowadnice zakryją boczne szczeliny, dzięki czemu przy zaciągniętej firance światło z okna nie wejdzie do pokoju.