0 rzeczy) : 0.00PLN

Blog

Naprawa rolet zrób to sam, system otwarty

W nowoczesnym wnętrzu trudno sobie wyobrazić okna bez zasłon, ponieważ rolety nie tylko zdobią ogólny widok pomieszczenia, ale także doskonale chronią pomieszczenie przed promieniami słonecznymi, a także meble przed blaknięciem. W przypadku mieszkańców pierwszych pięter lub domów prywatnych po prostu nie można obejść się bez zasłon, ponieważ zachowują one prywatność i nie pozwalają zajrzeć do pokoju z ulicy. Nowoczesne zasłony są produkowane z uwzględnieniem niezbędnych tolerancji i służą przez długi czas, ale nie wyklucza się przypadków awarii elementów, dlatego konieczne są naprawy lub ich częściowa wymiana. Przed naprawą rolet należy ustalić awarię i zrozumieć, które części należy wymienić, aby zamówić komponenty. Rozważ główne awarie zasłon, które mogą wystąpić i jak je prawidłowo naprawić.

  1. Pęknięcie mechanizmu – w roletach często stosowane są mechanizmy plastikowe, które służą przez długi czas, zapewniają płynny bieg tkaniny, a także mocują firanę na wymaganej wysokości. Jeśli kurtyna nie jest już zamocowana lub otwiera się gwałtownie, może to być przyczyną wewnętrznego uszkodzenia mechanizmu.
  2. Uszkodzenie łańcuszka sterującego - do łańcuszka sterującego na firanach przewidziane są specjalne zaciski, które przytrzymują łańcuszek i nie pozwalają mu zwisać, ale jeśli z jakiegokolwiek powodu łańcuszek ulegnie uszkodzeniu, bez problemu można go wymienić na nowy.
  3. Złamanie wsporników - rolety mocuje się do ramy okiennej za pomocą specjalnych wsporników, w które wkłada się wałek z tkaniną i wsporniki utrzymują produkt na ramie okna. Częste uszkodzenia wsporników występują na otwieranych skrzydłach, jeżeli kurtyna opiera się o pochylenie podczas otwierania skrzydła, to wsporniki mogą ulec uszkodzeniu przy próbie gwałtownego otwarcia skrzydła, zapominając, że jest na nim firanka. W takim przypadku plastikowe mechanizmy mogą nie wytrzymać uderzenia i po prostu pęknąć. Takie przypadki nie zdarzają się często, ale nadal występują, więc jeśli napotkasz takie uszkodzenia, zamki są wymieniane na nowe. System otwarty jest bardziej podatny na takie awarie, ponieważ systemy zamknięte są wyposażone w specjalną plastikową wyściółkę i znajdują się w aluminiowej skrzynce, która częściowo chroni kurtynę przed uszkodzeniami zewnętrznymi.
  4. Uszkodzenie tkaniny — jeśli tkanina jest uszkodzona i wymaga wymiany, nie próbuj jej prawidłowo naprawiać. Ponieważ tkanina jest kluczowym elementem firany, koszt jej wymiany stanowi dużą część kosztu nowego produktu. Tkaniny na rolety są cięte na specjalnych, precyzyjnych urządzeniach i nie będzie możliwości powtórzenia podobnego efektu w domu. W przypadku uszkodzenia tkaniny zaleca się wymianę produktu na nowy.

Jak naprawić rolety w domu

  1. Wymiana mechanizmu – jeśli zauważysz problemy w działaniu rolety, lub mechanizm przestał naprawiać płótno, możesz go wymienić na nowy. W tym celu należy zamówić zestaw naprawczy do rolet, w skład którego wchodzą nowe wsporniki oraz nowe mechanizmy. Zaleca się również zamówienie nowego obwodu sterującego wraz z mechanizmami, aby nowe białe okucia nie odbiegały kolorem od starych części. Po otrzymaniu nowych mechanizmów należy wyjąć wałek z tkaniną z firany, aby go wymienić. Do demontażu wału służą specjalne wkładki z zębatkami wewnątrz wsporników; Nie jest konieczne wyjmowanie obu kół zębatych ze wsporników, można wyciągnąć jedną stronę i wyjąć wałek z tkaniną. Teraz, gdy wałek z mechanizmami jest oddzielony od okna, możesz przystąpić do wymiany mechanizmu. W tym celu należy delikatnie wyciągnąć mechanizm z wałka, trzymając go, mechanizmy należy wyjąć bez większego wysiłku. Po wyjęciu mechanizmu z kurtyny wyciągnij z niej obwód sterujący (jeżeli łańcuszek jest nowy to stary możesz zostawić) aby wyciągnąć łańcuszek, trzeba go w tym celu odłączyć, jest specjalne złącze na łańcuchu. wystarczy go otworzyć, a łańcuch się otworzy. Po rozłożeniu łańcuszka można go wyciągnąć z mechanizmu delikatnie przytrzymując. Aby zainstalować łańcuch w nowym mechanizmie, należy założyć koniec łańcucha na koło zębate mechanizmu i obracać koło zębate palcem, nawijając w ten sposób łańcuch wewnątrz mechanizmu, po wykonaniu obrotu koła zębatego można przeciągnij łańcuszek przez mechanizm trzymając go za drugi koniec. Teraz, gdy łańcuch jest założony, należy go połączyć za pomocą łącznika, który był zainstalowany na starym łańcuchu, a mechanizm wraca z powrotem na wał. Uwaga - przy montażu nowego mechanizmu we wsporniku konieczne jest, aby jego otwarta część była skierowana w dół, w przeciwnym razie łańcuszek może przylgnąć do osłony mechanizmu i będzie wydawał nieprzyjemny dźwięk przy otwieraniu kurtyny lub wcale się nie obracać.
  1. Jeśli obwód sterujący jest uszkodzony, należy go wymienić na nowy, łańcuszek wykonuje prawie pełny obrót podczas sterowania zasłoną, więc zawiązanie go węzłem nie zadziała, ponieważ węzły będą przeszkadzać w przejściu łańcuch przez mechanizm. Aby wymienić łańcuch wystarczy odłączyć go na nowy poprzez wyjęcie łącznika łańcucha (wszystkie rodzaje łączników otwierają się i umożliwiają odpięcie łańcucha), po czym poprzez pociągnięcie łańcucha można go wyciągnąć z Mechanizm. Po wyjęciu mechanizmu ze starego łańcucha należy założyć nowy na zębatkę i obrócić ją, tym samym umieszczając łańcuch w mechanizmie, po czym łańcuch można połączyć i mechanizm może zostać zwrócony z powrotem do produktu kontynuować pracę.
  2. Jeśli wsporniki pękną, warto wymienić cały mechanizm, a przyczyn tego jest kilka. Wsporniki to element siłowy, który trzyma całą kurtynę, więc wyłamanie ich wymaga sporej siły, a co za tym idzie razem ze wspornikami istnieje duża szansa na uszkodzenie mechanizmów. Ponadto dla wygody wsporniki i mechanizmy można kupić jako zestaw dla wygody wymiany okuć na nowe. Przy wymianie wsporników wystarczy wyjąć wałek z tkaniną z okna i odkręcić oba wsporniki, a następnie przykręcić w ich miejsce nowe. W razie potrzeby dodatkowo wymienia się mechanizm i obwód sterujący zgodnie z punktami 1 i 2.
  3. Wymiana tkaniny odbywa się w fabryce i wymaga specjalnego wyposażenia. Jeśli tkanina jest ułożona na zasłonach lub nierówno przecięta, tkanina nie będzie równomiernie owijać się wokół wałka. Poprawianie takich błędów w domu jest dość trudne, dlatego nie zalecamy samodzielnej wymiany tkaniny zasłonowej.

Wynik

Roleta to nowoczesny i łatwy w obsłudze produkt. Przy prawidłowym montażu i użytkowaniu bardzo trudno je uszkodzić, ponieważ wszystkie zasłony są wykonane z uwzględnieniem wagi i gabarytów konstrukcji, co zwiększa żywotność produktu. Niestety nikt nie jest odporny na przypadkowe awarie, ale nawet jeśli wystąpią problemy, można je łatwo naprawić ręcznie za pomocą nowych komponentów. Wszystkie komponenty do naprawy rolet dostępne są na naszej stronie, posiadamy kompletny zestaw zarówno do rolet w systemie otwartym jak i zamkniętym, a także uchwyty metalowe do systemów standardowych 25 i 35.